هدر اصلی
1387/10/21 11:04:00
سرویس سیاسی

لاریجانی دستاوردهای سفر دوره‌ای خود را تشریح کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر دوره‌ای خود پس از ورود به تهران در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران نتایج و دستاوردهای سفر خود به سه کشور سوریه، لبنان و اردن را تشریح کرد.

به گزارش خانه ملت، "علی لاریجانی" با بیان اینکه در شرایط فعلی فشار غیرقابل وصفی بر مردم غزه وارد می شود و باید از تمام امکانات و ظرفیت‌های منطقه استفاده شود، گفت: برای استفاده از ظرفیت مجالس آسیایی جهت کمک به مردم غزه در اندونزی تصمیم گرفته شد که تروئیکای این مجالس سفری به منطقه داشته باشد و نشست خود را با تصمیماتی که برای مردم غزه خواهد گرفت عملیاتی نماید.

وی تصریح کرد: در اولین نشستی که در دمشق صورت گرفت در مورد شرایط غزه و نحوه آماده سازی و بسترسازی برای کمک رسانی به مردم غزه تصمیماتی گرفته شد.

رییس مجلس ادامه داد: در این نشست مقرر شد که کشورهای آسیایی اگر بتوانند هر کدام سهمیه‌ای را برای کمک به مردم غزه مشخص نمایند. و برای اینکه این مسئله عملیاتی شود باید شرایط به سرعت آرام شود.

لاریجانی با اشاره به بیانیه صادر شده در نشست تروئیکا، گفت: در این بیانیه از مجالس آسیایی خواسته شده تا اگر گروه دوستی با رژیم صهیونیستی اسرائیل دارند آن را متوقف کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته تعداد این کشورها زیاد نیست.

وی افزود: هم‌چنین قرار شد با برخی کشورهای موثر همسایه‌ فلسطین دیدارهایی صورت گیرد, زمینه های کمک رسانی به فلسطین سهل شود.

وی با بیان این‌که دیدارهای ما همزمان بود با تصویب قطعنامه شورای امنیت در مورد ماجرای غزه گفت: در سفر به لبنان دیدارهای خوبی با "سید حسن نصرالله" (دبیرکل حزب الله)، "نبیه‌بری" رییس مجلس لبنان و هم‌چنین نخست‌وزیر و رییس جمهور این کشور داشتیم.

لاریجانی اظهار داشت: در دیدار با رییس مجلس لبنان تصمیم گرفته شد با پارلمان اروپا و هم‌چنین دبیر کل سازمان ملل ارتباط برقرار شود. به همین منظور دو نامه توسط چهار روسای مجالس تروئیکا و لبنان به نمایندگی از مجالس آسیایی امضا و برای آنها ارسال شد.

"علی لاریجانی" در ارتباط با سفر به اردن نیز گفت: در کشور اردن نیز با رئیس مجلس این کشور مذاکراتی انجام و پیشنهاد شد تا با پارلمان کشورهای آمریکای لاتین و همچنین بین المجالس عام که مرکز آن در ژنو است ارتباط برقرار شود که مورد استقبال قرار گرفت و نامه‌هایی هم به این دو سازمان ارسال شد.

وی همچنین افزود: توضیحاتی که دوستان اردنی دادند نشان می‌داد که آنها راه‌هایی را برای ارسال کمک‌ها از طریق صلیب سرخ فراهم کرده‌اند و بنابراین اگر کشورهای دیگر هم بخواهند به غزه کمک کنند می‌توانند از طریق این کشور کمک‌های خود را به مردم غزه و فلسطین برسانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: البته تقاضای تروئیکا این بود که زمینه‌های گسترش این کار فراهم شود و بتوان امکاناتی را که از کشورهای آسیایی برای آنها ارسال می‌شود به خوبی به غزه برسانند.

وی افزود: توضیحات آنها حاکی از این بود که می توانند این امکان را فراهم کنند و مقرر شد که از فردا زمینه های این بحث را در داخل کشور بیشتر بررسی نمایند.

وی ضمن بیان این مطلب که بحثهایی هم برای استفاده از ظرفیت کشورهای دیگر مطرح شد گفت: در شرایط فعلی برای اینکه پس از قطعنامه رژیم صهیونیستی فشارهای خود را بر مردم غزه زیاد کرده و قابل پیش بینی هم بود که رژیم صهیونیستی چندان اعتنایی به قطعنامه نداشته باشد باید همچنان ارتباطات با کشورها برقرار شده و از ظرفیت آنها استفاده کرد.

رئیس مجلس با یادآوری اینکه شرایط در غزه و برای مردم فلسطین سخت است گفت: من فکر می‌کنم تا اینجا درگیر کردن سایر کشورها و خصوصاً کشورهای آسیایی برای موضوع غزه تاحدی خوب بوده است و باید این تلاش عملیاتی و گسترش داده شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه جواب نامه‌ای که برای رئیس جمهور مصر نوشته شد، چه بوده گفت: نامه به صورت رسمی به سفارت این کشور داده شد تا ارسال شود و سه کشور ایران، سوریه و اندونزی به عنوان نمایندگان بین المجالس آسیایی این را امضا کردند.

وی گفت: باید پی گیر باشیم تا پاسخ این نامه را سریع بدهند و زمینه‌های باز شدن رفح را برای ارسال کمک‌ها فراهم نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet