خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/10/21 12:29:00
سرویس بین الملل
لاریجانی پس از دیدار با رییس مجلس اردن:

تلاش برای حل این مسئله غزه،‌ وظیفه‌ همه‌ کشورهاست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مسئله‌ غزه و فلسطین یک مسئله‌ جهانی است که به همه‌ انسان‌ها مربوط است، تصریح کرد: بنابراین وظیفه‌ همه‌ کشورهاست که برای حل این مسئله تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" پس از دیدار با رییس مجلس اردن در فرودگاه اردن و قبل از عزیمت به سمت تهران گفت: در سفر به اردن نیز دیدار خوبی با رییس مجلس این کشور انجام شد و آنها مسیری که برای کمک به مردم غزه با همکاری صلیب سرخ تهیه کرده‌اند و همکاری‌هایی که با مردم فلسطین دارند را تشریح کردند.

رییس قوه مقننه در مورد دیدار تروئیکا با "سیدحسن نصرالله" دبیرکل حزب‌الله لبنان، گفت: این دیدار فرصت مغتنمی بود که تروئیکا با ایشان داشتند و ایشان تحلیل خود را از شرایط فلسطین و رفتاری که رژیم صهیونیستی نسبت به مقاومت دارند بیان کردند و نشان می‌داد که از تسلط کافی در این موضوع و دیدگاه استراتژیک دقیق برخوردارند.

وی گفت: نظرات ایشان برای همه‌ اعضاء مفید بود. هم‌چنین در این دیدار سوالاتی از طرف تروئیکا مطرح شد که ایشان پاسخ دادند و نظرات‌شان بسیار مفید و جذاب بود.

رییس مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که مسئله‌ غزه و فلسطین یک مسئله‌ جهانی است که به همه‌ انسان‌ها مربوط است، گفت: رفتار رژیم صهیونیستی در این چند روز حمله به غزه بسیار ظالمانه بوده است و موجب کشته شدن 800 نفر و مجروح شدن چهار هزار نفر شده است. بنابراین وظیفه‌ همه‌ کشورهاست که برای حل این مسئله تلاش کنند.

لاریجانی با اشاره به چگونگی برگزاری اجلاس تروئیکا در سوریه، گفت: بر اساس تصمیم آن جلسه قرار شد تروئیکا به کشورهای اطراف فلسطین سفر کنند که ما به همراه دیگر روسای مجلس تروئیکا به لبنان رفتیم که در آنجا نظرات دقیقی از شرایط و وضعیت فلسطینیان و مشکلاتی که وجود دارد اخذ شد و نحوه‌ی همکاری با آنها مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به نامه‌ای که به رییس جمهور مصر در دمشق نوشته شد و مورد امضای روسای مجلس تروئیکا قرار گرفت، گفت: در شرایط فعلی لازم است که گذرگاه رفح گشوده شود تا کمک‌ها به سوی مردم غزه ارسال شود. هم‌چنین در کشور لبنان دو نامه برای دبیرکل سازمان ملل و پارلمان اروپا با محتوای جلوگیری از حملات جنایتکارانه‌ی رژیم صهیونیستی مورد امضای چهار رییس مجلس کشورهای ایران، سوریه، اندونزی و لبنان قرار گرفت و برای آنها ارسال شد.

لاریجانی درباره‌ قطعنامه‌ای که در روزهای گذشته از سوی شورای امنیت تصویب شده است، گفت: ما به همراه دیگر روسای مجالس تروئیکا در حال بررسی این قطعنامه هستیم و بحث‌های اولیه صورت گرفته، اما با توجه به این‌که متن قطعی آن در این سفر همراه ما نبود نمی‌توانستیم قضاوت کاملی داشته باشیم.

وی گفت: مسئله مهم در این قطعنامه این است که طرف اصلی این موضوع، مردم غزه و حماس هستند و آنها باید در مورد این تصمیم‌گیری و قطعنامه نظر دهند، اما ظاهرا آنچه که ما دیدیم نقص اولیه دارد، زیرا با مشاوره‌ طرف اصلی صورت نگرفته بود.

رییس مجلس شورای اسلامی، یکی از اشکالاتی که در ساختار این قطعنامه وجود دارد را نبودن انسجام لازم عملیاتی در قطعنامه دانست و گفت: هم‌چنین در این قطعنامه با طرف اصلی که مردم فلسطین هستند مشورتی نشده است. هم‌چنین با توجه به سابقه تاریخی اسرائیل، این رژیم صهیونیستی التزامی به عملیاتی کردن این قطعنامه‌ها ندارد. در حالی که قطعنامه باید دقیق باشد و زمان‌بندی درستی داشته باشد.

لاریجانی در مورد گروه دوستی - پارلمانی ایران و اردن نیز گفت: در دیداری که با رییس مجلس این کشور داشتیم در این باره بحث شد و قرار شد پارلمان اردن نمایندگان خود را معرفی نمایند و همکاری‌های دوجانبه‌ مثبتی را با این کشور داشته باشیم.

"عبدالهادی المجالی" رییس مجلس اردن نیز در پاسخ به خبرنگاران، گفت: ما از تروئیکای مجالس آسیایی حمایت می‌کنیم و اینها مسیری را طی می‌کنند که ما هم در همان مسیر هستیم.

وی گفت: تروئیکای بین‌المجالس نامه‌هایی را به سران مجامع بین‌المللی نوشته‌اند تا فشارهایی بر اسرائیل وارد شود تا خواست مجامع بین‌المللی را گردن بگیرد.

رییس مجلس اردن، در پاسخ به این سوال که مردم اردن خواسته‌اند تا سفارت اسرائیل در این کشور بسته شود؛ مجلس اردن در این رابطه چه کاری انجام داده است؟ گفت: پارلمان جلسات مختلفی را تشکیل داده و از حکومت درخواست کرده تا این نظر مردم را به صورت جدی پیگیری کنند. البته ارتباط ما با اسرائیل منفعت‌هایی هم به همراه دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی عصر روز جمعه با بدرقه "عبدالهادی المجالی" رییس مجلس اردن، امان را به مقصد تهران ترک کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet