پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/21 15:52:46
سرویس سیاسی
پیرمؤذن در یادداشتی عنوان کرد:

نقش افکار عمومی در انتخابات

نماینده مردم اردبیل در مجلس در یادداشتی با موضوع عامه مردم و انتخابات،‌ به تبیین نقش افکار عمومی در انتخابات پرداخت.
نقش افکار عمومی در انتخابات نماینده مردم اردبیل در مجلس در یادداشتی با موضوع عامه مردم و انتخابات،‌ به تبیین نقش افکار عمومی در انتخابات پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/25901.jpg نقش,افکار,عمومی,در,انتخابات Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده مردم اردبیل،‌ نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که به خبرگزاری خانه ملت ارسال کرده،‌ نوشته است:

افکار عمومی در هزاره سوم یک قدرت بسیار جدی بوده که هیچ نیرویی یارایی و توان مقابله و ایستادگی در برابر آن را ندارد. افکار عمومی در بسیاری موارد تعیین کننده و پرکشش و از آنچنان جاذبه‌ای برخوردار است که صاحبان قدرت را همواره مجذوب خود می‌کند. افکار عمومی نوعی آگاهی اجتماعی است که اگر به شدت تعمیم یابد و ماندگار باشد به صورت اجماع یا وفاق عمومی درمی‌آید.

افکار عمومی ضمیر باطنی یک ملت است. این قدرت سترگ غالباً یک نیروی سایی است که بقاء یا زوال حکومت‌ها به آن بستگی دارد. افکار عمومی در جوامع باز و مردم سالار بیش از جوامع بسته و غیردموکراتیک از قدرت برخوردار است اگر چه در جوامع بسته نیز نمی توان از قدرت آن غافل ماند.

اساس افکار عمومی بر نگرش‌ها استوار است، نگرش پایه و زمینه افکار عمومی است. افکار عمومی نوعی داوری مردم در یک مسأله همگانی مورد اختلاف و یا ارزیابی شخصیت‌ها در زمانی مشخص است، به عبارت دیگر داوری‌های مردم نسبت به عملکرد حکومت‌ها و مسئولان است.

دنیای امروز با تکیه بر افکار عمومی اداره می‌شود و انسان عاقل، افکار عمومی مربوط به موضوعات خاص و یا شخصیت‌ها را نادیده نمی‌گیرد چرا که افکار عمومی بیانگر ذهنیت زیرک‌ترین و باهوش‌ترین مردم جامعه است. افکار عمومی مجموعه‌ای از داوری‌های مردم درباره مسایل روز یا شخصیت‌ها است که مورد پذیرش بیشتر افراد جامعه است. افکار عمومی بعد از مرگ شخصیت‌ها، و یا مهاجرت شخصیت‌ها و یا همچنین با گذشت زمان با مقایسه عملکرد و ارزیابی شخصیت‌ها با سایرین هم ردیف، به احتمال زیاد نسبت به اغلب آنان نگرش مثبتی پیدا می‌کند. عیب‌ها و بدی‌ها کم رنگ شده و یا از این پس به صورت خصلت‌های جانبی، مشمول اغماض می‌شوند.

در جوامع امروزی، افکار عمومی می‌تواند خواسته‌های خود را از هر طریق ممکنه به کرسی بنشاند. انتخابات عمده‌ترین وسیله است که افکار عمومی با تأثیر بر آن، نوسازی اجتماعی را تحقق می‌بخشد. انسان‌های دارای مزیت اجتماعی و خدوم و خیر که از نگرش مثبت افکار عمومی بهره‌مند هستند آرای چشمگیر مثبت شهروندان را جذب می‌کنند و مردم از طریق انتخابات و به توسط منتخبین مورد اعتماد و وثوق خویش، اختیار تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های دولت در یک نظام انتخاباتی را کسب می‌کنند. کلیه قدرت‌های سیاسی از مردم سرچشمه می‌گیرند.

نوسازی اجتماعی همواره در انتخابات اتفاق می‌افتد. سیاست‌ها یا سیاستمداران غیرکارآ و بی‌تدبیر دایماً طی جریانات قانونمند و مسالمت‌آمیز با مکانیسم انتخابات حذف می‌شوند و بدین ترتیب با تبلیغ و روشنگری رهبران فکری جامعه، گروه‌های مرجع، بزرگان مورد وثوق مردم و نفوذمندان جامعه، نوسازی اجتماعی بدون بروز اغتشاش یا فروپاشی نظام تضمین می‌شود. شهروندان روشن‌بین، ولایتمدار، بصیر و سختگیر با تکیه بر افکار عمومی، رئیس‌جمهور و سیاستمداران بلند مرتبه و شجاع ولایی گزینش می‌کنند و کارآمدی را به ارکان نظام مملکت به ارمغان می‌آورند.

دولت‌هایی که همواره، سیاست را بیشتر به معنای چگونگی از میدان به در بردن رقبا می‌دانند، همیشه از ذهنیت منفی افکار عمومی بهره‌مند بوده و در تقلیل ضریب اعتماد عمومی به حکومت نقش اساسی دارند.

دولت‌هایی همچون دول ممالک پیشرفته که برای تهیه برنامه‌های ملی خود از چندین هزار کارشناس استفاده می‌کنند، یعنی حاصل کار کارشناسی چندین هزار صاحب‌نظر، می‌شود برنامه‌ای برای کشور، که اینگونه جوامع همواره موفق بوده و در افکار عمومی جوامع از نگرش بسیار مثبت برخوردار هستند.

یکی از صاحب‌نظران آگاه مملکتی می‌گفت: ایران از حیث کمّی دارای مرتبه دوازدهم منابع طبیعی و از حیث ترکیب کمّی جمعیت دومین کشور غنی جهان است، برای ملت به منظور اصلاح امور و درمان دردهای مشترک خود راهی جز رأی دادن و مشارکت فراگیر در انتخابات پیش‌روی با دنبال‌روی از افکار عمومی وجود ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet