شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/22 11:56:00
سرویس صحن

یک فوریت طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران تصویب نشد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران را تصویب نکردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی طرح یک فوریتی تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران پرداختند و یک فوریت این طرح را با 105 رای موافق و 60 رای مخالف رد کردند.

در مقدمه توجهیی این طرح آمده است: مرزهای جمهوری اسلامی ایران با بیش از 7300 کیلومتر طول شامل مرزهای خاکی و آبی هستند و هر بخش از ویژگی های خاصی برخوردار است. در مرزهای شرقی قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان و تردد اشرار و مخلین امنیت مسئله عمده هستند. درگیری و تجاورز مرزی خصوصاً در مرز افغانستان وجود دارد. در شرق کشور بین 300 تا 400 کیلومتر از مرزها نیازمند تاسیسات مرزی می باشند.

در مرزهای غرب، شمال غرب و جنوب غرب مسائل امنیتی عدیده ای وجود دارد و مسیرهایی که نیازمند تاسیسات مرزی هستند حدود 400 کیلومتر می باشد.

در مرزهای جنوبی که تماماً آبی هستند با حدود 1800 کیلومتر مناطق نیازمند به تاسیسات دریایی و تجهیزات، رسیدگی های انحصاری و نظارتی ضروری است.

آنچه که برآورد شده انسداد مرزها نیازمند اعتبار سه هزار میلیارد تومانی است و علی القاعده ضروری است با اختصاص ردیفی خاص با رشد اعتباری متناسب با نیاز مرزها زمانبندی اعتباری برای آن انجام شود.

"هادی قوامی" در مخالفت با یک فوریت این طرح اظهار داشت: این لایحه بر خلاف اصل 75 قانون اساسی است و پیشنهاد نمایندگان نباید بار مالی داشته باشد و خود این را دولت باید در لایحه سال آینده پیش بینی کند و حفظ مرزها از وظایف اساسی دولت‌ها است.

"حمیدرضا فولادگر" در موافقت با یک فوریت طرح مزبور گفت: بحث انسداد مرزها از دغدغه های همیشگی نظام بوده است گاهی در ایام بودجه به این مسئله توجه می شد و بودجه نیروی انتظامی تقویت می شد.

نماینده اصفهان یادآور شد: بحث بار مالی که توسط مخالف محترم عنوان شد تنها در مقدمه طرح آمده و در خود طرح عدد و رقمی قید نشده است.

وی در خصوص فوریت این طرح اظهار داشت: اگر دوستان عنایت کنند و این طرح را تصویب کنند، می‌توان این مسئله را در بودجه هم ببینیم و مبلغی را برای این منظور اختصاص دهیم.

لازم به ذکر است نمایندگان با یک فوریت این طرح موافقت نکردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet