هدر موبایل
1386/06/18 12:00:00
سرویس سیاسی

ابوترابی: مجمع مجالس آسیا در اندیشه گشودن افق‌های نوین در دول آسیا است

نایب رئیس مجلس در مراسم افتتاحیه اولین نشست شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی گفت: امیدواریم با عنایات خداوند متعال و با حضور موثر و تعیین کننده پارلمان‌های آسیایی در مجمع جهانی آسیا شاهد تحولات چشم گیر در آینده آسیا با پیشتازی پارلمان‌ها باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد افزود: گمان می‌کنم مجمع مجالس آسیا می‌تواند زمینه تبدیل آسیا به قدرت برتر فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان را فراهم آورد. امروز آسیا به عنوان نماد رویارویی و مقاومت در برابر یک جانبه گرایی و نظام سلطه قد برافراشته است و ایران‌ آسیایی مفتخر است در این عرصه پیشتاز و پیشرو در راستای دفاع از منافع همه ملل و دول جهان خصوصا ملل آسیا و دول قدرتمند این قاره کهن گام بردارد.

ابوترابی خاطرنشان کرد: ما با تکیه بر ایمان، اندیشه و اراده پولادین ملت خویش و باالهام از حمایت ملل اسلامی و دول مختلف و مستقل آسیا در برابر زیاده خواهی استکبار ایستاده و امروز با اقتدار قدرت سیاسی آمریکا را در خاورمیانه به چالش کشیده‌ایم و با اعتراف همه هوشمندان سیاستمدار او را در دستیابی به اهداف نامشروع در خاورمیانه ناکام نموده‌ایم.

وی ادامه داد: ما در مجمع مجالس آسیا در اندیشه گشودن افق‌های نوین در دول آسیا هستیم. از نگاه ما این مجمع می‌تواند فراتر از یک نسل بیندیشد و با تبیین درست شرایط اقتصادی - اجتماعی آسیا و تحولات بین المللی و منطقه‌ای و ویژگی‌های اقتصادی، علمی و فناوری جامعه جهانی تصویر قابل قبول و منطقی و در عین حال جاه طلبانه جامعه آینده قاره کهن آسیا و مراحل دستیابی به آن را به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به بعضی از این شاخص‌ها گفت: برای ترسیم روند تحولات جهانی در سال‌های پیش رو لازم است متغیرهای کلیدی و ماندگار را در راهبرد تحولات جهانی مورد شناسایی قرار گیرد.

وی افزود: به نظر می‌رسد محورهای اساسی ذیل در این حرکت نقش به شدت تاثیرگذاری ایفا می‌کنند:

1- تغییرات جمعیتی در جهان

2- پیشرفت در علوم و فناوری

3- منابع طبیعی و محیط زیست

4- جهانی شدن و اقتصاد جهانی

5- حاکمیت ملی و بین المللی

6- تنش‌های بین المللی

7- قدرت‌های برتر جهان

نایب رئیس مجلس گفت: اکنون جمعیت جهانی از 6 میلیارد نفر در سال 2000 به بیش از 7 میلیارد نفر در 2015 افزایش پیدا خواهد کرد و بیش از 95 درصد افزایش جمعیت در کشورهای در حال توسعه اتفاق خواهد افتاد که این در عین فرصت، زمینه تهدید را در درون خود دارد.

ابوترابی به پیشرفت‌های فنی در حال وقوع در جامعه جهانی اشاره کرد و گفت: علی رغم پیش بینی افزایش 50 درصدی در تقاضای جهان برای انرژی، منابع انرژی کفاف تامین این میزان تقاضا را خواهد داشت و براساس تخمین‌های منابع جهانی 80 درصد ذخایر نفت جهان و 95 درصد ذخایر گازی دست نخورده باقی مانده است.

وی افزود: گرچه خلیج فارس همچنان بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارا خواهد بود اما مناطق انرژی جهان دو الگوی متفاوت خواهد داشت: 1- منطقه تامین انرژی در جهت تامین انرژی مصرف کنندگانی همچون نیمکره شمالی آمریکا و منطقه دیگر برای تامین انرژی مصرف کنندگانی آسیایی چون چین و هند فعال خواهد بود.

وی با اشاره به تحولات اخیر منطقه خلیج فارس گفت: حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس با هدف منابع نفتی این منطقه و با هدف اعمال کنترل و فشار بر کشورهای منطقه و کنترل و فشار هند و چین که از مصرف کنندگان این منطقه می‌باشند صورت می‌گیرد.

وی به پیشرفت سریع در فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت: این پیشرفت‌ها الزامات جدیدی در مدیریت منطقه ایجاد کرده است. حاشیه ماندگی جدید خطری است که در صورت عدم ایجاد اصلاحات ساختاری در کشورهای در حال توسعه این کشورها را مورد تهدید قرار می‌دهد.

ابوترابی با بیان اینکه کشورهای در حال توسعه به دلیل برخورداری از انرژی فسیلی می‌توانند نقش مهمی در سازمان‌هایی مثل اوپک ایفا نمایند و با اینحال مدیریت صحیح می‌تواند جایگاه مناسبی در سلسله مراتب بین‌المللی برای خود ایفا نمایند، گفت: این کشورها علاوه بر توسعه و صادرات صنعت و پیدا کردن بازارهای مناسب از طریق همکاری‌های دو و چند جانبه می‌توانند قدرت اقتصادی منطقه را ایجاد کنند.

وی افزود: در پایان قرن 21 انرژی نفت کماکان از مهمترین عامل تامین انرژی جهان خواهد بود و با توجه به محدودیت ذخایر در سایر کشورهای جهان کشورهای در حال توسعه و بویژه خاورمیانه و آسیایی در تامین نفت جهان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی نیروی انسانی را یکی دیگر از منابع عظیم در دست کشورهای در حال توسعه عنوان کرد و گفت: اکثر جمعیت کشورهای در حال توسعه جوان می‌باشند و با توجه به ساختار جمعیتی کشورهای توسعه یافته در سال‌های آینده کشورهای جهان به نیروی انسانی کشورهای در حال توسعه نیازمند خواهند بود و کشورهای در حال توسعه در این مورد قدرت مانور خواهند داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet