شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/25 19:34:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

محجوب خواستار همسان‌سازی مستمری تامین اجتماعی با صندوقهای کشوری و لشکری شد

"علیرضا محجوب" تصریح کرد: مجلس کارگری نگرانی خود را از وضعیت مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و ضرورت توجه به تطبیق، سطح‌بندی و همسان‌سازی مستمری این بخشها با صندوقهای کشوری و لشکری اعلام کرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر پنجمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم‌

نخست درود و سلام بر شهیدمردان و کارگران شریف و مقاوم غزه.

روز گذشته گروه بزرگی از بازنشستگان عزیز تأمین اجتماعی در مقابل مجلس شورای اسلامی اجتماع کردند تا گفته باشند که با وجود معادل (5/43) سال سابقه کار، چشم و دل به مجلس و دولت بسته‌اند تا شاید همسان‌سازی حقوق آنها نظیر بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوقهای کشوری و لشکری اعمال گردد. امیدوارم حاصل زحمات و تلاش (43) ساله این عزیزان نادیده گرفته نشود.

روز دوشنبه دومین نشست مجلس کارگری در نهایت شکوه با حضور تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و اعضای فراکسیون کارگری و (400) نماینده از سراسر کشور برگزار گردید که من از همگی در همینجا تشکر می‌کنم. در این مجلس از اقدام مجلس در مورد تسریع بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی تقدیر شد. همینطور اساسنامه جدید سازمان تأمین اجتماعی که مشکلات و اشکالات زیادی برای این سازمان و بیمه‌شدگان ایجاد خواهد کرد و حسب اطلاع کمیسیون تطبیق مصوبات نیز برخی از موارد آنرا رد کرده است، مورد انتقاد جدی قرار گرفته و خواهان توجه و حذف مواد مغایر با قانون نظام جامع تأمین اجتماعی این اساسنامه گردیدند. در مورد کارگران صنوف از عدم افزایش حقوق در بعضی از کارگاهها نظیر کارگاههای نانوایی و عدم وجود ساعت کار معین و عدم توجه کافی به تشکلات کارگری در کارگاههای صنفی گلایه شد. مجلس کارگری نگرانی خود را از وضعیت مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و ضرورت توجه به تطبیق، سطح‌بندی و همسان‌سازی مستمری این بخشها با صندوقهای کشوری و لشکری اعلام کرد.

لایحه هدفمندسازی مهمترین موضوعی بود که مورد بحث قرار گرفت و موضوع بحث من هم محسوب می‌شود. مسأله کاهش سطح اشتغال، رکود فعالیتهای اقتصادی، تورم مضاعف، افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی، حجم نقدینگی فضای آینده، ترویج بی‌انضباطی مالی، افزایش کسری بودجه دولت در سنوات آتی و عدم تعادل میان هزینه‌ها و درآمدها از جمله مواردی بود که ذکر شد.

اما آنچه که بسیار در مورد این لایحه مهم است من در این چند جمله خدمت همه عزیزان عرض کنم این است که این لایحه برای هر خانوار ایرانی حدود (100) هزار تومان هزینه بهمراه دارد و این بدان معنی است که کارگران و حقوق‌بگیران در حالیکه مطابق ماده (13) همین قانون افزایش حقوقشان، حتی افزایش حداقل حقوق سنواتی‌شان که باید برابر تورم انجام بگیرد، افزایشی در آن موقوف‌الاجراء شده، متأسفانه باید ماهانه هر خانوارشان (100) هزار تومان مالیات برابر این وضع جدید بپردازند. در عرف بین‌المللی وقتی قیمتها شناور می‌شود که اینجا آب و برق و تمام حاملهای انرژی قیمتهایشان که قیمتهای پایه هستند، شناور شده‌اند، وقتی قیمتها شناور می‌شوند خودبخود این اتفاق هم بایستی در مورد دستمزدها بیفتد. حداقل حرف ما این است که سالی دوبار دستمزد افزایش پیدا بکند، حداقل دو بار پاسخ این وضعیت جدید است اگر این لایحه اجرایی و عملیاتی بشود. والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet