هدر موبایل
1387/10/25 15:05:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست فوق العاده بین‌المجالس کشورهای اسلامی:

مجالس اسلامی زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را فراهم آورند

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر محاکمه عوامل جنایات غزه به عنوان جنایتکاران جنگی، از پارلمان‌های کشورهای اسلامی خواست تا با تدوین قانونی در مجالس خود زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را از طریق دادگاه‌های داخلی خود فراهم کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، مشروح سخنان دکتر "علی لاریجانی" در نشست فوق العاده اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی در خصوص تحولات نوار غزه در پی‌ می‌آید:

آقای رئیس.

رؤسای محترم مجالس.

رؤسای محترم هیاتها.

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

از ریاست محترم مجلس ملی ترکیه در برگزاری این اجلاس و حسن استقبال تشکر می نمایم. حضور تعداد کثیری از رؤسای مجالس کشورهای اسلامی در کنار اعضای کمیته اجرایی و هیاتهای مختلف در این اجلاس فوق العاده، نشانگر حساسیت نمایندگان امت اسلامی نسبت به وضعیت اسفبار مردم غزه و جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی است.

قریب به 20 روز از حوادث دردناک نوار غزه می گذرد. در طول این ایام اخبار اسفناکی از کشته شدن حدود هزار انسان بیگناه از جمله بیش از سیصد کودک و یکصد زن و مجروح شدن حدود پنج هزار نفر و تخریب زیربناها و همچنین خبرهایی از فقدان امکانات درمانی و بهداشتی و همچنین برق و حداقل های مورد نیاز جهت زندگی در غزه به گوش همه جهانیان رسید.

علی رغم بالابودن میزان سانسور خبری خصوصاً در روزهای اول اما به دلیل وسعت جنایات انجام شده، دیگر توان کتمان آن نبود. افکار عمومی جهانی در التهاب از این خبرهای دردناک بود که به ناگاه در 48 ساعت گذشته با دو خبر عجیب مواجه شد. دو خبری که به نوعی توجه جهانیان را به خود جلب کرد. خبر اول این که مهم‌ترین مسئله رئیس جمهور آینده آمریکا مشکل انتخاب توله سگ برای دخترش می‌باشد که وقت زیادی از ایشان گرفته و به نظر ایشان از انتخاب وزیر بازرگانی آمریکا مشکل‌ تر است! و خبر دوم که قدری جالب‌تر است این که ارزیابی رئیس جمهور فعلی آمریکا در آیینه از خودش موجب افتخار وی است. البته که بوش در آیینه باید به خودش افتخار کند. آیا به نظر شما ایجاد زندان گوانتا‌نامو و شکنجه‌های قرون وسطی عراق افتخار نیست؟ آیا جنایات در افغانستان برای رئیس جمهور آمریکا افتخار نیست که جشن عروسی افغان‌ها را با بمباران‌های وسیع تبدیل به عزا کرده‌اند؟ آیا جنایات اسرائیل در جنگ تابستان 2006 که با بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده آمریکا بر سر مردم لبنان فرو ریخت افتخار نیست؟ آیا اعطای هزار بمب ممنوعه آتش‌زا به رژیم صهیونیستی برای ریختن بر سر فلسطینیان مظلوم و سوزاندن کودکان و زنان بیگناه فلسطینی در غزه افتخار آمیز نیست؟

اینکه در پیش روی جهانیان تابلویی با دو تصویر وجود دارد. یک تصویر کشته شدن این تعداد از بیگناهان، کودکان و زنان و تخریب منازل و نسل کشی و جنایت، تصویر دیگر دغدغه انتخاب توله سگ و افتخار به خود در برابر آیینه و خود شیفتگی. و اتفاق تصویر دوم مربوط به مشرب  نحله‌ای است که خود را متصدی حمایت از حقوق بشر و صیانت از صلح و امنیت جهانی می داند. این تصویر کسانی است که با چنگ اندازی به سازمان ها و مجامع بین المللی عملاً هویتی تاثیر گذار مبتنی بر منافع عمومی برای این سازمان ها باقی نگذاشته و حیثیت مجامع بین المللی را در رویکردهای انحصار طلبانه و خود خواهانه خویش به سخره گرفته اند. این تصویر به خوبی نشان می دهد که امروز مفاهیم بلند بالایی چون حقوق بشر، دمکراسی، حمایت از کرامت انسانی صرفا بازیچه ای جهت تسویه حساب قدرت های بزرگ با ملت های حق طلب و کشورهای مستقل است و در منظر مدعیان حقوق بشر قربانی نمودن صدها انسان و مجروح و بی خانمان نمودن هزاران انسان در مقابل انتخاب سگ حتی اولویتی در حد یک تقبیح لفظی و کلامی هم ندارد.

رنج آورتر آن که سازمان ملل متحد و شورای امنیت که اصلی ترین کار ویژه آن صیانت از صلح و امنیت جهانی است در این حادثه بزرگ نیز آلت دست برخی قدرت های بزرگ شده یا سکوت نموده ویا به جای این که ظالم را بر سر جای خود بنشاند و جلوی زورگویی او را بگیرد از مظلوم می خواهد که ابتدایی ترین حق دفاع از خود صرف نظر کند و شورای امنیت با این کار به متجاوز جایزه جنایت می دهد. آیا ملت فلسطین مثل بقیه انسان‌ها حق سکنی در سرزمین خود ندارند؟ آیا ملت فلسطین حق ندارند به روش دمکراتیک دولت خود را انتخاب کنند؟ آیا ملت فلسطین حق ندارند با امکانات اولیه از خود و سرزمین خود دفاع کنند.

با فاجعه غزه دو گونه می‌توان برخورد کرد: یکی یافتن ریشه‌ها و قطع کردن آنها و دوم مهار پدیده شوم و غیر انسانی اخیر‌. طبعاً به دلیل عمق این جنایت و در راستای رسیدن به راه حل‌هایی جهت مساعدت سریع‌تر به مردم بی‌پناه غزه در صدد نیستیم وقت خود و شما را در این مجال

به ریشه‌ها مصروف نماییم. اما بر این نکته تاکید می‌کنم که این پدیده زشت در اشغالگری و روحیه تجاوزگری رژیم صهیونیستی است. همانگونه که تجاوز به غزه اولین تجاوز این رژیم نیست، آخرین تجاوز آن هم نخواهد بود. کما اینکه هنوز سرزمین برخی کشورهای مجاور در دست‌اندازی و یا در تصرف رژیم صهیونیستی است. لذا هر راه حلی برای پایان بخشیدن به بحران غزه باید گوشه چشمی به ریشه اصلی این مسئله نیز داشته باشد.

آقای رییس!

همکاران محترم!

فجایع جانسوز غزه و سستی نهادهای بین‌المللی در جلوگیری و کنترل این فجایع و ماجراجویی و تجاوزگری رژیم صهیونیستی هیچ عذر و بهانه‌ای را برای سستی و بی‌تفاوتی ما مسلمانان در مساعدت به مقاومت و امدادرسانی به مردم مظلوم فلسطینی به عنوان بخشی از خانواده امت اسلامی باقی نمی‌گذارد. البته مقاومت جانانه فلسطینیان شجاع در غزه بار دیگر اسطوره شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی را درهم کوبید. کما اینکه این اتفاق در جنگ 33 روزه لبنان نیز که هدف، حذف حزب الله بود، رخ داد و با مقاومت جاودانه ملت لبنان درهم شکسته شد.

آقای رییس!

حادثه غم‌انگیز غزه بلاشک از مصادیق آشکار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود. لذا باید کلیه برنامه‌ریزان و عاملان این جنایت‌ها به عنوان جنایتکاران جنگی و جانیان علیه صلح و بشریت و نسل‌کشی محاکمه و مجازات شوند. از دبیرخانه اتحادیه بین‌المجالس اسلامی انتظار می‌رود با همکاری سایر کشورها در ثبت وقایع این جنایت اهتمام ورزد. برهمین اساس از پارلمان‌های کشورهای اسلامی می‌خواهم تا با تدوین قانونی در مجالس خود زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را از طریق دادگاه‌های داخلی خود فراهم کنند. برخی از دولت‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی دارای روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری هستند. در چنین شرایطی که حتی برخی کشورهای غیراسلامی روابط خود را با این رژیم تعلیق کرده‌اند، استمرار این روابط از طرف کشورهای اسلامی موجب تعجب است. پارلمان‌های اسلامی می‌توانند بر دولت‌‌ها بر سر قطع روابط فشار آورند. از طرف دیگر متاسفانه تعداد معدودی از پارلمان‌های اسلامی نیز دارای گروه‌های دوستی با رژیم صهیونیستی هستند و یکی از انتظارات امت اسلامی از اجلاسی همانند اجلاس استانبول این است که از این پارلمان‌ها بخوهند گروه‌های دوستی با رژیم صهیونیستی را منحل اعلام نمایند.

مجمع عمومی بین‌المجالس آسیایی پیگیری مصائب غزه را بر عهده تروئیکای آسیایی قرار داد و این اجلاس در دمشق تشکیل گردید  و بیانیه‌هایی در جهت خاتمه بحران صادر نمود. حمایت از تلاش تروئیکای آسیایی در این نشست و تلاش در جهت اجرای آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروهای صهیونیستی و رفع محاصره و باز شدن گذرگاه‌ها از اولویت‌های این اجلاس است که مناسب است با تصمیم جمعی زمان مشخصی را برای تحقق آن ارائه نماییم تا زمینه کمک رسانی به ملت مظلوم فلسطین فراهم گردد و متجاوز و همدستانش تنبیه گردند.

پیشنهاد می‌شود هیاتی از طرف اتحادیه بین‌المجالس اسلامی متشکل از جمعی از نمایندگان مجالس کشورهای عضوجهت همدردی با این مردم مظلوم و نظارت بر چگونگی کمک‌رسانی توسط کشورهای اسلامی به نوار غزه سفر نمایند.

امیدوارم دبیرخانه اجلاس مدلی برای مشارکت همه کشورها در جهت کمک‌رسانی و بازسازی غزه پیشنهاد کند تا هرچه سریع‌تر به فریاد یاالمسلمین عزیزانمان در غزه برسیم.

در پایان از همه روسای مجالس کشورهای عضو دعوت می‌‌نمایم در کنفرانس دفاع از حقوق مردم فلسطین که به زودی در تهران برگزار می‌گردد، شرکت فرمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet