شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/27 16:45:00
سرویس سیاسی

گزارش خانه ملت از سفر 3 روزه رئیس مجلس به ترکیه

رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در اجلاس فوق العاده روسای مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در استانبول ترکیه در راس یک هیات پارلمانی و سیاسی روز سه شنبه گذشته عازم این کشور شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به ترکیه در این اجلاس یک روزه که به منظور حل بحران غزه و بررسی راه های پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی بر علیه مردم بی دفاع فلسطین صورت گرفت روسای مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیز شرکت کردند.

رئیس مجلس اما پیش از سفر به ترکیه در فرودگاه مهراباد در جمع خبرنگاران از حضور بیش از نیمی از روسای مجالس بین‌‏المجالس اسلامی در نشست استانبول خبر داد واظهار امیدواری کرد: با برگزاری این اجلاس فشارها بر رژیم صهیونیستی افزایش یابد.

رییس قوه مقننه اظهار داشت: از مدت‌‏ها پیش بحث فعال شدن سازمان کنفرانس اسلامی چه در سطح سران و چه بین‌‏المجالس اسلامی در کشور مطرح بود و وزارت امور خارجه نیز بحث نشست سازمان کنفرانس اسلامی را پیگیری می‌‏کرد.

وی بابیان اینکه نشست کمیته اجرایی اتحادیه بین‌‏المجالس اسلامی در مواقع حساس می‌‏تواند برگزار شود، افزود: مذاکراتی با روسای برخی از مجالس عضو این اتحادیه صورت گرفت و در نهایت مقرر شد این نشست در ترکیه برگزار شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: به دلیل حساسیت موضوع و مشکلات حادی که در غزه به وجود آمده است و همچنین رفتارهای سبوعانه رژیم صهیونیستی، تعداد زیادی از روسای مجالس کشورهای اسلامی و حتی برخی از آنها که عضو کمیته اجرایی نیستند در اجلاس استانبول حضور خواهند داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حضور بیش از نیمی از روسای مجالس عضو اتحادیه بین‌‏المجالس اسلامی در این نشست، اهمیت اجلاس را بالا برده است.

لاریجانی در مورد دیگر برنامه‌های این سفر اظهار داشت: در حاشیه این اجلاس گفت‌‏و‌‏گوهایی با روسای مجالس کشورهای اسلامی که در سایر بخش‌‏ها فعال هستند، انجام خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور تروئیکای بین‌‏المجالس آسیایی در این نشست، تصریح کرد: احتمالا یک تحرک دیگری در این نشست انجام خواهد شد.

وی افزود: این موضوع بستگی به شرایط و نیز رایزنی‌‏ها با سایر مسوولان و مقامات خواهد داشت.

 

ورود به آنکارا

رییس مجلس شورای اسلامی پس از ورود به آنکارا تاکید کرد: تمام کشورهای اسلامی و کشورهایی که چارچوب حقوق بشر را قبول دارند باید فشارهایشان را بر رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات غزه زیاد کنند.

دکتر "علی لاریجانی"روز سه شنبه ساعت ده و بیست دقیقه صبح به وقت آنکارا وارد این شهر شد و مورد استقبال مقامات کشور ترکیه قرار گرفت.

لاریجانی در فرودگاه آنکارا در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم این ظلم عجیب و وحشتناکی که امروز رژیم صهیونیستی به مردم غزه روا داشته با تحرکاتی که در صحنه منطقه‌ای صورت می‌گیرد پایان بپذیرد.

وی بابیان اینکه رژیم صهیونیستی رژِیم ماجرا‌جو و سفاکی است که در سابقه خودش رفتارهای خشن و قتل عام‌هایی مثل دیریاسین را دارد، تاکید کرد: لذا باید تمام کشورهای اسلامی و کشورهایی که چارچوب حقوق بشر را قبول دارند فشارهایشان را زیاد کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه طی 17 الی 18 روز در غزه حدود یکهزار نفر شهید و 4 هزار نفر مجروح شدند که اغلب آنها کودک بودند تصریح کرد: اینها برای قرن حاضر نقاط سیاهی است.

لاریجانی اظهار داشت: پس از سالها پایداری و جانفشانی بر روی حقوق بشر، شاهدیم که در مقابل دیدگان بین‌المللی این طور سفاکانه در مورد مردم غزه عمل می‌شود اما برخی کشورها از کنار آن عبور می کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که با ادامه تلاش‌ها این حادثه خاتمه یابد.

وی در خصوص راهکارهای عملی برای قطع جنایت‌های رژیم صهیونیستی گفت: برخی کشورها

اقداماتی را در جهت قطع ارتباط با رژیم صهیونیستی شروع کرده‌اند که البته باید این را فراگیر کرد.

لاریجانی در پایان بار دیگر بر ضرورت ادامه تلاش‌ها برای یافتن راه‌هایی برای خاتمه دادن به بحران وحشتناک غزه تاکید کرد.

 

بررسی راهکارهای کمک‌رسانی به مردم غزه

دکتر "علی لاریجانی" بعد از ظهر روز سه شنبه در کاخ نخست وزیری ترکیه با "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار طرفین بر لزوم ادامه تلاش‌ها برای متوقف ساختن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه تاکید کردند.

لاریجانی و اردوغان همچنین درباره راه‌های کمک‌رسانی به مردم غزه با یکدیگر گفت‌وگو کردند. تاکید بر گسترش همکاری‌های دوجانبه از دیگر محورهای مذاکرات طرفین بود.

 

دیدار لاریجانی با عبدالله گل

رئیس مجلس شورای اسلامی، عصر روز سه شنبه در پی مذاکرات خود با مقامات بلند پایه ترکیه با رئیس‌جمهوری این کشور در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در کاخ ریاست جمهوری ترکیه با محوریت بحران غزه برگزار شد، ‌طرفین بر ضرورت جلوگیری از فجایع فلسطین تاکید کردند.

علی لاریجانی مواضع ترکیه در قبال بحران غزه را ستود و گفت: ایران و ترکیه دو کشور موثر در منطقه هستند که می توانند در مقابله با این بحران نقش موثری ایفا کنند.

 رئیس جمهوری ترکیه نیز در دیداربا رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار برقراری هر چه سریع تر آتش بس در نوار غزه برای جلوگیری از حملات صهیونیست‌ها شد.

لاریجانی نیز در بخشی از سخنان خود، درباره همکاری های دو جانبه اظهار داشت: روابط 2 کشور در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته، اما امیدواریم این روابط بیش از پیش گسترش یابد. وی بر تمایل قوی مجلس ایران برای حمایت از افزایش همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

عبدالله گل در سخنانی مشکل فلسطین را ناشی از تفرقه مسلمانان خواند و با ابراز تاسف عمیق از کشتار زنان و کودکان بی‌گناه، تاکید کرد: برقراری آتش‌یس فوری و خروج ارتش اسرائیل لازمه عادی شدن شرایط است.

وی با اشاره به ضرورت توقف سریع حملات علیه غزه، برای امدادرسانی به این منطقه اظهار امیدواری کرد: در جلسه روسای مجالس بین‌‏المجالس اسلامی تصمیمات جدی برای مساله فلسطین اتخاذ شود.

 

آغاز به کار نشست فوق العاده کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس در استانبول

نشست فوق العاده کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به منظور بررسی راه‌های متوقف ساختن فاجعه غزه در استانبول ترکیه برگزار شد.

در این نشست یک‌روزه که با حضور هیات‌های پارلمانی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد، راه‌کارهای پایان دادن به جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه مورد بررسی اعضا قرار گرفت.

این نشست یک‌روزه به درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور 17 رییس مجلس و هیات‌های پارلمانی 30 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد، بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست رئیس مجلس نیجریه ریاست جلسه را به رئیس مجلس ترکیه تحویل خواهد داد و "علی لاریجانی جزاولین سخنرانان جلسه پس از مراسم افتتاحیه است.

بررسی راه‌های جلوگیری از استمرار حملات رژیم صهیونیستی به باریکه غزه و همچنین بررسی راه‌های کمک‌رسانی به مردم این منطقه تک دستور جلسه امروز را تشکیل می‌دهد.

از راه کارهای این اجلاس پیشنهاد شده که گروهی از نمایندگان کشورهای اسلامی بر روی نوع کمک رسانی به مردم غزه و سفر به غزه نظارت داشته باشند.

رییس مجلس ترکیه: قطعنامه سازمان ملل تاکنون نتیجه نداده است

رییس مجلس ترکیه تصریح کرد: قطعنامه سازمان ملل مبنی بر عقب نشینی رژیم صهیونیستی از غزه تا به حال نتیجه نداده است.

کوکسال کوپتان در سخنان خود در اجلاس فوق العاده کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی گفت: به دلیل حمله‌های نظامی روزانه زن‌ها، مردها و کودکان جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه قتل عام بچه‌ها و غیر نظامی‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان توجیه کرد افزود: این نشان می‌دهد که چه شرایط سختی وجود دارد.

رئیس مجلس ترکیه اظهار داشت: حمله اسرائیل، خشونت در منطقه را افزایش می‌دهد.

کوپتان با اشاره به قطعنامه سازمان ملل مبنی بر عقب نشینی رژیم صهیونیستی از غزه گفت: متاسفانه تا به حال این قطعنامه نتیجه نداده است.

وی تصریح کرد: نباید ساکت بنشینیم و باید برای پایداری صلح در منطقه تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه این گسترده‌ترین جلسه برای روسای مجالس منطقه در برابر این تراژدی انسانی است، تاکید کرد: اکنون زمان ملاحظات سیاسی نیست.

رئیس مجلس ترکیه گفت: ما منتظر هستیم حمله اسرائیل هر چه زودتر تمام و تحریم‌ها برداشته شود.

وی افزود: در این جلسه تاریخی معتقدیم باید دردهای مردم فلسطین التیام یابد.


رئیس مجلس الجزایر نیز از روسای سایر کشورها خواست حمله رژیم اسرائیل را محکوم کنند

رئیس مجلس الجزایر نیز با اشاره به کمک رسانی به مردم غزه گفت: وظیفه ما است که کمک‌های معنوی و مادی و سیاسی خود را برای مردم فلسطین در راهی که انتخاب کرده اند ارسال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این جنگ ویرانگر و نسل کشی را محکوم می‌کنیم، از روسای پارلمان‌های کشورهای و سایر کشورهای جهان نیز خواست این حمله را محکوم کرده و به بازسازی غزه بپردازند.


دبیر کل بین‌المجالس اسلامی آتش‌بس و محاکمه جنایتکاران رااز اهداف نشست استانبول عنوان کرد

دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی رسیدن به آتش‌بس و پایان دادن به محاصره و همچنین دعوت از امت اسلامی برای اتخاذ مواضعی واحد و محاکمه جنایتکاران را از جمله اهداف نشست استانبول عنوان کرد.

"محمد اورل قلیچ" در افتتاحیه نشست فوق العاده کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی گفت: اتحادیه بین المجالس تجاوزات. و تهاجمات هوایی رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کند.

وی افزود: اسرائیل وحشیگری خود را در زمینه نسل کشی افزایش داده و با توجه به اینکه 19 روز از این فاجعه می‌گذرد تهاجمات خود در برابر دیدگان جهانیان ادامه می‌دهد، بدون اینکه کسی بتواند جلوی خودسری و خودخواهی این رژیم را بگیرد.

دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی به پیام مردم جهان برای جلوگیری از کشتار کودکان و زنان پاسخی نداده است.

اورل قلیچ با بیان اینکه این اجلاس برای محکوم کردن جنایات اسرائیل نیست، تصریح کرد: ما برای اتخاذ مواضع مهمی جمع شده‌ایم که برای متوقف کردن این بحران تصمیم بگیریم.

وی افزود: از جمله این تصمیمات ادامه رایزنی‌ها با جامعه بین المللی برای رسیدن به آتش‌بس و پایان دادن به محاصره و همچنین دعوت از امت اسلامی برای اتخاذ مواضعی واحد و محاکمه جنایتکاران است.

سپس خواستار تشکیل هیاتی از پارلمان‌های بین‌المجالس شد که بر نحوه کمک رسانی به مردم فلسطین نظارت کند.


مجالس اسلامی زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را فراهم آورند

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر محاکمه عوامل جنایات غزه به عنوان جنایتکاران جنگی، از پارلمان‌های کشورهای اسلامی خواست تا با تدوین قانونی در مجالس خود زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را از طریق دادگاه‌های داخلی خود فراهم کنند
 علی لاریجانی گفت:قریب به 20 روز از حوادث دردناک نوار غزه می گذرد. در طول این ایام اخبار اسفناکی از کشته شدن حدود هزار انسان بیگناه از جمله بیش از سیصد کودک و یکصد زن و مجروح شدن حدود پنج هزار نفر و تخریب زیربناها و همچنین خبرهایی از فقدان امکانات درمانی و بهداشتی و همچنین برق و حداقل های مورد نیاز جهت زندگی در غزه به گوش همه جهانیان رسید.

وی گفت:علی رغم بالابودن میزان سانسور خبری خصوصاً در روزهای اول اما به دلیل وسعت جنایات انجام شده، دیگر توان کتمان آن نبود. افکار عمومی جهانی در التهاب از این خبرهای دردناک بود که به ناگاه در 48 ساعت گذشته با دو خبر عجیب مواجه شد. دو خبری که به نوعی توجه جهانیان را به خود جلب کرد. خبر اول این که مهم‌ترین مسئله رئیس جمهور آینده آمریکا مشکل انتخاب توله سگ برای دخترش می‌باشد که وقت زیادی از ایشان گرفته و به نظر ایشان از انتخاب وزیر بازرگانی آمریکا مشکل‌ تر است! و خبر دوم که قدری جالب‌تر است این که ارزیابی رئیس جمهور فعلی آمریکا در آیینه از خودش موجب افتخار وی است. البته که بوش در آیینه باید به خودش افتخار کند. آیا به نظر شما ایجاد زندان گوانتا‌نامو و شکنجه‌های قرون وسطی عراق افتخار نیست؟ آیا جنایات در افغانستان برای رئیس جمهور آمریکا افتخار نیست که جشن عروسی افغان‌ها را با بمباران‌های وسیع تبدیل به عزا کرده‌اند؟ آیا جنایات اسرائیل در جنگ تابستان 2006 که با بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده آمریکا بر سر مردم لبنان فرو ریخت افتخار نیست؟ آیا اعطای هزار بمب ممنوعه آتش‌زا به رژیم صهیونیستی برای ریختن بر سر فلسطینیان مظلوم و سوزاندن کودکان و زنان بیگناه فلسطینی در غزه افتخار آمیز نیست؟

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:اینک در پیش روی جهانیان تابلویی با دو تصویر وجود دارد. یک تصویر کشته شدن این تعداد از بیگناهان، کودکان و زنان و تخریب منازل و نسل کشی و جنایت، تصویر دیگر دغدغه انتخاب توله سگ و افتخار به خود در برابر آیینه و خود شیفتگی. و اتفاق تصویر دوم مربوط به مشرب نحله‌ای است که خود را متصدی حمایت از حقوق بشر و صیانت از صلح و امنیت جهانی می داند. این تصویر کسانی است که با چنگ اندازی به سازمان ها و مجامع بین المللی عملاً هویتی تاثیر گذار مبتنی بر منافع عمومی برای این سازمان ها باقی نگذاشته و حیثیت مجامع بین المللی را در رویکردهای انحصار طلبانه و خود خواهانه خویش به سخره گرفته اند. این تصویر به خوبی نشان می دهد که امروز مفاهیم بلند بالایی چون حقوق بشر، دمکراسی، حمایت از کرامت انسانی صرفا بازیچه ای جهت تسویه حساب قدرت های بزرگ با ملت های حق طلب و کشورهای مستقل است و در منظر مدعیان حقوق بشر قربانی نمودن صدها انسان و مجروح و بی خانمان نمودن هزاران انسان در مقابل انتخاب سگ حتی اولویتی در حد یک تقبیح لفظی و کلامی هم ندارد.

وی گفت:رنج آورتر آن که سازمان ملل متحد و شورای امنیت که اصلی ترین کار ویژه آن صیانت از صلح و امنیت جهانی است در این حادثه بزرگ نیز آلت دست برخی قدرت های بزرگ شده یا سکوت نموده ویا به جای این که ظالم را بر سر جای خود بنشاند و جلوی زورگویی او را بگیرد از مظلوم می خواهد که ابتدایی ترین حق دفاع از خود صرف نظر کند و شورای امنیت با این کار به متجاوز جایزه جنایت می دهد. آیا ملت فلسطین مثل بقیه انسان‌ها حق سکنی در سرزمین خود ندارند؟ آیا ملت فلسطین حق ندارند به روش دمکراتیک دولت خود را انتخاب کنند؟ آیا ملت فلسطین حق ندارند با امکانات اولیه از خود و سرزمین خود دفاع کنند.

لاریجانی تاکید کرد: با فاجعه غزه دو گونه می‌توان برخورد کرد یکی یافتن ریشه‌ها و قطع کردن آنها و دوم مهار پدیده شوم و غیر انسانی اخیر‌. طبعاً به دلیل عمق این جنایت و در راستای رسیدن به راه حل‌هایی جهت مساعدت سریع‌تر به مردم بی‌پناه غزه در صدد نیستیم وقت خود و شما را در این مجال به ریشه‌ها مصروف نماییم. اما بر این نکته تاکید می‌کنم که این پدیده زشت در اشغالگری و روحیه تجاوزگری رژیم صهیونیستی است. همانگونه که تجاوز به غزه اولین تجاوز این رژیم نیست، آخرین تجاوز آن هم نخواهد بود. کما اینکه هنوز سرزمین برخی کشورهای مجاور در دست‌اندازی و یا در تصرف رژیم صهیونیستی است. لذا هر راه حلی برای پایان بخشیدن به بحران غزه باید گوشه چشمی به ریشه اصلی این مسئله نیز داشته باشد.
وی گفت:فجایع جانسوز غزه و سستی نهادهای بین‌المللی در جلوگیری و کنترل این فجایع و ماجراجویی و تجاوزگری رژیم صهیونیستی هیچ عذر و بهانه‌ای را برای سستی و بی‌تفاوتی ما مسلمانان در مساعدت به مقاومت و امدادرسانی به مردم مظلوم فلسطینی به عنوان بخشی از خانواده امت اسلامی باقی نمی‌گذارد. البته مقاومت جانانه فلسطینیان شجاع در غزه بار دیگر اسطوره شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی را درهم کوبید. کما اینکه این اتفاق در جنگ 33 روزه لبنان نیز که هدف، حذف حزب الله بود، رخ داد و با مقاومت جاودانه ملت لبنان درهم شکسته شد.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش تصریح کرد:حادثه غم‌انگیز غزه بلاشک از مصادیق آشکار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود. لذا باید کلیه برنامه‌ریزان و عاملان این جنایت‌ها به عنوان جنایتکاران جنگی و جانیان علیه صلح و بشریت و نسل‌کشی محاکمه و مجازات شوند. از دبیرخانه اتحادیه بین‌المجالس اسلامی انتظار می‌رود با همکاری سایر کشورها در ثبت وقایع این جنایت اهتمام ورزد. برهمین اساس از پارلمان‌های کشورهای اسلامی می‌خواهم تا با تدوین قانونی در مجالس خود زمینه محاکمه مجرمین بین‌المللی را از طریق دادگاه‌های داخلی خود فراهم کنند. برخی از دولت‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی دارای روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری هستند.

وی گفت: در چنین شرایطی که حتی برخی کشورهای غیراسلامی روابط خود را با این رژیم تعلیق کرده‌اند، استمرار این روابط از طرف کشورهای اسلامی موجب تعجب است. پارلمان‌های اسلامی می‌توانند بر دولت‌‌ها بر سر قطع روابط فشار آورند. از طرف دیگر متاسفانه تعداد معدودی از پارلمان‌های اسلامی نیز دارای گروه‌های دوستی با رژیم صهیونیستی هستند و یکی از انتظارات امت اسلامی از اجلاسی همانند اجلاس استانبول این است که از این پارلمان‌ها بخوهند گروه‌های دوستی با رژیم صهیونیستی را منحل اعلام نمایند.

رئیس مجلس افزود:مجمع عمومی بین‌المجالس آسیایی پیگیری مصائب غزه را بر عهده تروئیکای آسیایی قرار داد و این اجلاس در دمشق تشکیل گردید و بیانیه‌هایی در جهت خاتمه بحران صادر نمود. حمایت از تلاش تروئیکای آسیایی در این نشست و تلاش در جهت اجرای آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروهای صهیونیستی و رفع محاصره و باز شدن گذرگاه‌ها از اولویت‌های این اجلاس است که مناسب است با تصمیم جمعی زمان مشخصی را برای تحقق آن ارائه نماییم تا زمینه کمک رسانی به ملت مظلوم فلسطین فراهم گردد و متجاوز و همدستانش تنبیه گردند.

لاریجانی گفت:پیشنهاد می‌شود هیاتی از طرف اتحادیه بین‌المجالس اسلامی متشکل از جمعی از نمایندگان مجالس کشورهای عضوجهت همدردی با این مردم مظلوم و نظارت بر چگونگی کمک‌رسانی توسط کشورهای اسلامی به نوار غزه سفر نمایند.

امیدوارم دبیرخانه اجلاس مدلی برای مشارکت همه کشورها در جهت کمک‌رسانی و بازسازی غزه پیشنهاد کند تا هرچه سریع‌تر به فریاد یاالمسلمین عزیزانمان در غزه برسیم.

رئیس مجلس در پایان سخنانش از همه روسای مجالس کشورهای عضو دعوت کرد تا در کنفرانس دفاع از حقوق مردم فلسطین که به زودی در تهران برگزار می‌گردد، شرکت نمایند.


14 پیشنهاد ایران برای پایان دادن به بحران غزه

گفتنی است در اجلاس فوق العاده روسای مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی 14 پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران که به منظور حل بحران غزه از سوی هیات پارلمانی مجلس شورای اسلامی در نشست بین المجالس کشورهای اسلامی مطرح شد، با حمایت کشورهای شرکت کننده در بیانیه پایانی این اجلاس جای گرفت.

‌ پیشنهادهای کشورمان که به نحوی در بیانیه استانبول گنجانده شد به شرح زیر می‌باشد:

* محکوم کردن جنایات و اعمال شریرانه رژیم صهیونیستی در غزه، توسل به روز علیه مردم غیر نظامی و استفاده از تسلیحات غیر متعارف در عملیات نظامی در مناطق پرجمعیت غزه

* محکوم کردن حملات زمینی، هوایی و دریایی رژیم صهیونیستی علیه غزه

* درخواست خاتمه یافتن فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه

* برقراری آتش بس و خروج فوری و کامل نیروهای ر‍ژ‍یم صهیونیستی از غزه

* رفع کامل محاصره غزه و بازگشایی همه گذرگاهها

* جمع آوری و ارسال فوری کمکهای بشردوستانه به مردم غزه به ویژه مواد غذایی، سوخت و دارو و انتقال مجروحین

* اعزام هیئتی از اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی به غزه جهت هدایت و نظارت بر کمکهای بشردوستانه به غزه

* درخواست از سازمان ملل و همه سازمانهای امداد رسان از جمله آنروا و صلیب سرخ جهانی برای انتقال مجروحین و ارسال کمکهای بشردوستانه از جمله مواد غذایی، دارو، سوخت و آب را ارسال و دیگر خدمات ضروری مثل برق و بهداشت

* شناسایی رژیم صهیونیستی به عنوان تنها طرف مسئول در از بین رفتن جان انسانها و خسارات وارده به غزه و ضرورت پرداخت خسارت به مردم فلسطین در نتیجه تجاوز بیرحمانه نظامی.

* درخواست تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای رسیدگی و ثبت ابعاد مختلف این تجاوز و جنایات رژیم صهیونیستی و نیز فراهم آوردن مقدمات محاکمه بین المللی مرتکبین به جنایات جنگی

* درخواست از مجالس کشورهای عضو اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی که چنانچه دارای گروههای دوستی با مجلس اسرائیل (کنست)هستند رابطه خود را قطع کنند.

* درخواست از جامعه بین المللی برای اعمال فشار بر رژیم اشغالگر صهیونیستی جهت آزادی فوری زندانیان فلسطینی، به ویژه دکتر عزیزالدویک، رئیس شورای قانونگذاری فلسطین و سایر نمایندگان مجلس فلسطین

* درخواست از دبیر کل جهت جمع آوری و هدایت کمکهای مالی پارلمانهای عضو جهت ارسال به مردم غزه

* درخواست از دبیر کل برای ارائه گزارش هر دو ماه یکبار.
 در پایان این اجلاس بیانیه‌ای صادر شد.

پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران غزه در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی در استانبول ترکیه مطرح شد و در بیانیه پایانی این اجلاس جای گرفت.


دیدار لاریجانی با روسای مجالس عربستان، لبنان، بحرین و سوریه

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس روسای مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با همتایان عربستانی، لبنانی، بحرینی و سوری خود دیدار کرد.

علی لاریجانی در این دیدار ها بر وحدت نظر و هماهنگی جهان اسلام به عنوان مانعی در برابر تحرکات قدرت های سلطه طلب تاکید کرد.

 

 

رییس مجلس عازم تهران شد

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در نشست فوق العاده بین المجالس کشورهای اسلامی به منظور حل بحران غزه و بررسی راه های پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی بر علیه مردم بی دفاع فلسطین عازم استانبول شده بود پس از پایان این اجلاس یک روزه و دیدار و گفتگوهای چند جانبه با برخی مقامات کشور های اسلامی صبح روز پنج شنبه عازم تهران شد.

از اقدامات مهم جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق العاده بین المجالس کشورهای اسلامی ارائه چهارده پیشنهاد برای پایان دادن به بحران غزه بود

 

لاریجانی وارد تهران شد

رئیس مجلس شورای اسلامی که به ترکیه سفر کرده بود، وارد تهران شد.

علی لاریجانی روز سه‌شنبه در راس یک هیات پارلمانی و سیاسی به آنکارا و استانبول سفر کرده بود تا در اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی شرکت کند.

در این اجلاس کشورهای اسلامی تلاش کردند تا با اتخاذ تصمیماتی مانع از ادامه جنایات صهیونیست‌ها در غزه شده و پس از برثراری آتش‌بس کمک‌رسانی به مردم فلسطین را آغاز کنند.

 

لاریجانی: به زمان حل مساله غزه نزدیک می‌شویم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مواضع اعلام شده در نشست استانبول اظهار داشت: اگر برخی کشورها فتنه نکنند، در حال نزدیک شدن به زمان حل مساله غزه هستیم.

علی لاریجانی ظهر روز (پنج‌شنبه) در فرودگاه مهرآباد تهران و در تشریح دستاوردهای اجلاس بین‌المحالس کشورهای اسلامی به خبرنگاران گفت: برخی کشورها در این اجلاس نشان دادند که می‌خواهند درک صحیحی از مساله ارائه دهند و به نظر می‌رسد مجموعه تحرکات در منطقه نشانه نزدیک شدن به آتش‌بس در غزه است.

وی با بیان این مطلب که این اجلاس نشان داد برای محکومیت جنایات صهیونیست‌ها اراده‌ای جدی وجود دارد، ادامه داد: در این اجلاس بحث‌هایی جدی درخصوص آتش‌بس و چگونگی حفظ حقوق فلسطینی‌ها مطرح شد.

لاریجانی با اشاره به بیانیه پایانی اجلاس تصریح کرد: در این بیانیه بر ضرورت برقراری آتش‌یس فوری و خروج نیروهای اشغالگر از غزه و بازگشایی گذرگاه‌ها تاکید شد.

وی از وضع مکانیزمی برای تشکیل یک حلقه اجرایی برای پیگیری مصوبات اجلاس با شرکت دبیر کل و چند کشور دیگر خبر داد و افزود: قرار است رایزنی‌هایی برای گشایش گذرگاه رفح صورت گیرد.

رئیس مجلس یادآور شد: یکی از بندهای مهم بیانیه، این بود که کشورهایی که با رژیم صهیونیستی گروه دوستی پارلمانی دارند آن را منحل کنند که برخی کشورها در همین روزها آن گروه‌ها را منحل کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet