پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/10/28 12:17:00
سرویس کمیسیون ها
ابلاغ سیاست‌های عدالت و پیشرفت (6)

فرهنگی: عملیاتی کردن بودجه‌ریزی از اولویت‌های کمیسیون برنامه و بودجه است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه‌ریزی عملیاتی از اولویت‌های این کمیسیون است و سعی داریم تا در دوره هشتم مجلس قانون جدیدی را برای بودجه‌ریزی کشور تدوین نماییم.

"محمد حسین فرهنگی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه توسط مقام معظم رهبری گفت: این سیاست‌ها بیانگر حرکت کشور به سمت اقتصاد غیر دولتی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملاً صندوق ذخیره ارزی در اختیار دولت می‌باشد گفت: در هر زمانی که دولت اراده نماید می‌تواند موجودی آن را به حداقل برساند و تغییراتی را در آن به وجود آورد.

فرهنگی اظهار داشت: هدف از تاسیس صندوق ملی این است که برداشت دولت از این حساب کمتر باشد و صندوق عمدتاً در اختیار بخش خصوصی با سازکار قابل قبولی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این موضوع در حال حاضر در حد یک سیاست کلی می‌باشد گفت: در مورد نحوه و ترتیب آن پیش بینی نشده است و باید ببینیم در جزئیات، دولت و مجلس به چه جمع‌بندی مشخصی خواهند رسید.

وی عنوان کرد: باید تعدادی از نمایندگان مجلس در کار گروه‌های ذیر ربط در دولت شرکت نمایند و مجلس برای تدوین این برنامه در جریان بحث‌ها قرار گیرد.

نماینده تبریز با بیان اینکه با این تدبیر مجلس می‌تواند در زمان رسیدگی دیدگاه‌های مجلس را به کار‌گروه‌ها منتقل نماید و بعد از آن نیز مدت زمان کمتری را برای بررسی آن صرف نماید گفت: این تدبیر، تدبیر مشترک دولت و مجلس می‌باشد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مورد تفاوت صندوق حساب ذخیره ارزی با صندوق توسعه ملی گفت: تا زمانی که هیات امنا بر روی صندوق ذخیره ارزی نظارت داشت به نیازهای بخش خصوصی تا حدودی رسیدگی می‌شد اما بعد از انحلال هیات امنای این صندوق، نقایص و ایرادهای دیگری به وجود آمد و باعث شد تا تسهیلات آن در خدمت بخش خصوصی قرار نگیرد.

وی در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت عملیاتی شدن نظام بودجه‌ریزی عملیاتی اظهار داشت: در بودجه‌ریزی عملیاتی بین پیش‌بینی‌ها و نتایج رابطه مشخصی برقرار می‌شود و اگر تصمیمی برای بودجه در نظر گرفته شود برای تامین اهداف روشنی است که می‌ توان آن را مورد ارزیابی قرار داد اما در بودجه‌ریزی سنتی مسئولان کشورمان عمدتاً به صورت روزمره به دنبال تصمیمات می‌روند.

وی با بیان اینکه بودجه‌ریزی عملیاتی در تمام دنیا پذیرفته شده است، گفت: این مسئله یکی از اولویت‌های کمیسیون برنامه و بودجه می‌باشد و سعی داریم تا در دوره هشتم مجلس قانون جدیدی را برای بودجه ریزی کشور تدوین نماییم.

وی در ادامه افزود: در مجلس هفتم و دولت نهم حرکت‌هایی برای به اجرا درآمدن بودجه‌ریزی عملیاتی صورت گرفت اما هنوز جایگاه خود را در نظام بودجه‌ریزی کشور به دست نیاورده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet