هدر موبایل
1387/10/28 13:42:00
سرویس اقتصادی
ابلاغ سیاست‌های عدالت و پیشرفت (7)

خباز: مهمترین خاصیت بودجه‌ریزی عملیاتی، شفاف سازی است

مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهمترین خاصیت بودجه‌ریزی عملیاتی شفاف سازی است به طوری که هزینه‌ها و اعتبارات در آن کاملاً تعیین شده باشد.

"محمدرضا خباز" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به بندهایی از ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه در خصوص ایجاد صندوق توسعه ملی گفت: تجربه حساب ذخیره ارزی نشانگر آن بود که دولت در صورت تمایل می‌تواند به سیاست‌های در نظر گرفته شده برای این حساب عمل ننماید و از آن برداشت نماید.

وی افزود: این در حالی بود که در برنامه‌های پنج ساله سوم و چهارم نیز عنوان شده بود که حساب ذخیره ارزی یک پشتوانه ملی است و نباید برداشت از آن صرف هزینه‌های غیرضروری شود.

وی افزود: به همین مناسبت مقام معظم رهبری پیشنهاد کردند که صندوق توسعه ملی تشکیل شود و اعضای آن زیر نظر دولت نباشند.

خباز گفت: در صورت تشکیل این صندوق، شخصیت‌های ملی به عنوان هیات عامل آن در نظر گرفته خواهند شد که در اختیار یک قوه نباشد.

مخبر کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در صورت تشکیل، این صندوق، تضمین کننده اقتصاد کشورمان خواهد بود مشروط بر اینکه درآمدهای نفتی افزایش پیدا نماید.

وی افزود: این احتمال وجود دارد که وجوه آن مانند حساب ذخیره ارزی در نظر گرفته شود. 50 دصد از آن برای هدفمند کردن یارانه‌ها و نوسانات قیمت نفت در نظر گرفته شود و 50 درصد نیز برای اجرایی کردن سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی برای رونق بخش خصوصی اختصاص یابد.

وی در خصوص مدیریت صندوق توسعه ملی گفت: اعتقاد من این است که رؤسای هر سه قوه در اداره کردن آن نقش داشته باشند.

خباز در ادامه با اشاره به بندهای دیگری از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص بودجه‌ریزی عملیاتی گفت: مهمترین خاصیت بودجه‌ریزی عملیاتی شفاف سازی است به طوری که هزینه‌ها و اعتبارات در آن کاملاً تعیین شده باشد.

وی با بیان اینکه زمانی که بودجه کاملاً شفاف شود مقدمه عملیاتی کردن بودجه فراهم می‌شود گفت: تا اولین سال مجلس هفتم نیز به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی پیش رفتیم اما در سال دوم به بودجه ریزی سنتی پناه بردیم.

وی افزود: در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نیز شفاف سازی صورت نگرفته است چرا که دولت اعتقاد دارد با دریافت 40 هزار میلیارد تومان به هر صورتی که تمایل داشت آن را هزینه نماید.

وی در پاسخ به اینکه تا به حال چه آسیب‌هایی را از طریق بودجه‌ریزی سنتی متحمل شده‌ایم اظهار داشت: در بودجه‌ریزی سنتی منابع و نیروی انسانی به هدر می‌رود در صورتیکه در بودجه ریزی عملیاتی به نیروی کار تبدیل می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet