هدر موبایل
1387/10/28 12:50:00
سرویس اقتصادی
ابلاغ سیاست‌های پیشرفت و عدالت (5)

مصباحی‌مقدم: صندوق توسعه ملی در راستای کاهش اتکای اقتصاد به نفت ایجاد می‌شود

رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرح تحولات اقتصادی تصریح کرد: تشکیل صندوق توسعه ملی در راستای سیاست طولانی مدت در اقتصاد جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش اتکا بودجه عمومی به درآمدهای نفتی است.

"غلامرضا مصباحی مقدم" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به بندهایی سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در مورد صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه درآمدهای ناشی از نفت دائماً مصرف شده است گفت: باید راهکاری پیدا نماییم تا دولت نتواند همه این درآمدها را مصرف نماید و اتکا به نفت کاهش یابد.

وی افزود: تشکیل این صندوق در راستای سیاست طولانی مدت در اقتصاد جمهوری اسلامی بوده که اتکا بودجه عمومی به نفت کاهش پیدا نماید که متاسفانه تا به حال عملی نشده است.

وی با بیان اینکه باید این صندوق چهار سال قبل تشکیل می‌شد گفت: اگر این صندوق قبلاً تشکیل می‌شد در حال حاضر ما باید بیش از 150 میلیارد دلار ذخیره داشتیم.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه در سیاست‌های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری عنوان شده است که حداقل 20 درصد از درآمدهای نفت در هر سال به این صندوق ریخته شود گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قبلاً به این موضوع رسیده بود که اگر قیمت نفت به بالای 70 دلار برسد مازاد آن را به صندوق توسعه واریز شود، اما این تدبیر تفاوت ویژه‌ای دارد چرا که این احتمال وجود دارد که نفت هیچگاه به 70 دلار نرسد اما در ابلاغیه مقام معظم رهبری آمده است که 20 درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت باید به این صندوق واریز گردد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی صندوقی برای توسعه است و معنای آن این است که وجوهی که از آن برداشت می‌شود باید برگشت داده شود.

مصباحی مقدم با بیان اینکه دائماً منابع این صندوق باید افزایش پیدا نماید گفت: سازوکار و انتقال منابع این صندوق به بخش‌های غیر دولتی باید تعریف و مشخص شود به گونه‌ای که دولت نتواند سهم بخش‌های غیر دولتی را از این منابع تصاحب نماید.

نماینده تهران اظهار داشت: اعتقاد من این است که این صندوق به کوچک شدن دولت و کارآمد شدن بخش خصوصی و تعاونی نیز کمک خواهد نمود.

رئیس کمیسیون اقتصادی خاطرنشان کرد: به این صندوق امید زیادی می‌توان داشت تا در اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا نماید.

وی در خصوص تفاوت‌های صندوق توسعه ملی با حساب ذخیره ارزی گفت: در حساب ذخیره ارزی امکان برداشت از آن توسط دولت با تصویب مجلس وجود داشت و دولت نیز دائماً از آن برداشت می‌نمود و سهم بخش خصوصی به این طریق کاهش پیدا می‌کرد.

مصباحی مقدم در ادامه بیان داشت: از این جهت توسعه بخش خصوصی مورد انتظار در برنامه چهارم وجود نداشت.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی در پاسخ به این سوال که به عقیده شما ساختار مدیریتی این صندوق چگونه باید باشد گفت: مجلس ترجیح می‌دهد مدیریت این صندوق به عهده وزیری گذارده شود تا پاسخگوی مجلس باشد.

وی در ادامه افزود: نمایندگان در خصوص منابع این صندوق تاکید دارند که این منابع ابتدا به خزانه برود و سپس به صندوق واریز گردد. چرا که مطابق اصل 53 قانون اساسی تمام درآمدهای دولت باید به خزانه وارد شود و مطابق قانون از آن برداشت گردد.

مصباحی مقدم تصریح کرد: تشکیل صندوق تعاون مورد مخالفت نیست اما به دنبال آن باید در هر سال مبالغ این صندوق مشخص و برداشت از آن نیز تعیین گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این صندوق تا چه اندازه می‌تواند در برنامه‌های گسترده اقتصادی از قبیل طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه‌ها نقش ایفا نماید گفت: اگر این امکان وجود داشته باشد که اصل لایحه با خصوصیات آن به تصویب برسد قطعاً این صندوق پشتوانه مهمی برای این حرکت خواهد بود.

وی با اشاره به بندهای دیگری ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تبدیل نظام بودجه‌ریزی کشور به بودجه‌ریزی عملیاتی گفت: در ابتدا باید بگوییم که در بودجه‌ریزی عملیاتی کارهای دولت باید تعریف شده باشد و هزینه‌های مربوط به آن نیز مشخص گردد و تعداد کارهای دولت در بودجه گنجانده خواهد شد و با توجه به اینکه در هزینه‌ها ضرب خواهد شد هزینه کل فعالیت به دست خواهد آمد.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: تا کنون در نظام بودجه‌ریزی چنین بودجه را نداشته‌ایم و اگر چنین بودجه‌ای به تصویب برسد سقف و یا کف فعالیت‌های دولت مشخص می‌گردد و کسری بودجه معنایی نخواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet