شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/29 07:49:00
سرویس سیاسی
ابلاغ سیاست‌های پیشرفت و عدالت (9)

کوثری: اصلاح ساختار سازمان ملل اصل و تغییر محل موضوعی فرعی است

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: جابجایی مقر سازمان ملل یک موضوع فرعی است و اصل اصلاح ساختار منشاء گرفته از تفکر قُلدر مآبانه است.

"اسماعیل کوثری" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به یک بند از سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای رهایی منطقه از حضور نظامی بیگانگان اظهار داشت: تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای منطقه یکی از اقدامات موثر در رسیدن این هدف است که البته در این زمینه اقدامات خوبی تاکنون صورت گرفته است اما دشمنان قسم خورده ما، آمریکا و اسرائیل همواره به دنبال این هستند که با ایجاد حس ایران هراسی، توجه کشورهای منطقه را از خطر اصلی که همانا آمریکا است به سمت ایران منحرف کنند.

وی افزود: لذا ضروری است مسئولان کشور ما در تنظیم روابط خود با کشورهای منطقه این موضوع را مدنظر قرار داده و ‌توان بیشتری را جهت تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران صرف نمایند.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: همچنین آگاه کردن افکار عمومی دنیا و آشکار کردن ماهیت کشورهایی همانند آمریکا و اسرائیل از دیگر اقدامات موثر در رسیدن به این هدف است.

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی، وحدت و یکپارچگی بین دولت، مجلس و مردم را دیگر عامل موثر در بیرون راندن بیگانگان از منطقه دانست و یادآور شد: در این راستا باید مجلس که عصاره ملت است با همانگی با دولت در جهت قانونگذاری و نظارت خوب حرکت کند.

وی گفت: گروه‌های دوستی پارلمانی، رئیس، هیات رئیسه و دیگر نمایندگان مجلس می‌توانند در نشست‌های مختلفی که با نمایندگان پارلمان‌های کشورهای منطقه دارند، به این واقعیت که آمریکا دلسوز ملت‌ها نیست و جز ضرر ناامنی و اختلاف افکنی به چیز دیگر نمی‌اندیشد، تاکید نمایند.

کوثری با اشاره به بند دیگری از سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای اصلاح ساختار سازمان ملل اظهار داشت: سازمان ملل که با تفکر قلدرمآبانه کشورهایی همچون آمریکا که خود را قدرت‌های بلامنازع جهان می‌دانستند تشکیل شد، نه تنها در بسیاری از مواقع به نفع ملت‌ها قدم برنداشته بلکه در مواقعی علیه آنها نیز حرکت کرده است.

نماینده تهران با طرح این سوال که چرا نباید از میان کشورهای اسلامی و یا از میان قاره آفریقا عضوی در شورای امنیت باشد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران باید با برقراری ارتباطات وسیع با کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی و غیرمتعهدها، آنها را به حقوق خود آگاه کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: جابجایی مقر سازمان ملل یک موضوع فرعی است و اصل قضیه اصلاح ساختار منشاء گرفته از تفکر قلدرمآبانه است.

وی افزود: اگر چه قرار گرفتن سازمان ملل در نیویورک اثرات منفی برای دیگر کشورها و امکان بهره برداری سوء برای آمریکا را در پی دارد.

کوثری در خصوص یکی از بندهای سیاستهای ابلاغی برنامه پنجم که به امنیت پایدار مناطق مرزی و کنترل موثر مرزها اشاره دارد، گفت: سر و سامان دادن به مرزها برای تامین امنیت مرزنشینان و جلوگیری از قاچاق جنس، مواد مخدر و انسان نیازمند قانونی منسجم و جامع است که مجلس شورای اسلامی باید به این مهم توجه ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه به زودی طرحی در این خصوص با امضاء 50 تن از نمایندگان تقدیم خواهد شد، اظهار داشت: یا طرح تقویت مرزبانی با اصلاحاتی ارائه می‌شود یا از طریق دولت لایحه‌ای در این زمینه به مجلس تقدیم خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet