شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/29 08:28:00
سرویس فرهنگی
ابلاغ سیاست‌های پیشرفت و عدالت (11)

هدایت‌خواه: اختصاص اولین بخش سیاست‌های ابلاغی به فرهنگ نشانه اهتمام رهبر انقلاب به این بخش است

مخبر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اختصاص دادن اولین بخش سیاست‌های ابلاغی به حوزه فرهنگ توسط مقام معظم رهبری نشانه اهتمام و توجه ایشان به این بخش می‌باشد.

"ستار هدایت‌خواه" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص تفاوت‌های میان برنامه چهارم توسعه با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: یکی از تفاوت های اساسی در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم نسبت به برنامه چهارم توسعه در مقدمه آن است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در مقدمه سیاست‌های ابلاغی برنامه چهارم به نوعی از اینکه سیاست‌های برنامه سوم در مقام تقبین و اجرا مورد اهتمام جدی قرار نگرفته است، گله‌مندی کرده‌اند، لذا از دولت و مجلس خواسته بودند در برنامه چهارم توسعه این مسئله را مورد توجه قرار دهند.

مخبر کمیسیون فرهنگی خاطرنشان کرد: اما این گله‌مندی در مقدمه سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم وجود ندارد و این نشان‌دهنده رضایت‌مندی نسبی ایشان از این موضوع می‌باشد.

هدایت‌خواه ادامه داد: تاکید دیگر مقام معظم رهبری محور قراردادن عدالت و الگوی اسلامی ایرانی برای تحقق عدالت در مقدمه ابلاغی برنامه پنجم بود.

وی تصریح کرد: در بخش فرهنگ یک تفاوت جدی در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم وجود دارد و آن این که این حوزه و اهداف آن روشن‌تر و شفاف‌تر شده و بصورت کمی درآمده‌اند در حالی‌که در گذشته از حالت کلی برخوردار بودند شاید به این دلیل است که در تدوین قانون برنامه چهارم عناوینی را که در سیاست‌های کلی ابلاغ شده بود عیناً در برنامه چهارم گنجانده بودند.

نماینده بویراحمد و دنا خاطرنشان کرد: البته ممکن است مقام معظم رهبری برای جلوگیری از گنجاندن عین سیاست‌ها در برنامه سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم را بصورت مشخص و کمی بیان کردند تا در مقام اجرا تکلیف مشخص باشد.

وی ادامه داد: در سیاست‌های ابلاغی بحث تکمیل مهندسی فرهنگی و تاکید بر پیوست فرهنگی جزو نکات قابل توجهی است که مقام معظم رهبری بر روی آن تاکید داشته‌اند.

هدایت‌خواه گفت: البته سال‌ها قبل مقام معظم رهبری فرمان تحول مهندسی فرهنگی و تهیه طرح و اجرای آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده بودند ولی برای اینکه این به صورت قانونمند در قانون برنامه پیش‌بینی شود و تحقق پیدا کند در سیاست‌های ابلاغی نیز بر آن تاکید شد.

وی همچنین در ادامه سخنانش افزود: بحث پیوست فرهنگی نیز جزو ایده‌های مقام معظم رهبری است که تمام طرح‌ها و لوایح و پیشنهاداتی که برای اجرا در کشور ارائه می‌شود باید حتماً پیوست فرهنگی داشته باشد.

هدایت‌خواه افزود: به عبارتی این طرح‌ها و لوایح با توجه به اینکه اولاً آثار فرهنگی دارند یعنی هیچ کاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی انجام نمی‌گیرد مگر اینکه حتماً آثار و تبعات فرهنگی و یا نیاز به زمینه‌سازی‌های فرهنگی دارد و ثانیاً اهمیت موضوع فرهنگ است که همه برنامه‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی اقتصادی، اجتماعی و صنعتی و... باید اهداف فرهنگی ما را تعقیب نماید و از آنها غفلت نشود.

وی گفت: اختصاص دادن اولین بخش سیاست‌های ابلاغی به حوزه فرهنگ توسط مقام معظم رهبری نشانه اهتمام و توجه ایشان به این بخش می‌باشد.

مخبر کمیسیون فرهنگی با اشاره به کلمه فرهنگ در آخر نام برنامه پنجم توسعه سیاسی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی گفت: متاسفانه در نام‌گذاری برنامه فرهنگ در پایان عنوان ذکر شده است اما وقتی مقام معظم رهبری می‌خواهد سیاست‌ها را ابلاغ کند اولین بخش را به حوزه فرهنگ اختصاص می‌دهد که این نشانه توجه و اهتمام ایشان به این حوزه می‌باشد.

وی گفت: امیدواریم برنامه‌ریزان و مجریان در مقام برنامه‌ریزی و اجرا مانند مقام معظم رهبری اهتمام جدی به حوزه فرهنگ داشته باشند و این تقدمی که ایشان رعایت می‌کنند را رعایت نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet