خبرگزاری خانه ملت

عید سعید فطر
1387/10/29 11:41:00
سرویس سیاسی
ابلاغ سیاست‌های پیشرفت و عدالت (13)

آلیا: حق وتو، مطالبه‌ای ضد بشری است

"فاطمه آلیا" با تاکید بر به ضرورت اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: حق وتو یک مطالبه ضد بشری و نادیده انگاشتن حقوق ملت هاست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به یک بند از سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای رهایی منطقه از حضور نظامی بیگانگان خاطرنشان کرد: منطقه خاورمیانه سالهاست به دلیل موقعیت استراتژیک و ذخائر و ثروتها مورد طمع بیگانگان قرار گرفته و آنها همواره برای بهره برداری از این منطقه دست به توطئه زده اند که توطئه اخیر، طرح خاورمیانه بزرگ و طرح حاکمیت جعلی رژیم صهیونیستی است.

وی از تقویت ارتباطات موثر با کشورهای اسلامی منطقه به عنوان یکی از راههای رسیدن به هدف خروج بیگانگان از منطقه یاد کرد و افزود: دین، فرهنگ، کتاب آسمانی و پیامبر، مشترکات بین کشورهای اسلامی هستند که جمهوری اسلامی ایران با توجه به این مشترکات می تواند همگرایی در بین کشورهای منطقه را تقویت کند.

فاطمه آلیا تصریح کرد: همگرایی منطقه ای در سطح بین المللی هم تاثیرگذار است و باعث اقتدار بین المللی می شود در واقع کشورهای تاثیرگذار در همگرایی منطقه ای در عرصه بین الملل هم جایگاه تاثیرگذاری خواهند داشت.

نماینده تهران در خصوص تلاش برای اصلاح ساختار سازمان ملل که یکی دیگر از بندهای سیاستهای ابلاغی برنامه پنجم توسعه است، گفت: سازمان ملل به دلیل حق وتوی آمریکا، با شأن و جایگاه ملت ها بازی می کند و در واقع به ابزاری در دست آمریکا تبدیل شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه حق وتو، یک مطالبه ضد بشری و نادیده انگاشتن حقوق ملتهاست، اظهار داشت: اکثریت کشورها نسبت به این موضوع معترض و خواهان اصلاح این ساختار هستند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در بحث طرح و پیشنهاد در این زمینه پیشگام است و تلاش می کند سازمان ملل به جایگاهی تبدیل شود که تصمیماتش در جهت استقرار صلح و عدالت در دنیا باشد.

آلیا با بیان اینکه در حال حاضر سازمان ملل برضد فلسفه وجودی خود عمل می کند، گفت: اصلاح این ساختار باید به عنوان یک پای ثابت موضوعات مورد مذاکره در نشست های دوجانبه و چندجانبه پارلمانی و گروههای دوستی باشد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: در این راستا می توان از ظرفیت سازمان کنفرانس اسلامی، مجمع مجالس آسیایی و جنبش غیرمتعهدها استفاده کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید براینکه تغییر ساختار سازمان ملل بصورت دفعی و ناگهانی ممکن نیست، اظهار داشت: محقق شدن این هدف نیازمند فراهم کردن زمینه های لازم است که با تاکید مقام معظم رهبری باید این موضوع در اولویت دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و وزارت امور خارجه قرار گیرد.همچنین سازمانهای مردم نهاد می توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet