شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/29 14:35:00
سرویس سیاسی
ابلاغ سیاست‌های پیشرفت و عدالت (15)

سروری: حق وتو دلیلی است بر ناکارآمدی سازمان ملل

پرویز سروری با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: استانداردهای دوگانه که به یک قانون نانوشته مبدل شده، نشأت گرفته از ساختار غلط حاکم بر سازمان ملل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای اصلاح ساختار سازمان ملل اظهار داشت: با توجه به سیر پیشرفت بشر، طبیعتاً ساختارها هم نیازمند اصلاح هستند، بنابراین ساختاری که بعد از جنگ جهانی دوم طراحی شده است نمی تواند پاسخگوی نیاز امروز کشورها باشد.

وی افزود: استانداردهای دوگانه‌ای که امروز به صورت یک قانون نانوشته به امر جاری مبدل شده عملاً نشأت گرفته از ساختار غلط حاکم بر سازمان ملل است.

نماینده تهران گفت: سازمان ملل وتو را یک حق می‌داند در حالیکه ظلم و تبعیض و ناحقی آشکار است لذا پذیرفتن این ناحق دلالت بر ناکارآمدی ساختار سازمان ملل دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه سازمان ملل، معیوب، معلول و فاقد هرگونه تضمین برای اعاده حقوق ملت هاست، گفت: امروز این سازمان به سازمان دول قدرتمند تبدیل و دیوار بلندی بین ملت‌ها و سازمان ملل ایجاد شده که این روند مخاطره آمیز است و به واگرایی بین ملت‌ها و سازمان ملل منتج می‌شود.

سروری با بیان اینکه اکنون زمینه‌ها برای تحقق این هدف فراهم شده اظهار داشت: سازمان کنفرانس اسلامی و غیر متعهدها می‌توانند ظرفیت‌های قابل اعتمادی برای ایجاد این تحولات باشند.

وی بر ضرورت بکارگیری دیپلماسی فعال جهت مدیریت این مجموعه تاکید کرد و گفت: اصلاح ساختار سازمان ملل می‌تواند به یک خواسته فراگیر جهانی تبدیل شود و این سازمان را مجبور به اصلاحات درون خود کند.

نماینده تهران یادآور شد: آثار ناکارآمدی سازمان ملل در دنیا آشکار شده است و حتماً باید در جهت اصلاح این ساختار گام های اساسی برداشته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet