شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/29 16:53:00
سرویس فرهنگی
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

تخلف سازمان سنجش، عدم اطلاع رسانی صحیح به داوطلبان بوده است

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تخلف سازمان سنجش در کنکور سال جاری، عدم اطلاع‌رسانی صحیح به داوطلبان بوده است.

"علی عباسپور تهرانی‌فرد" در گفت‌وگو با  خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به اظهارات معاون سازمان سنجش در واکنش به اظهارات وی مبنی بر تخلف صورت گرفته در کنکور 1387، گفت: داوطلب غیر بومی باید می‌دانست که شانس او برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های دولتی، فقط منحصر به افزایش 70 درصد بومی‌گزینی به 80 درصد نبوده است، بلکه سهمیه‌ استفاده نشده متعلق به رزمندگان برای دانشجویان بومی استفاده شده و این امر تعادل را برهم زده است.

وی افزود: این‌که باقیمانده سهمیه‌ رزمندگان به بومی‌ها اختصاص داده شده و به غیر بومی‌ها اختصاص نیافته است، چقدر با قانون منطبق بوده یا نبوده، باید مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: اگر آنچه که در تیر ماه سال جاری در شورای برگزاری کنکور مصوب شده و بر اساس مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است را قانونی فرض کنیم، سوال اینجاست که اگر سهمیه‌ آزاد را به سمت پذیرش دانشجوی بومی اختصاص داده‌ایم، باید به طور شفاف این مصوبه در دفترچه کنکور به اطلاع داوطلبان می‌رسید؛ چرا که دفترچه کنکور را یک سند توافق بین داوطلب و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان برگزارکننده آزمون می‌دانیم.

عباسپور ادامه داد: آزمون سال 87 باید بر اساس این سند اجرا می‌شد، در حالی که در دفترچه آزمون امسال آنچه که برای داوطلبان درج شده بود، این بود که 40 درصد سهمیه‌ متعلق به رزمندگان است و مابقی که 60 درصد می‌شود به نسبت 20 به 80 بین داوطلبان بومی و غیر بومی تقسیم شده است. به طوری که 80 درصد از 60 درصد، یعنی 48 درصد سهمیه متعلق به دانشجویان بومی و 20 درصد از 60 درصد نیز که 12 درصد را شامل می‌شود، سهمیه دانشجویان غیر بومی است.

وی یادآور شد: تا سال 86 سهمیه‌ استفاده نشده رزمندگان که به طور متوسط 38 درصد بود، به 12 درصد سهمیه‌ دانشجویان غیر بومی افزوده می‌شد و پذیرش این دانشجویان به 50 درصد می‌رسید. امسال این ظرفیت به پذیرش دانشجویان بومی اختصاص یافت و این امر تعادل را برهم زد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که در دانشگاه‌های مهم و مادر تقاضای رزمندگان برای استفاده از سهمیه‌شان بیشتر بوده و طبیعی است که پذیرش دانشجویان در رشته‌های مهم و دانشگاه‌های مهم دولتی بیش از دو درصد بیشتر باشد و باقیمانده سهمیه از 38 درصد کمتر باشد، اما این کاهش هر چقدر هم که باشد به دانشجویان غیر بومی اختصاص می‌یافت، در حالی که امسال به دانشجویان بومی اختصاص داده شد و این تفاوت فاحش و معنی‌داری بین درصد پذیرفته‌شده دانشجویان غیر بومی نسبت به دانشجویان بومی ملاحظه شده که نشات گرفته از این بحث است و این اقدام به اطلاع داوطلبان نرسیده است، به طوری که دانشجویان نخبه و استعدادهای برتر غیر بومی در شهرستان‌ها متوجه نشده‌اند که شانس قبولی‌شان در رشته‌ها و دانشگاه‌های مهم دولتی به روشی که در کنکور سال 87 پذیرش کرده‌اند، کاهش یافته است.

عباسپور گفت: پذیرش دانشجویان غیر بومی در کنکور امسال در دانشگاه‌های مهم دولتی چون رشته‌ برق دانشگاه تهران چهار برابر کاهش یافته و در رشته علوم پزشکی این دانشگاه نیز حدود سه برابر کاهش نشان می‌دهد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: این تغییرات از مصوبات شورای برگزاری کنکور بوده است که اگر آن را هم قانونی فرض کنیم، به خاطر این‌که وزارت علوم و سازمان سنجش در دفترچه آزمون این تصمیم را اعلام نکرده بودند، مرتکب تخلف شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی‌گوییم که سازمان سنجش خلاف قانون عمل کرده است، بلکه حرف ما این است که آیا شورای برگزاری کنکور می‌توانست اختیار چنین مصوبه‌ای را داشته باشد؟ که باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس اختیارات آنان بررسی شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه شورای برگزاری کنکور این تغییرات را از اختیارات خود دانسته و آن را اجرا کرده است،گفت: به فرض این‌که آن مصوبه از اختیارات این شورا نیز باشد، باید سازمان سنجش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دفترچه آزمون به روشنی این مساله را اطلاع‌رسانی می‌کردند و داوطلب غیر بومی از کاهش شانس قبولی خود مطلع می‌شد.

عباسپور ادامه داد: بحث فقط تبدیل 70 درصد به 80 درصد نیست، بلکه فراتر بوده و باید اطلاع‌رسانی درستی در آزمون سراسری برای پذیرش دانشجویان غیر بومی صورت می‌گرفت.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: عدم اطلاع‌رسانی سبب ایجاد نابسامانی و درست انتخاب نکردن رشته از سوی دانشجویان نخبه شد که این امر یک تخلف آشکار در برگزاری آزمون امسال بوده و هر کس که این کار را انجام داده، از دید ما مسوول است؛ بنابراین ما بر این اساس سعی کردیم تا 10 درصد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مهم و مادر کشور را تصویب کنیم تا دانشجویان نخبه شهرستانی بتوانند به دانشگاه‌های خوب راه یابند، اما این قانون را هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ناقص عمل کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet