شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/30 08:37:00
سرویس بین الملل
معاون دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی:

دیپلماسی پارلمانی ایران، زمینه‌ساز وحدت جهان اسلام است

معاون دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی خاطرنشان کرد: هماهنگی هر چه بیشتر پارلمان‌ها کشورهای اسلامی می‌تواند به سمتی سوق پیدا کند که جهان اسلام با اشتراک نظر در مسائل اساسی در جهت وحدت حرکت کند.

"علی اصغر محمدی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص نقش دیپلماسی پارلمانی در روابط بین کشورها با بیان اینکه روابط بین الملل در حال تحول است اظهار داشت: افزایش نقش ملت‌ها و مستحکم شدن ارتباط مستقیم آنها با یکدیگر یکی از مهمترین مشخصه‌های دوره گذار است.

وی افزود: اگر چه نهادهای غیردولتی (NGO) با رشد چشم‌گیر، نقش قابل توجهی در این میان یافته‌اند اما نمی‌توانند نقش ویژه‌ای که مجالس برعهده دارند را ایفا نمایند.

معاون دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی یادآور شد: مجالس از یک سو به دلیل ارتباط مستقیمی که با مردم دارند با دیدگاه‌ها، اهداف و اندیشه ملت‌ها آشنا هستند و در جهت تحقق آنها حرکت می‌کنند و از طرف دیگر به دلیل نقشی که در تصمیم‌سازی کشورها برعهده دارند به شرایط خاص دولت‌ها و محدودیت‌هایی که در اتخاذ تصمیم دارند کاملاً واقف هستند، لذا نظرات مجالس در عین آرمان‌گرایی بسیار واقع‌بینانه است.

محمدی تصریح کرد: این ویژگی موجب شده ارتباط پارلمان‌ها با یکدیگر که ما از آن به عنوان دیپلماسی پارلمانی یاد می‌کنیم، اهمیت ویژه‌ای در تصمیم‌سازی منطقی منطبق بر آرمان ملت‌ها پیدا کند.

وی یادآور شد: گفتگوها و هماهنگی‌های پارلمانی میان کشورها پایه و اساس اتخاذ تصمیم توسط کشورها به حساب می‌آید و در حال حاضر جهان اسلام در این زمینه از پتانسیل‌های خوبی برخوردار است.

محمدی با بیان اینکه مجالس کشورهای اسلامی از جایگاه بسیار خوبی در کشورهایشان برخوردار هستند، گفت: هماهنگی هر چه بیشتر این پارلمان‌ها می‌تواند به سمتی سوق پیدا کند که جهان اسلام با اشتراک نظر در مسائل اساسی ابتدا در درون خود در جهت وحدت حرکت کند و سپس به گفتگو با مجالس دیگر کشورهای جهان بپردازد تا زمینه همکاری‌های هر چه بیشتر در سطح جهانی را فراهم نماید.

معاون دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا دیپلماسی پارلمانی با فعالیت دستگاه‌های اجرایی تعارض پیدا نمی‌کند، اظهار داشت: اساساً عرصه دیپلماسی پارلمانی عرصه فعالیت‌های اجرایی نیست و در واقع کمک به تصمیم‌سازی است نه اجرا.

وی تاکید کرد: تحرکات پارلمانی نه تنها در تعارض با فعالیت دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه می‌تواند یاری گر تلاش‌های آنها در عرصه بین‌الملل باشد.

محمدی با بیان اینکه در این فرایند مجلس شورای اسلامی تا به امروز نقش قابل توجهی در مقاطع مختلف ایفا کرده است، گفت: آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس از یک سو در تلاش است نظرات مجلس شورای اسلامی که نماد رای ملت است را بی واسطه با جهانیان در میان بگذارد که این تحرکات از واقع بینی ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند زمینه را برای دستیابی به راه حل‌های قابل اجرا برای حل مشکلات موجود در جهان امروز فراهم نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما به عنوان دبیرخانه اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی از تلاش‌های دکتر لاریجانی در جهت ایجاد همسویی و هماهنگی بین پارلمان‌های کشورهای اسلامی برای اتخاذ مواضع متناسب با خواسته‌های ملت‌های مسلمان در مورد بحران غزه تشکر می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet