شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/20 17:42:00
سرویس سیاسی

تصویب هشت سند در اختتامیه اولین نشست شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی

در مراسم اختتامیه اولین نشست شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی، هشت سند بررسی شده در کارگروه‌های تخصصی مورد تصویب قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد در مراسم اختتامیه اولین نشست شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی گفت: دبیرخانه APA براساس مسئولیتی که در بیانیه پایانی نخستین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی در نوامبر سال گذشته در تهران بر عهده این دبیرخانه نهاده بود، دقیقا در همان چارچوب، کارگروه‌های تخصصی را تشکیل داد و اسناد ارائه شده را توسط کارگروه‌های سه گانه تهیه کرد.

وی افزود: این اسناد برای بررسی و تصویب ابتدایی در کارگروه‌های سه گانه که در طول روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه جلسات خود را صبح و عصر تشکیل داد مورد بررسی قرار گرفت.

ابوترابی ضمن تقدیر و تشکر از مشارکت فعال و ارائه نطقه نظرات و دیدگاه‌های امیدوارانه کشورهای آسیایی در کارگروه‌های تخصصی، خاطرنشان کرد: از اینکه با حضور موثر شما، اسناد با اصلاحات لازم و با رعایت نقطه نظرات اعضای کارگروه‌ها، نهایی و برای ارائه نشست پایانی شورای اجرایی آماده گردید تشکر خود و دبیرکل APA را ابلاغ می‌نمایم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دوستان در دبیرخانه APA هشت سند بررسی شده در کارگروه‌های تخصصی را آماده نمودند و درج و رعایت نقطه نظرات و پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی و متن نهایی را در اختیار شما حضار گرانقدر نهاده‌اند. به یاری خدای متعال و با توکل بر ذات اقدس او که همیشه ما را حامی و یاور بوده است و با الهام از عزم و اراده و تصمیم شما برای پیمودن راه عزت و اقتدار آسیا اسناد ارائه شده را به تصویب نهایی خواهیم رساند.

وی گفت: به خواست خداوند متعال، اسنادی که در این نشست به تصویب شما بزرگواران خواهد رسید به عنوان دستور کار مجمع مجالس آسیایی که در نوامبر سال جاری با حضور هیات‌های پارلمانی 40 کشور آسیایی در تهران تشکیل خواهد شد قرار خواهد گرفت.

محمدحسن ابوترابی پس از این سخنان سند پیشنهادی کارگروه‌های تخصصی را به رای گذاشت که به عنوان اسناد مصوب شورای اجرایی قرار است در دستور کار دومین مجمع عمومی APA قرار گیرد.

سند نخست: تنوع فرهنگی

این سند به منظور پاسداشت و تقویت فرهنگ ملل آسیا و نماد هویت ملی این قاره کهن می‌باشد که در 10 بند مقدماتی و 19 بند اجرایی تبیین یافته است.

سند دوم: جهانی سازی

جهانی سازی می‌تواند برای کشورهای قاره کهن آسیا دستاوردهای مثبت و یا احیانا منفی را در پی داشته باشد. در 14 بند مقدماتی و 19 بند اجرایی این سند زمینه استفاده مناسب از این تحول جهانی و حرکت رو به گسترش با حفظ هویت و فرهنگ دینی و استقلال برای دول و ملل آسیا و همچنین بر ضرورت توسعه و تحکیم همکاری‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در راستای حفظ هویت آسیا در روند جهانی سازی تاکید گردیده است.

سند سوم: فقرزدایی در آسیا

با توجه به اینکه قاره آسیا به سمت توسعه و دستیابی به جایگاهی که زیبنده ملل این قاره کهن است بایستی در جهت زدودن فاصله بین دو قشر غنی و فقیر گام بردارد و با کاستن فقر در جامعه بزرگ آسیا، راه را برای استفاده آحاد مردم این قاره از منابع و نعم الهی و دستیابی به جایگاهی که زیبنده آنان است هموار نماید. این سند در 13 بند مقدماتی و 26 بند اجرایی قدم بلندی است که باید برای رسیدن نقطه آرمانی گام برداشت و بدون تردید این گام بلند بدون همکاری همه جانبه ملل و دول آسیا خصوصا اعضای APA دست نیافتنی است.

سند چهارم: استفاده از انرژی فسیلی

امروز انرژی فسیلی نقش کلیدی را در توسعه جهان ایفا می‌کند. قاره آسیا مفتخر است در هزاره سوم بعنوان بزرگترین قاره تولید کننده و مصرف کننده انرژی گام به عرصه توسعه نهاده است.

با توجه به جایگاه انرژی و موقعیت امروز آسیا در هزاره سوم باید به این کالای گرانبها و گرانقیمت با یک نگاه ویژه نگریست و فراهم آوردن زمینه بهره‌برداری شایسته از این کالا و فراهم آوردن امنیت استفاده از آن برای مصرف کنندگان را در دستورکار قرار داد.

سند بازار یکپارچه انرژی در 8 بند مقدماتی و 12 بند اجرایی تهیه شده است.

سند پنجم: معاهده دوستی

این سند در 22 ماده آماده شده و به تصویب رسید که برای تصویب نهایی در دستور مجالس آسیایی با حضور وزرای خارجه آسیایی بررسی خواهد شد.

سند ششم: تشکیل سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی آسیا

این سند با نگاه به صندوق پول آسیایی مورد بررسی قرار گرفت و با نگاه به آینده آسیا به عنوان یک نماد قدرتمند آسیایی تدوین شده است.

سند هفتم: سند مبارزه با فساد

این سند در 7 بند مقدماتی و 24 بند اجرایی به تصویب رسید.

سند هشتم: آیین نامه اجرایی

این سند در 47 ماده نهایی شده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet