هدر اصلی
1387/10/30 18:30:00
سرویس بین الملل
9 نماینده مجلس تاکید کردند

اصلاح سازمان ملل، راهبردی برای عدالت جهانی

مقام معظم رهبری در ۲۱ دی ماه سال جاری در نامه ای به رئیس جمهور سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه را ابلاغ کردند. در این گزارش تلاش شده تا با تمرکز بر محورهای سیاسی امنیتی به رویکرد تعدای از نمایندگان در مورد نکات برجسته این ابلاغیه پرداخته شود.

سازمان ملل؛ دیوار بلند بین ملت‌ها!

"پرویز سروری" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه سازمان ملل، معیوب، معلول و فاقد هرگونه تضمین برای اعاده حقوق ملت هاست، گفت: امروز این سازمان به سازمان دول قدرتمند تبدیل و دیوار بلندی بین ملت‌ها و سازمان ملل ایجاد شده که این روند مخاطره آمیز است و به واگرایی بین ملت‌ها و سازمان ملل منتج می‌شود.

نماینده تهران گفت: سازمان ملل" وتو" را یک حق می‌داند در حالیکه ظلم این رویکردتبعیض آشکار است لذا پذیرفتن این مبنای غیر منطقی دلالت بر ناکارآمدی ساختار سازمان ملل دارد.

سروری با بیان اینکه اکنون زمینه‌ها برای تحقق این هدف فراهم شده اظهار داشت: سازمان کنفرانس اسلامی و غیر متعهدها می‌توانند ظرفیت‌های قابل اعتمادی برای ایجاد این تحولات باشند.

وی بر ضرورت بکارگیری دیپلماسی فعال جهت مدیریت این مجموعه تاکید کرد و گفت: اصلاح ساختار سازمان ملل می‌تواند به یک خواسته فراگیر جهانی تبدیل شود و این سازمان را مجبور به اصلاحات درون خود کند.

 

ایران پیشگام برای تغییر ساختار سازمان ملل

"فاطمه آلیا" گفت: جمهوری اسلامی ایران در بحث تغییر ساختار سازمان ملل پیشگام است و تلاش می کند سازمان ملل به جایگاهی تبدیل شود که تصمیماتش در جهت استقرار صلح و عدالت در دنیا باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه حق وتو، یک مطالبه ضد بشری و نادیده انگاشتن حقوق ملت‌هاست، اظهار داشت: اکثریت کشورها نسبت به این موضوع معترض و خواهان اصلاح این ساختار هستند.

آلیا با بیان اینکه در حال حاضر سازمان ملل برضد فلسفه وجودی خود عمل می‌کند، گفت: اصلاح این ساختار باید به عنوان یک پای ثابت موضوعات مورد مذاکره در نشست های دوجانبه و چندجانبه پارلمانی و گروههای دوستی باشد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: در این راستا می‌توان از ظرفیت سازمان کنفرانس اسلامی، مجمع مجالس آسیایی و جنبش غیرمتعهدها استفاده کرد.

وی با تاکید براینکه تغییر ساختار سازمان ملل بصورت دفعی و ناگهانی ممکن نیست، اظهار داشت: این موضوع باید در اولویت دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و وزارت امور خارجه قرار گیرد.

 

دفاع از ملت‌ها آرمان سازمان ملل

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مواضع سازمان ملل از آرمانی که مدافع دولت‌هاست باید به آرمانی برای دفاع از حقوق ملت‌ها تغییر یابد.

"زهره الهیان" با اشاره به رویکرد سازمان ملل در موضوع غزه اظهار داشت: هر چه جلوتر می‌رویم ناکارآمدی سازمان ملل به عنوان یک نهاد بین‌المللی برای دفاع از حقوق ملت‌ها بیش از پیش زیر سوال می‌رود و این رویکرد در مسئله غزه به خوبی نمایان شد.

نماینده تهران ادامه داد: نگاهی به جنایات رژیم صهیونیستی در برخورد با مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه نشان داد که سازمان ملل نتوانسته نقش و جایگاه حقیقی خودش را ایفا کند و در جریان همین وقایع دلخراش، ناکارآمدی سازمان ملل در افکار عمومی جهان روشن شد،و این سازمان فقط اقدام به صدور قطعنامه‌ای کرد که روی آن به سمت اسرائیل نبود.

الهیان خاطرنشان کرد: این مواضع در دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین به حدی کم رنگ بود که مجمع عمومی سازمان ملل نیز به مواضع آن اعتراض کرد و آقای "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این خصوص بیانیه‌هایی را صادر کردند و مواضع اسرائیل را زیر سوال بردند.

وی وقایع هولناک در غزه و نقش شورای امنیت سازمان ملل در این خصوص را بهترین فرصت برای طرح ایده تغییر ساختار سازمان ملل دانست و افزود: باید تلاش‌های آینده به سمت گسترش عدالت و دفاع از حقوق مظلومین متمرکز شود.

 

موفقیت دستگاه‌های اطلاعاتی در تعامل با مردم

نایب رئیس کمسیون امنیت داخلی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موفقیت دستگاه‌های اطلاعاتی وقتی در برقراری نظم و تامین امنیت چندین برابر می‌شود که فاصله خود با مردم را حذف کنند و به تقویت تعامل دو سویه با مردم تلاش کنند.

"حسین سبحانی‌نیا" با اشاره به نقش تاثیرگذار و تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی اظهار داشت: پتانسیل و بسترسازی‌های لازم می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف سند چشم انداز مبنی بر اینکه ایران باید یکی از کشورهای اول منطقه باشد، یاری دهد.

نماینده مردم نیشابور با اشاره به موقعیت جغرافیایی، استراتژیکی و تاریخی کشور ایران در منطقه گفت: امکانات موجود، شرایط مساعدی را برای رشد و توسعه کشور فراهم نموده است.

نایب رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در زنده نگهداشتن مقاومت مردم غزه طی روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: ایران یکی از صحنه گردانان و حامیان مردم مظلوم غزه بود.

وی سپس با اشاره به محورهای مورد اشاره رهبر انقلاب در ابلاغیه سیاست‌های کلان برنامه پنچ ساله پنجم در بخش سیاست داخلی با تاکید بر تقویت نقش مردم و اطلاعات مردمی در پیشگیری از تحرکات ضد امنیتی اظهار داشت: یکی از محورهای تحکیم و ارتقاء امنیت پایدار و فراگیر تقویت موثر اطلاعاتی و مقابله با هر نوع تهدید است.

نماینده نیشابور گفت: آنچه مسلم است اینکه در یک سیستم امنیتی موفق، بخش عمده اطلاعات بر دوش مردم است و در این فضا وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی امنیتی این است که بتوانند با آرامش جلوی تحرکات ضد انقلاب را بگیرند.

 

رویکردی موشکافانه رهبر انقلاب

"داریوش قمری" (قنبری) گفت: در سیاست‌های کلان ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، رویکرد موشکافانه و دقت نظر ایشان در ارائه آمار و ارقام ویژگی برجسته‌ای است که باعث تمایز این ابلاغیه نسبت به ابلاغیه‌های قبلی شده است.

نماینده مردم ایلام افزود: بطور مثال اختصاص سه درصد از بودجه سالیانه برای بخش پژوهش تا پیش از این سابقه نداشت.به طور مثال رهبر انقلاب در سیاست‌های ابلاغی بر افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به 3 درصد از تولید ناخالص داخلى تاکید کرده‌اند و این در حالیست که سهم بخش پژوهش در دولت نهم به فراموشی سپرده شده است.

نماینده ایلام خاطر نشان کرد: این حرکت می تواند حامل پیامی برای مردم و مسئولان نظام باشد مبنی بر تائید مقام معظم رهبری بر یکسری مسائل است که دولت در عرصه اجرا نسبت به آنها کوتاهی کرده است.

قمری در ادامه با اشاره به تقویت نقش مردم و اطلاعات مردمی در پیشگیری از تحرکات ضد امنیتی به عنوان یکی از محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغیه اخیر گفت: تقویت تعامل و ارتباط با مردم از جمله موضوعاتی است که در شرایط کنونی به شکل جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود گرچه در دولت نهم تحت عنوان سفرهای استانی یکسری حرکت‌هایی در قالب برقراری ارتباط مستقیم با مردم آغاز شد اما برداشت من اینست که سفرهای استانی رئیس جمهور و هیات دولت می‌توانست به افزایش اعتماد مردم و کاهش فاصله با آنها بینجامد، اما در عمل اینگونه نشد.

 

ابلاغیه رهبری و تعیین راهبردها

"جواد کریمی قدوسی" اظهار داشت: سیاست‌های کلی ابلاغی در بخش امنیتی دفاعی راهبردهای برجسته‌ای را مشخص کرده است که راهبرد حضور هم در داخل و هم در خارج کشور یکی از این راهبرد ها است.

نماینده مشهد و کلات یادآور شد: حمله آمریکا به عراق و افغانستان با هدف یک اشغال طولانی و مدت‌دار برنامه ریزی شده بود ولی با اتفاقات 5 سال گذشته ما شاهد امضای توافقنامه خروج آمریکا از عراق بودیم که علت این تحولات پیگیری‌های مستمر و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران بوده است.

کریمی گفت: در این راستا تقویت ارتباطات وسیع و عمیق جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه و حضور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی بسیار تاثیرگذار است.

 

اصلاح تفکر قلدر مابانه

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جابجایی مقر سازمان ملل یک موضوع فرعی است و اصل اصلاح ساختار منشاء گرفته از تفکر قُلدر مآبانه است.

"اسماعیل کوثری" افزود: تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای منطقه یکی از اقدامات موثر در رسیدن این هدف است که البته در این زمینه اقدامات خوبی تاکنون صورت گرفته است اما دشمنان قسم خورده ما، آمریکا و اسرائیل همواره به دنبال این هستند که با ایجاد حس ایران هراسی، توجه کشورهای منطقه را از خطر اصلی که همانا آمریکا است به سمت ایران منحرف کنند.

وی افزود: لذا ضروری است مسئولان کشور ما در تنظیم روابط خود با کشورهای منطقه این موضوع را مدنظر قرار داده و ‌توان بیشتری را جهت تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران صرف نمایند.

وی گفت: گروه‌های دوستی پارلمانی، رئیس، هیات رئیسه و دیگر نمایندگان مجلس می‌توانند در نشست‌های مختلفی که با نمایندگان پارلمان‌های کشورهای منطقه دارند، به این واقعیت که آمریکا دلسوز ملت‌ها نیست و جز ضرر ناامنی و اختلاف افکنی به چیز دیگر نمی‌اندیشد، تاکید نمایند.

نماینده تهران با طرح این سوال که چرا نباید از میان کشورهای اسلامی و یا از میان قاره آفریقا عضوی در شورای امنیت باشد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران باید با برقراری ارتباطات وسیع با کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی و غیرمتعهدها، آنها را به حقوق خود آگاه کند.

کوثری در خصوص یکی از بندهای سیاستهای ابلاغی برنامه پنجم که به امنیت پایدار مناطق مرزی و کنترل موثر مرزها اشاره دارد، گفت: سر و سامان دادن به مرزها برای تامین امنیت مرزنشینان و جلوگیری از قاچاق جنس، مواد مخدر و انسان نیازمند قانونی منسجم و جامع است که مجلس شورای اسلامی باید به این مهم توجه ویژه داشته باشد.

 

سهم قابل توجه برای بخش سیا سی

"حسین نقوی" با اشاره به سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم در بخش سیاسی، امنیتی و دفاعی اظهار داشت: سهم موارد مربوط به حوزه سیاسی در این ابلاغیه سهم قابل توجهی است و این وجه تمایزی با سیاست‌های ابلاغی در برنامه های قبلی توسعه است.

وی با بیان اینکه موارد ابلاغی در این حوزه از یک گستردگی و عمق قابل ملاحظه ای برخوردار است،‌ تصریح کرد: این نکته بیانگر توجه ویژه مقام معظم رهبری به ضرورتها و بایسته های امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در صحنه روابط بین المللی است.

نماینده ورامین با بیان اینکه یکی از موارد سیاستهای ابلاغی، تلاش در جهت خروج بیگانگان از منطقه است، گفت: در دهه‌های اخیر ایالات متحده آمریکا به همراه برخی متحدان غربی خود تلاش کرده با حضور مستقیم در منطقه با اهداف انقلاب اسلامی و اصولاً بیداری‌های عمومی منطقه مقابله کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر ضرورت بکارگیری روش‌های مناسب دیپلماتیک و سیاسی برای خروج بیگانگان از منطقه، یادآور شد: ارتباط مستمر و نزیک‌تر بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس یکی از راهکارهای محقق شدن این هدف است.

وی افزود: همچنین در این راستا می‌توان به تشکیل اتحادیه‌های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه در جهت اعتماد سازی و اطمینان بخشی آنها به توانایی‌های خود برای تامین امنیت منطقه، اشاره کرد.

نقوی در خصوص یکی دیگر از بندهای سیاستهای ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای اصلاح ساختار سازمان ملل اظهار داشت: حق وتوی اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل از مواردی است که در مقاطع گوناگون خسارت‌های زیادی را به ملتها وارد کرده است که از جمله آن دفاع دائمی و بی منطق آمریکا از سیاستهای تجاوزگرانه رژیم اشغالگر قدس است.

وی با بیان اینکه حضور و نقش آفرینی کشورهای اسلامی در شورای امنیت یکی از خواسته های جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: این موضوع تا کنون چندین بار از سوی ما مطرح شده و مقام معظم رهبری هم از سازمان کنفرانس اسلامی خواسته اند این مهم را پیگیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به یکی از بندهای سیاستهای ابلاغی مبنی بر امنیت پایدار مناطق مرزی و کنترل موثر مرزها خاطرنشان کرد: مرزهای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه مرزهای طولانی است و از موانع طبیعی زیادی برخوردار است که قطعاً کنترل مرزهای طولانی با این موانع کار دشواری است لذا مقام معظم رهبری در این ابلاغیه به این نکته توجه ویژه ای داشته اند.

وی در خصوص طرح تقویت مرزبانی که چندی پیش در مجلس بررسی و رد شد، گفت: نمایندگان با کلیت این طرح موافق بودند اما اجزاء آن را تامین کننده امنیت مرزها نمی دانستند از این رو به این طرح رای منفی دادند تا طرحی جامع تر و عمیق تر که مناسب دفع مشکلات امنیتی مرزها باشد تهیه شود.

 

ابلاغیه رهبر انقلاب، مدلی ایرانی - اسلامی برای توسعه

"حسین نجابت" ترسیم مدل ایرانی - اسلامی توسعه را روح کلی حاکم بر ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی برنامه پنجم دانست.

نماینده مردم تهران گفت: فرمایشات رهبر انقلاب در این ابلاغیه اجزاء و عناصری دارد و همچنین دارای یک روح کلی است.

وی تصریح کرد: بنظر می‌رسد مقام معظم رهبری در ابلاغیه‌ای که در ارتباط با برنامه پنجم توسعه صادر کردند، تلاش دارند تا به یک برنامه‌ریزی مستقل و در عین حال جامع بپردازند که در دل آن یک مدل ایرانی- اسلامی طراحی شده است که این مدل باید مبنای کار مسئولین نظام در بخش‌های مختلف قرار گیرد.

نجابت افزود: طراحی و معرفی این مدل از آنجا اهمیت دارد که در شرایط کنونی ما شاهد شکست و ناکارآمدی مدل‌های سرمایه‌داری و لیبرالیستی در عرصه بین‌الملل هستیم.

نماینده تهران تاکید کرد: مقامات سیاستگذار و مجری باید از تمام ظرفیت‌های موجود در جهت رسیدن به اهداف لحاظ شده در فرمایشات رهبری بهره بگیرند و متناسب با نیازهای اجتماعی، اقتصادی و اندیشه دینی در حوزه کلان و فرد چنین مدلی را پیاده کنیم.

نجابت همچنین در مورد یکی دیگر از بندهای ابلاغیه رهبری مبنی بر تقویت نقش مردم و اطلاعات مردمی در پیشگیری از تحرکات ضد امنیتی، گفت: انقلاب اسلامی تنها انقلابی است که متکی به نیروی مردم بوده و بقای انقلاب منوط به این است که این اتکاء همچنان حفظ شود.

وی در پاسخ به این سوال که دستگاه‌های اطلاعاتی از چه مکانیزم‌هایی می‌توانند برای تقویت ارتباط دو سویه با مردم بهره بگیرند، گفت: آنچه مورد نظر است اینکه پیگیری منافع مردم از جمله دغدغه‌های دولت نهم و شخص رئیس جمهور است و چنانچه ایشان نتوانند به این دغدغه‌ها جامه عمل بپوشانند مردم نباید اعتماد خود را از مجموعه دولت از دست بدهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet