هدر موبایل
1387/11/01 15:51:00
سرویس اقتصادی
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

توجه به شاخص‌های کمی، مهمترین ویژگی برنامه پنجم است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در ابلاغیه برنامه پنجم توسعه، مقام معظم رهبری شاخص‌هایی را از لحاظ کمی و کیفی مورد توجه قرار داده‌اند که علاوه بر محقق شدن آن طبق سند ۲۰ ساله، کشور را به رشد و شکوفایی خواهد رساند.

"عباس رجایی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: در خصوص بخش کشاورزی، آب و منابع طبیعی در ابلاغیه برنامه پنجم توسعه دو محور مهم مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی بحث امنیت غذایی و دیگری توجه به امر بهره‌وری در بخش‌های منابع آب و خاک و الزامات آن است که چگونه در این خصوص اقدام کنیم تا به موفقیت برسیم.

رجایی خاطرنشان کرد: باید در هنگام اجرای برنامه پنجم توسعه، باید به نحوی اقدام شود که منابع را هدر ندهیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: باید در طول سال‌های 1389 تا 1393 اقدام اساسی در خصوص نوسازی اراضی، آبیاری پر فشار و مبحث تحقیق و پژوهش را در مزارع و تشکل‌های کشاورزی و تولیدات مکانیزه و توسعه مکانیزه و ... صورت گیرد و ضروری است که آبخیزداری برای حفظ منابع و توسعه منابع آب، رویه مناسبی را اتخاذ کند.

نماینده مردم اراک در مجلس یادآور شد: در برنامه بهره‌وری از منابع آب باید به ارزش اقتصادی آن توجه خاصی مبذول شود.

وی افزود: هنگامی ارزش ذاتی اقتصادی آب مشخص می‌شود که روش‌های نوین آبیاری اجرایی شود.

رجایی تصریح کرد: در هنگام اجرای برنامه پنجم توسعه باید رشد اقتصادی در بخش کشاورزی به همراه پایداری آن عملی گردد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌های ممتاز برنامه پنجم توسعه، مشخص شدن کمی اهداف و شاخص‌های مورد نظر به منظور رسیدن به اهداف برنامه مطابق با واقعیت‌های کشور است.

این نماینده مجلس یادآور شد: در برنامه چهارم توسعه به رغم تعیین‌های خوب و برخی شاخص‌های تعریف شده، نتوانستیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی تصریح کرد: در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، برخی ارقام مندرج در آن (برنامه چهارم) آرمانی بود، اما با واقعیت انطباقی نداشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برخی نتایج برنامه چهارم نشان می‌دهد که در برخی از نظرات و شاخص‌های تعریف شده هر چند به آمارها و نتایجی دست یافتیم اما در مجموع باید اذعان داشت که هنوز با اهداف کلی فاصله داریم.

رجایی با اشاره به اینکه مشخص شدن شاخص‌های برنامه طبق آمار و ارقام چراغ راهنمایی برای دولت و مجلس است گفت: مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست های کلی در کنار مشخص کردن اعداد و ارقام، به مجلس و دولت گوشزد کردند که به نکات کلیدی این ابلاغیه توجه کرده و از پرداختن به حاشیه‌های زاید و کم اهمیت پرهیز کنند.

وی تصریح کرد: نگرش به موارد اصلی در برنامه پنجم و هدفگذاری منطبق با شرایط و قابلیت‌های کشور را باید یکی از نکات مثبت دانست که در نهایت موجب دست یافتن کشورمان به اهداف واقعی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet