هدر موبایل
1387/11/02 09:33:00
سرویس اقتصادی

فرهنگی: هدفمند کردن یارانه‌ها به‌ترین راهکار جبران کسری بودجه است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هدفمند کردن یارانه‌ها مناسب‌ترین راهکار برای جبران کسری بودجه سال آینده است.

"محمدحسین فرهنگی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: کسری بودجه در حدود 20 تا 25 هزار میلیارد تومان وجود دارد و هیچکدام از صاحب نظران در این خصوص تردیدی ندارند، اما در مورد جبران کسری بودجه نظرات مختلفی وجود دارد.

وی افزود: با توجه به کاهش قیمت نفت خام، با کاهش درآمدهای عمومی مواجه خواهیم شد و مسلما نظام مالیاتی کشور هم امکان تامین نیازهای جاری مانند سال 87 را نخواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه کاهش منابع در بودجه عمومی تاثیرگذار خواهد بود گفت: برای کسری بودجه سه گزینه در پیش رو داریم.

وی اظهار داشت: گزینه اول انتخاب بودجه انقباضی می‌باشد که باریافت و حذف بسیاری از فعالیت‌های غیر ضرور و اجبارا کاهش فعالیت‌های عمرانی بودجه را ببندیم.

فرهنگی در خصوص راهکار دوم گفت: گزینه دیگر پذیرش هدفمند کردن یارانه‌ها می‌باشد که منجر به کاهش میزان نقدی یارانه‌ها می‌‌شود بدین صورت که با حذف یارانه‌ها دهک‌هایی که نیازی ندارند، می‌توان مقداری از کسر بودجه را جبران نمود.

فرهنگی در خصوص راهکار سوم نیز یادآور شد: استقراض از بانک مرکزی نیز می‌تواند یکی از راهکارها باشد که البته این مساله آثار تورمی شدیدی را به دنبال خواهد داشت بدون آنکه مسایل اقتصادی و ساختاری مناسبی را در کشور به دنبال داشته باشد.

نماینده تبریز خاطرنشان کرد: مجلس و دولت باید یکی از این سه راهکار را برای جبران کسری بودجه در نظر بگیرند و آن را انتخاب نمایند.

وی در خصوص نظر مجلس در این زمینه گفت: پیشنهاد مجلس در رای نهایی اعلام خواهد شد اما به نظر می‌رسد که اعمال لایحه تعدیل شده هدفمند کردن یارانه ها راهکار مناسب تری برای حل این مشکل باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet