خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/11/02 10:23:00
سرویس اقتصادی

قادری: تنها راه مقابله با کسری بودجه، خصوصی‌سازی است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تنها راه مقابله با کسری بودجه را خصوصی‌سازی دانست.

"جعفر قادری" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به بحران مالی جهان و تاثیر آن بر اقتصاد کشورمان، گفت: با توجه به قیمت 5/37 دلاری نفت و اتکاء اقتصاد کشورمان به درآمدهای حاصل از فروش نفت،  در بودجه سال آینده با کسری مواجه هستیم.

وی یادآور شد: بحران اقتصادی جهان به طبع به روی صادرات کشورمان از جمله فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی تاثیر گذاشته و باعث کاهش صادرات شده و چشم‌اندازی برای صادرات نفتی نداریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، برداشت از صندوق ذخیره ارزی و افزایش قیمت ارز را به عنوان محل‌هایی که می‌توان کسری بودجه را جبران کرد برشمرد و در عین حال یادآور شد: چه از صندوق ذخیره ارزی و چه از محل افزایش نرخ ارز کسری بودجه را تامین کنیم باعث ایجاد شوک‌هایی به اقتصاد کشورمان می‌شود.

وی افزود: استقراض از بانک مرکزی و افزایش نرخ ارز آثار تورمی دارد و برداشت از صندوق ذخیره ارزی نیز به مصلحت نیست.

قادری تصریح کرد: بنابراین تا آنجا که امکان دارد باید در بودجه جاری صرفه‌جویی نماییم و اعتبارات بخش عمرانی را محدود کرده و بتوانیم از طریق واگذاری شرکت‌های دولتی بخشی از منابع را تامین نماییم.

وی تنها راه مقابله با کسری بودجه را خصوصی‌سازی ذکر کرد و گفت: خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی تنها راه مقابله با کسری بودجه و عدم وابستگی به نفت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: تامین بخشی از هزینه‌ها از طریق انتشار اوراق مشارکت نیز می‌تواند در قطع وابستگی به نفت موثر باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet