هدر اصلی
1387/11/02 11:00:00
سرویس بین الملل
بنا به پیشنهاد ایران صورت می‌گیرد

محکومیت نقض حقوق بشر در غزه در اجلاس بین‌المجالس جهانی

"حشمت الله فلاحت‌پیشه" گفت: جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آینده بین المجالس جهان که در اتیوپی برگزار می‌‌شود، ماده اضطراری محکومیت نقض حقوق بشر در غزه را به رای می‌گذارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص نقش دیپلماسی پارلمانی در روابط بین کشورها اظهار داشت: دیپلماسی پارلمانی مصلحت‌گرایی دیپلماسی دولتی را ندارد و نمایندگان به راحتی مسایل را مطرح می‌کنند.

وی افزود: در تمام دنیا مجالس نقش عمده‌ای در شکل‌گیری و تصویب موافقتنامه‌های متقابل بین دولت‌ها دارند که بسته به قدرت پارلمان‌ها در هر کشور، آنها می‌توانند در سیاست خارجی کشور خود تاثیرگذار باشند.

فلاحت پیشه، برگزاری اجلاس بین المجالس دنیا را یکی از راه‌های تاثیرگذاری دیپلماسی پارلمانی دانست و گفت: این اجلاس سالانه دو بار یکی در پاییز و یکی در بهار با حضور نمایندگان مجالس بیش از 140 کشور دنیا برگزار می‌شود که در آن مسایل اساسی دنیا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: مقر دائم برگزاری نشست پاییزه اجلاس بین المجالس دنیا ژنو است اما اجلاس بهاره بصورت دوره‌ای در کشورهای مختلف برگزار می‌شود که اجلاس بهاره امسال در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی خواهد بود.

وی افزود: در این نشست بهاره این اجلاس قرار است جمهوری اسلامی ایران یک ماده اضطراری در محکومیت نقض حقوق بشر در غزه را مطرح کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: برگزاری اجلاس بین المجالس منطقه‌ای نیز از دیگر راه‌های تاثیرگذاری دیپلماسی پارلمانی است، همچنین گروه‌های دوستی پارلمانی نیز یکی دیگر از ظرفیت‌هایی است که هیچ کشوری در خاورمیانه به  تعداد جمهوری اسلامی ایران گروه دوستی پارلمانی ندارد.

وی تصریح کرد: دیپلماسی پارلمانی در دنیا هنوز از همه ظرفیت‌های خود برای تاثیرگذاری در سیاست خارجی استفاده نکرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet