هدر موبایل
1387/11/02 17:29:00
سرویس فرهنگی

جایگاه پررنگ فرهنگ در سیاست‌های کلان برنامه پنجم

اگرچه تاکیدات پیشین مقام معظم رهبری در رفع مظلومیت از فرهنگ، نمایانگر اهمیت این بخش در نزد ایشان بود اما در اولویت قرار گرفتن بخش فرهنگ در سیاست‌های کلی برنامه پنجم نشان از جایگاه ویژه‌ای دارد که رهبر انقلاب در دومین گام از چشم‌انداز بیست ساله برای این بخش قائل هستند.

با نمایندگانی از خانواده فرهنگ در مورد ساست‌های کلی این بخش در برنامه پنجم توسعه به گفت و گو نشسته‌ایم.

 

پیوست فرهنگی، محور اصولی تمام بخش‌ها

"ستار هدایت‌خواه" در بخش فرهنگ یک تفاوت جدی در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم وجود دارد و آن این که این حوزه و اهداف آن روشن‌تر و شفاف‌تر شده و بصورت کمی درآمده‌اند در حالی‌که در گذشته از حالت کلی برخوردار بودند شاید به این دلیل است که در تدوین قانون برنامه چهارم عناوینی را که در سیاست‌های کلی ابلاغ شده بود عیناً در برنامه چهارم گنجانده بودند.

نماینده بویراحمد و دنا خاطرنشان کرد: البته ممکن است مقام معظم رهبری برای جلوگیری از گنجاندن عین سیاست‌ها در برنامه سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم را بصورت مشخص و کمی بیان کردند تا در مقام اجرا تکلیف مشخص باشد.

وی ادامه داد: در سیاست‌های ابلاغی بحث تکمیل مهندسی فرهنگی و تاکید بر پیوست فرهنگی جزو نکات قابل توجهی است که مقام معظم رهبری بر روی آن تاکید داشته‌اند.

هدایت‌خواه گفت: البته سال‌ها قبل مقام معظم رهبری فرمان تحول مهندسی فرهنگی و تهیه طرح و اجرای آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده بودند ولی برای اینکه این به صورت قانونمند در قانون برنامه پیش‌بینی شود و تحقق پیدا کند در سیاست‌های ابلاغی نیز بر آن تاکید شد. وی همچنین در ادامه سخنانش افزود: بحث پیوست فرهنگی نیز جزو ایده‌های مقام معظم رهبری است که تمام طرح‌ها و لوایح و پیشنهاداتی که برای اجرا در کشور ارائه می‌شود باید حتماً پیوست فرهنگی داشته باشد.

هدایت‌خواه افزود: به عبارتی این طرح‌ها و لوایح با توجه به اینکه اولاً آثار فرهنگی دارند یعنی هیچ کاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی انجام نمی‌گیرد مگر اینکه حتماً آثار و تبعات فرهنگی و یا نیاز به زمینه‌سازی‌های فرهنگی دارد و ثانیاً اهمیت موضوع فرهنگ است که همه برنامه‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی اقتصادی، اجتماعی و صنعتی و... باید اهداف فرهنگی ما را تعقیب نماید و از آنها غفلت نشود.

وی گفت: اختصاص دادن اولین بخش سیاست‌های ابلاغی به حوزه فرهنگ توسط مقام معظم رهبری نشانه اهتمام و توجه ایشان به این بخش می‌باشد.

مخبر کمیسیون فرهنگی با اشاره به کلمه فرهنگ در آخر نام برنامه پنجم توسعه سیاسی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی گفت: متاسفانه در نام‌گذاری برنامه فرهنگ در پایان عنوان ذکر شده است اما وقتی مقام معظم رهبری می‌خواهد سیاست‌ها را ابلاغ کند اولین بخش را به حوزه فرهنگ اختصاص می‌دهد که این نشانه توجه و اهتمام ایشان به این حوزه می‌باشد.

وی گفت: امیدواریم برنامه‌ریزان و مجریان در مقام برنامه‌ریزی و اجرا مانند مقام معظم رهبری اهتمام جدی به حوزه فرهنگ داشته باشند و این تقدمی که ایشان رعایت می‌کنند را رعایت نمایند.

 

توسعه فرهنگی، بستر توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی

"ولی اسماعیلی" گفت: مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه بخش فرهنگی را باتوجه به مظلومیتش در جامعه در اولویت قرار داده است و این نشان می‌دهد که این بخش از نظر ایشان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: متاسفانه حوزه فرهنگ همچنان در مظلومیت قرار دارد و انتظارات مقام معظم رهبری مبنی بر بیرون رفت این حوزه از فقر و مظلومیت هنوز برآورده نشده است.

نماینده گرمی خاطرنشان کرد: باید به داد فرهنگ رسید زیرا بسترسازی توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و صنعتی و... منوط به توسعه فرهنگی می‌باشد و اگر نتوانیم در این حوزه موفق شویم در هیچ بخش دیگر نیز موفق نخواهیم شد.

وی در مورد زنده نگهداشتن اندیشه‌های سیاسی و دینی حضرت امام خمینی(ره) گفت: تبیین اندیشه‌های سیاسی و دینی حضرت امام باید در مقاطع تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

اندیشه امام خمینی (ره) حافظ فرهنگ دینی

"هادی مقدسی" تصریح کرد: یکی از نکات مهمی که مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه بر آن تاکید کرده‌اند، پیشرفت عدالت است که از دستورات قرآن کریم الهام گرفته شده است و باید در تمامی زمینه‌ها مدنظر قرارگیرد.

وی در مورد تاکید مقام معظم رهبری بر زنده نگه داشتن اندیشه دینی و سیاسی حضرت امام خمینی(ره) و برجسته کردن نقش آن به عنوان یک معیار اساسی در تمامی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در برنامه پنجم توسعه گفت: حضرت امام(ره) الگو و اسوه‌ای است که باید در اجرای هر چه دقیق‌تر منویاتش در قرن حاضر اقدام کرد.

مقدسی با اشاره به تاکید حضرت امام در طول زندگی پربرکت خود و دوران انقلاب اسلامی بر حفظ ارزش‌های قرآنی و دینی خاطرنشان کرد: چنانچه ما برای ادامه انقلاب در برنامه‌ها و راهکارها از خط امام(ره) و منویات مقام معظم رهبری فاصله بگیریم مطمئناً به کندی به سر منزل مقصود خواهیم رسید.

وی گفت: حساسیت و تاکید مقام معظم رهبری بر زنده نگهداشتن اندیشه دینی و سیاسی حضرت اما خمینی(ره) مبتنی بر این اصل است که با استفاده و الهام از فرهنگ قرآنی بتوانیم فرهنگ دینی را در جامعه پویا و زنده نگهداریم.

مقدسی افزود: لذا در برنامه‌هایی که در سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه نوشته شود پویایی و بالندگی فرهنگ قرآنی نیز باید لحاظ شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی تصریح کرد: دولت و مجلس باید با تمام توان متوجه این نکته باشند آنچه ما داریم از فرهنگ قرآنی است که باید در حفظ آن بکوشیم و در برنامه‌های خود بر آن تاکید نماییم.

همچنین یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر پاس داشتن راه و یاد امام خمینی (ره) از نظر قانونی و فرهنگی تبیین و تحلیل شود و در عمل نیز بصورت اجرایی در آید در آن صورت می‌توان اندیشه‌های امام خمینی(ره) را زنده نگهداشت.

"سیدرضا اکرمی" در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر زنده نگهداشتن اندیشه دینی و سیاسی حضرت امام خمینی(ره) در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه گفت: انقلاب اسلامی که 30 سال قبل به پیروزی رسید مدیون سه چیز است مکتب اسلام ناب محمدی، رهبری حضرت امام خمینی(ره) و حضور مردم در همه صحنه‌ها.

وی با تاکید بر این که انقلاب اسلامی بدون نام امام خمینی(ره) در جهان ناشناخته است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی مترادف با نام امام خمینی(ره) است بنابراین باید نام، یاد، عقیده و فرهنگ امام خمینی(ره) را در همه ابعاد زنده نگهداریم.

نماینده تهران تصریح کرد: ما باید این حقیقت را با تمام وجود بپذیریم و سپس به دیگران آموزش دهیم که دستاورد یاد و راه امام خمینی(ره) را پاس بدارند.

 

خانواده؛ سنگ زیربنای جامعه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای محقق شدن سیاست‌های کلی برنامه پنجم در بخش اجتماعی نیازمند اصلاح برخی قوانین و مقررات هستیم.

"سیدعلی میرخلیلی" با اشاره به بندهای مربوط به امور اجتماعی این ابلاغیه خاطرنشان ساخت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، مساله اصلی سامان دادن و توجه به خانواده‌ها است چرا که خانواده واحد کوچک یک جامعه را تشکیل می‌دهد و سنگ زیربنای ساختار یک جامعه است.

نماینده کرمان تصریح کرد: فساد و صلاح یک جامعه به خانواده برمی‌گردد.

میرخلیلی در خصوص اینکه مجلس چگونه می‌تواند به بهبود وضعیت خانواده کمک کند گفت: مجلس و دولت باید با همفکری راهکارهایی را برای ارتقای این سطح پیدا کنند.

وی افزود: مجلس و دولت در این راستا باید هم اندیشی داشته باشند و معتقدم کمیسیون اجتماعی باید به این امر توجه خاصی داشته باشد چرا که اگر می‌خواهیم زیرساخت‌های جامعه درست باشد باید به نقش زنان و خانواده توجه بیشتری کنیم و اگر حتی در این راه کاستی‌های بودجه‌ای وجود دارد آن را اصلاح نماییم.

 

سیاست‌های ابلاغی، خط مشی توسعه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خط مشی کلی حرکت کشور برای توسعه در چارچوب سیاست‌های ابلاغی مشخص شده است

"سیدعلی حسینی" در خصوص بعد فرهنگی سیاست‌های ابلاغی گفت: 6 قسمتی که مقام معظم رهبری در قالب سیاست‌های فرهنگی ابلاغ فرمودند را می‌توان به دو بخش شکلی و محتوایی تقسیم نمود.

وی تصریح کرد: برخی از بندهای مطرح شده در موضوع فرهنگی قالب شکلی دارد که بایستی به آنها پرداخته شود.

حسینی خاطرنشان ساخت: با گذشته سه سال از سند چشم انداز 20 ساله کشور متاسفانه مردم شناخت درستی از این سند ندارند و در واقع در باور عمومی جایی نگرفته است.

وی افزود: این در حالی است که همه مردم و مسئولان باید سند چشم انداز بیست ساله را سرفصل توسعه قرار دهند و رسانه ملی نیز در این راه با به دوش کشیدن بار سنگین این مسئولیت به تحقق آن کمک کند.

وی افزود: برنامه فرهنگی یک شکل است و نتیجه باید به یک اراده در آحاد مردم منجر شود تا به توسعه کشور کمک کند.

حسینی در خصوص استفاده بهینه از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای تحقق اهداف فرهنگی نظام اظهار داشت: متاسفانه ما در برنامه چهارم توسعه نتوانستیم از فناوری‌های اطلاعاتی به خوبی استفاده کنیم ولی در برنامه پنجم باید به این سو برویم که استفاده بهتری از این فناوری حاصل شود.

وی همچنین تاکید کرد: توجه به بند دوم این سیاست‌ها که مربوط به زنده و نمایان نگاه داشتن اندیشه دینی و سیاسی حضرت امام خمینی (ره) است یک کار اساسی و در واقع یک ستون است و با توجه به جامعیت نقش و شناخته شدن حضرت امام (ره) به عنوان رهبری برای توده مردم در مقابل استکبار جهانی، نباید از این اصول فاصله بگیریم.

حسینی در پایان گفت: در سی سالگی انقلاب و در هر نقطه عطفی از انقلاب اسلامی باید به این امر توجه کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet