هدر اصلی
1387/11/04 11:38:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در یادواره شهدای فدائیان اسلام در قائمشهر تشریح کرد:

حرکت تکمیلی برای ادامه بالندگی انقلاب

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مطالبه مقام معظم رهبری از دولت، مجلس و قوه قضاییه واقعی است خاطرنشان کرد:‌ این موضوع است که باعث می‌شود ما در شرایط کشور گام بعدی را برداریم و اگر از من بپرسید حرکت تکمیلی برای ادامه بالندگی انقلاب چیست، می‌گویم ثبات و برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی است که می‌تواند ما را از این مرحله عبور دهد و راه‌های آن نیز سند چشم انداز و سیاست‌های اصل ۴۴ است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی در بیست و هفتمین یادواره شهدای فدائیان اسلام همچون شهید نواب صفوی در مسجد جامع شهرستان قائمشهر با اشاره به شرایط و دورانی که شهید نواب صفوی و فدائیان اسلام در آن مبارزه می‌کردند، گفت: شرایطی که امروزدر کشور و منطقه و صحنه بین الملل وجود دارد با آن زمان تفاوت های بسیار اساسی دارد، البته نمی‌خواهم بگویم که همان روشها قابل تکرار است اما در ظرف زمانی آن موقع و شرایط حاکم بر منطقه و رفتارهای بین المللی که آن زمان وجود داشت، این حرکت یک جریان بالنده ای بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در غزه شرایط حساسی وجود دارد، ادامه داد: فکر می‌کنم در سال 1333 شهید نواب صفوی برای سخنرانی در کنفرانسی به نام نجات فلسطین در بیت‌المقدس دعوت شد که ایشان در آن کنفرانس شرکت کرد که نشاندهنده ذهن فراگیر او بود و بعد از آن به مصر سفری داشت و با جریان اخوان‌المسلمین آشنا شد و اعضای این جریان از شخصیت نواب تأثیر گرفتند. شاید خود شهید نواب هم از حرکت فراگیری که اخوان المسلمین آن موقع پایه گذاری کرده بودند الهام گرفته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: شهید نواب صفوی دل‌مشغولی اسلام داشت و سرتاسر وجود او غیرت اسلامی بود و نسبت به آینده اسلام حساس بود؛ اگر به تاریخ نگاه کنیم شاید تعجب کنیم که چطور در آن شرایط ذهن شهید نواب به سمت فلسطین رفت و در آن کنفرانس حرفهای مهمی زد که نشان‌دهنده فراگیری فکر اسلامی و پیوند های قلبی مسلمانان بود.

لاریجانی افزود: امشب راجع ‌به شخصیتی اینجا جمع شده‌ایم که به دردهای مسلمین و آینده آنها می‌اندیشید. امروز مسئله فلسطین مهم و حساسی است که شهید نواب در آن زمان این مسئله را درک کرده بود و دغدغه‌های خود را نسبت به فلسطین مخفی نمی‌کرد.

وی با اشاره به دوره ظهور و فعالیت فدائیان اسلام گفت: دوره 1324 تا 1334 دوره‌ای است که فدائیان اسلام ظهور یافتند و تا زمانی که سران اصلی آنها دستگیر و به شهادت رسیدند و اولین بیانیه فدائیان اسلام در سال 1324 صادر شد؛  جریان فدائیان اسلام یک جریان اصیل از نظر مبانی فکری بود، یعنی مبانی فکری او و دغدغه های این جریان کاملا نشان می داد این جریان اصیل است البته یک مقداری بستگی به شخصیت نواب هم داشت.

رئیس مجلس به دوران تحصیل شهید نواب صفوی و فراز و فرودهای زندگی وی و مهاجرت به نجف اشرف و بهره‌گیری از محضر علمای آن زمان اشاره و تاکید کرد:  شهید نواب از نجف اشرف به ایران می‌آید و ابتدا با کسروی که در آن  زمان در ضدیت با اسلام کتاب می‌نوشت ملاقات کرده و وی را امر به معروف و نهی از منکر می‌کند، اما هنگامی که تشخیص می‌دهد کسروی فردی معاند است، تصمیم می‌گیرد وی را حذف کند.

لاریجانی افزود: نواب در هشتم اردیبهشت 1324 تصمیم به ترور کسروی می گیرد اما موفق نمی‌شود کسروی را ترور کند؛ با وی درگیر می‌شود و این خود یک شروعی بود تا نشان داده شود که جامعه ایران یک جامعه دینی است و همین امر باعث شد تا همه از نواب صفوی حمایت کنند.

وی با اشاره به فشار علما، مردم و صنوف مختلف بر دادگاهی شدن کسروی گفت: در اسفند 1324 کسروی در دادگاه توسط فدائیان اسلام ترور شد.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دغدغه شهید نواب صفوی دغدغه فکری بود افزود: لباس های بدلی برای تفکر اسلامی هر زمانی به رنگی ظاهر می‌شود وهمیشه به یک شکل نیست. بعد از کسروی که خیلی رو بود ما حوادث فکری متفاوتی را در ایران تجربه کردیم؛ یک زمانی فکرهای متفاوت که باز ریشه‌های تفکر اسلامی را می زد با ادبیات دیگری و ظاهر آراسته‌ای مطرح می شد اما بطن کار همان تهی کردن اسلام بود. مثل کاری که فرقان و منافقین می‌کردند.

وی ادامه داد: جریان فکری مهمترین مسئله‌ای است که باید به آن حساس شد. هستی ما در گرو این تفکر است و این تفکر اگر معیوب و انحراف داشته باشد، ساختمان سازیهای دیگر بر اساس آن اعوجاج پیدا می کند.

لاریجانی با اشاره به حوادث سال‌های 1324 و 1325 و موضع‌گیری‌های فدائیان اسلام در آن موقع گفت: مسائلی چون انتقال جنازه رضا شاه به ایران، کشف حجاب، ملی شدن صنعت نفت و ترور برخی شخصیت‌ها همچون هژیر و رزم‌آرا باعث شد تا بر محبوبیت فدائیان اسلام افزوده شود.

وی با بیان اینکه برخی گروهها و جریانها با مسئله ملی شدن نفت مخالف بودند گفت: فدائیان اسلام با شخصیت‌هایی که مخالف ملی شدن نفت بودند مخالفت کردند و هژیر و رزم‌آرا که مانعی جدی در این زمینه بودند را ترور کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارتباطات جبهه ملی و فدائیان اسلام خاطرنشان کرد: ترور هژیر زمینه برای ملی شدن نفت را فراهم کرد و فدائیان اسلام در 11 اسفند 1329 جلسه‌ای گذاشتند و به رزم‌آرا نخست‌وزیر وقت در زمینه ملی شدن نفت اولتیماتوم دادند.
وی با بیان اینکه دغدغه‌های فدائیان اسلام حاکم شدن رفتار اسلامی در کشور و استقلال و اعتلای ایران بود افزود: سران جبهه ملی موافق فدائیان اسلام در حذف رزم‌آرا بودند و این دو گروه با هم تصمیم گرفتند تا رزم‌آرا ترور شود که سرانجام در 16 بهمن 1329 رزم‌آرا توسط شهید خلیل طهماسبی ترور شد.

لاریجانی با اشاره به روی کار آمدن حسین علا و سپس مصدق اظهار داشت: اشتباه بزرگ مصدق، ستیز با فدائیان و حذف آنها بود و این نکته مهمی از نظر تجربه سیاسی است که اینگونه بداخلاقی ها و بی‌عدالتی ها شرایط کشور را هم عوض می کند؛ بطوری که آنقدر ناملایمات روی آنها اثر کرده بود که وقتی کودتای 28 مرداد 1332 اتفاق افتاد و مصدق از قدرت کنار رفت، فدائیان اسلام هیچ موضعی نگرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفکر نواب صفوی و فدائیان اسلام با جبهه ملی متفاوت بود گفت: دوگانگی فکری و رفتارهای خشن مصدق باعث شد تا فدائیان اسلام در خصوص کودتاه موضعی نگیرند.

لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از حرکت‌های ضدملی مصدق این بود که از 52 نفر از دوستان خود که نماینده مجلس بودند خواست تا استعفا بدهند و پس از استعفا اعلام کرد که مجلس منحل شد و ما باید رفراندوم برگزار کنیم، اما شاه از این فرصت استفاده کرد و کودتا را به راه انداخت چرا که دیگر مجلسی وجود نداشت تا بتواند از آن جلوگیری کند.

رئیس مجلس اظهار داشت: شاه در آن شرایط امام جمعه تهران را به نزد شهید نواب فرستاد، اما نواب اهمیتی به شاه نداد و در برابر فرستاده وی موضع گیری کرد و این موضع‌گیری نواب نشان داد که جریان فدائیان اسلام اصالت فکری دارد و برای خدا کار می‌کند.

وی پس از توضیح در خصوص جریان شهید نواب صفوی و شکل‌گیری فدائیان اسلام در ادامه سخنانش با طرح این سؤال که ما در حال حاضر در کجا و در چه وضعیتی قرار داریم گفت: ما در آستانه سی‌امین سال انقلاب اسلامی هستیم و زحماتی که فدائیان اسلام و شهید نواب صفوی و دیگر گروههای مبارز کشیدند تبدیل به حرکت بالنده‌ای شد که امام بزرگوار آن را رهبری کرد تا انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و این انقلاب در طی این 30 سال اقدامات بسیار زیادی در کشور انجام داد و از گردنه‌های حساس عبور کرد.
وی با بیان اینکه مجاهدت فی‌سبیل‌الله و پیگیری‌های آرمان‌های انقلاب اسلامی باعث شد تا انقلاب همیشه و همواره ادامه یابد خاطرنشان کرد: چه در زمان امام راحل و چه در دوره مقام معظم رهبری این عنصر وحدت‌بخش باعث شد تا آرمان‌های انقلاب حفظ شود و مسائل اساسی کشور هدایت شود.

رئیس مجلس گفت: برخی از کشورهای غربی بعضا متوجه نیستند و برخی مواقع هم به نفعشان نیست که بفهمند و خود را به غفلت زده و یا بد تعبیر می‌کنند؛ مثلا جریان مجاهدت فی‌سبیل‌الله را که در تفکر اسلامی یک رکن است با تروریسم یکی می‌دانند، این امر نه به خاطر آن است که آنها نفهمند بلکه می‌فهمند اما به قصد تخریب این کار را انجام می‌دهند.

لاریجانی تأکید کرد: امروز در دنیای اسلام این ندا را درک کردند و نمونه های عملی آن را هم حس کردند. وقتی در جهان اسلام شخصیتی همچون سیدحسن نصرالله ظاهر می‌شود به خاطر مجاهدت فی‌سبیل‌الله است و مبارزه حزب‌الله نشان‌دهنده حرکت انقلاب است و جریان انقلاب اسلامی ایران یک دستاورد مهمی برای ماست که در حال حاضر گسترش پیدا کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وقایع اخیر غزه گفت: زمانی کشور اسرائیل در منطقه ما حرف اول و آخر را می‌زد و هیچکس جرات مقابله با او را نداشت. وقتی حزب الله او را شکست داد لطمه جدی به هیبت پوشالی آنها وارد شد.

وی ادامه داد: آنها برایشان مسلم بود که طی هفته اول کارشان به اتمام می رسد و می‌خواستند محمود عباس را در غزه بر سر کار بیاورند اما موفق نشدند. امروز پیروزی غزه دستاورد بزرگی است و غزه با مجاهدت و مقاومت آزاد شد و از طریق مذاکره سیاسی آزاد نشد، بلکه از طریق مقاومت به آزادی رسید و این همان راهی است که شهید نواب صفوی تلاش کرد و انقلاب اسلامی ما را به پیروزی رساند چرا که انقلاب اسلامی ما یک واقعیت غیرقابل انکار است.

لاریجانی در ادامه گفت: آنها می‌گویند حماس عامل ایران است و ما باید حماس را حذف کنیم و بعد وقتی دیدند که نمی‌توانند حماس را سرکوب کنند، حرف خود را پس گرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی دربخش دیگر سخنان خود گفت: رهبران جمهوری اسلامی درست تشخیص دادند که روی یکسری تکنولوژی‌هایی مانند دستیابی به دانش‌ هسته‌ای و بایو تکنولوژی که برای ایران جهش ایجاد می کند، سرمایه گذاری کردند و این امر هوشیاری و درایت رهبران ایران را نشان می داد که علی رغم تغییر دولتها یک رشته هایی مستمر دنبال شد و این جریانی بود که رهبری پشت آن قرار داشت. این دستاورد بسیار بزرگی بود و تراز مملکت ما را عوض کرد، به طوری که مخالفان ایران اکنون می‌گویند باید ایران را بپذیریم.

وی تاکید کرد: بیست و اندی سال در درون تئوری انکار آنها زندگی کردیم و حال در جایگاهی نشسته‌ایم که می‌گویند دیگر نمی‌توانیم انکار کنیم. شما نباید ایران را انکار می‌کردید. دیر متوجه شدید و حال هم نمی‌توانید انکار کنید.

لاریجانی با بیان اینکه ایران می‌تواند قدرت برتر منطقه باشد گفت: اینکه مقام معظم رهبری در سند چشم‌انداز 20 سال مشخص می‌کند که طی این زمان باید قدرت برتر اقتصادی-علمی منطقه باشیم تشخیص درستی است. اگر این پرش را داشته باشید که امکان‌پذیر هم هست،  شما در موقعیتی قرار می گیرید که باید در بسیاری از موارد با شما همکاری کنند نه اینکه انکارتان کنند و یا به زور شما را بپذیرنند.

رئیس مجلس افزود: راه آن این است که از نظر اقتصادی کشوری توانمند باشد و لازم است دولتها برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی داشته باشند و سلیقه‌ای عمل نکنند. اینکه مقام معظم رهبری سیاست‌های اصل 44 را اعلام کردند از کارهای نجات‌بخش است.
وی با تأکید بر اینکه باید در قالب سیاست‌های اصل 44 کارها را به مردم بسپاریم خاطرنشان کرد: مردم باید در مسابقه اقتصادی شرکت داشته باشند نه دولت، دولت باید زمینه‌ها را فراهم کند. اگر خواهان رونق اقتصادی در کشور هستیم و اگر می‌خواهیم تورم کاهش یابد و کشور به رشد واقعی اقتصادی برسد باید کارها را به مردم سپرد و اصل 44 قانون اساسی را به صورت واقعی اجرا کرد.

لاریجانی با بیان اینکه هرکس استعداد کار کردن دارد باید به میدان بیاید، افزود: این ثبات و برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی است که ما را از مراحل سخت عبور می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه مطالبه مقام معظم رهبری از دولت، مجلس و قوه قضاییه واقعی است خاطرنشان کرد:‌ این موضوع است که باعث می‌شود در شرایط کشور گام بعدی را برداریم.اگر از من بپرسید این حرکت بالنده انقلاب در این سی سال که مارا به اینجا رساند چه اقدام تکمیلی دارد، می‌گویم این ثبات و برنامه ریزی دقیق اقتصادی است که می تواند ما را از این مرحله عبور دهد و راه‌های آن سند چشم انداز و سیاست های اصل 44 است که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند.

رئیس مجلس گفت: اگر دولت برنامه‌ای برای کشور دارد باید در چارچوب سیاست‌های اصل 44 باشد و اگر دولت می‌خواهد بودجه سال آینده را تنظیم کند باید در چارچوب همین سیاست‌ها باشد و باید بداند مبنای مجلس این است که در چارچوب سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بودجه را مورد بررسی قرار می دهد و مجلس هم باید به آن توجه کند و به همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس بعنوان اولویت‌ نخست این را نوشتم که این سیاست های اصل 44 و قوانین تسهیل کننده‌اش را مورد توجه قرار دهند.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه هم باید مراقبت کند تا امنیت اقتصادی بوجود آید و سرمایه‌گذاران با آرامش در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند. این نقطه کلیدی ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی پنج‌شنبه شب در پایان سفری یک‌روزه به مازندران، به تهران بازگشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet