خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/11/05 09:34:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون انرژی:

قطع وابستگی به نفت، مهمترین اولویت برنامه پنجم است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اجرایی شدن قطع وابستگی هزینه های جاری دولت به درآمدهای نفت و گاز تا پایان سال ۱۳۹۳ را باید مهمترین محور اقتصادی برنامه ارزیابی کرد.

ناصر سودانی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت خاطرنشان کرد: رسیدن به اهداف سند چشم انداز بیست ساله نیازمند رشد پایدار در تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی افزود: برای رسیدن به قطع وابستگی از نفت باید گسترش صنعت پتروشیمی، استفاده بهینه از ذخایر و معادن کشور و همچنین توجه به بحث گردشگری و صنایع دستی، مدیریت صحیح محصولات و تولیدات کشاورزی و رساندن بهره وری به حد مطلوب به عنوان استراتژی مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم اهواز در مجلس سرمایه گذاری در نیروی انسانی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی را موجب رشد اقتصادی و ممانعت از خروج ارز از کشور دانست.

در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر قطع وابستگی هزینه‌های جاری دولت به درآمدهای نفت و گاز تا پایان برنامه تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید در خصوص محصولات مهم کشور از جمله زعفران، خرما، چای، مرکبات، زیتون، شیلات و میگو و... حمایت‌های لازم را به عمل آورد.

این نماینده مجلس یادآور شد: برای حضور موفق در بازارهای جهانی، باید توجه بیشتری به بحث بسته‌بندی مبذول شود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی گفت: با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی دولت باید شرایط حضور بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد به عنوان یک اولویت به اجرا درآید.

براساس سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم توسعه، تحقق سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و الزامات مربوط به هر یک از بندها با تاکید بر حمایت از شکل‌گیری بازارهای رقابتی، ایجاد ساختارهای مناسب برای ایفای وظایف حاکمیتی (سیاستگذاری، هدایت و نظارت)، سرمایه گذاری در استحصال و استخراج گاز و نفت و معادن مشترک با کشورهای همسایه با رعایت سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است.

سودانی تاکید کرد: باید شرایطی در کشور فراهم شود که درآمدهای نفتی در بخش‌های سرمایه‌ای کشور هزینه شده و به دارایی تبدیل شوند، زیرا در سال‌های آینده این سرمایه‌گذاری در تولید ناخالص داخلی می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند اما اگر در زمینه بودجه‌های جاری هزینه شود به معنای عدم تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله خواهد بود.

وی با اشاره به بحث هدفمند کردن یارانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: یارانه‌ها به واقع ابزاری است که دولت‌ها برای حمایت از اقشار ضعیف استفاده می‌کنند لذا باید از سازوکاری استفاده کرد که به نحو احسن به افراد مستحق تعلق گیرد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در عین حال گفت: هدفمند کردن یارانه‌ها موجب می‌شود تا از افراط و تفریط جلوگیری به عمل آید و فرصت‌های شغلی و ابتکار عمل و شکوفا شدن استعدادها رقم خورد.

وی یادآور شد: چنانچه ثروت‌ها در کشور به درستی و براساس عدالت توزیع و هزینه گردد و به سمت دارایی‌ها هدف‌گیری شود، بطور قطع نقش بسزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی و شکوفایی اقتصادی ایفا می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در خصوص صندوق توسعه ملی در برنامه پنجم توسعه گفت: ایجاد صندوق توسعه ملی ابتکاری است مثبت و سازنده که راهکار قانونی استفاده از آن باید توسط مجلس مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در صندوق توسعه ملی حائز اهمیت است شفاف بودن ذخایر در صندوق توسعه ملی است در عین حال از تعدد مراکز تصمیم‌گیری و استفاده‌های شتاب‌زده از ذخایر جلوگیری به عمل می‌آورد.

در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم، در راستای تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای حاصل از آن از منبع تامین بودجه عمومی به (منابع سرمایه‌های زاینده اقتصادی)،ایجاد صندوق توسعه ملی با تصویب اساسنامه آن در مجلس شورای اسلامی در سال اول برنامه پنجم و برنامه‌ریزی برای استفاده از مزیت نسبی نفت و گاز در زنجیره صنعتی، خدماتی و پایین دستی وابسته بدان با رعایت واریز سالانه حداقل 20 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فراورده های نفتی به صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

سودانی یادآور شد: به طور قطع اجرای محورهای برنامه پنجم توسعه به رفع عقب ماندگی در کشور و برداشتن گام‌های بلند به سوی توسعه همه جانبه و پایدار خواهد انجامید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet