پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/11/05 11:10:00
سرویس بین الملل

شهریاری: دیپلماسی پارلمانی تکمیل کننده دیپلماسی دولتی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی می تواند بسیاری از گره هایی که دیپلماسی دولتی و رسمی آن را حل نکرده را بگشاید، تصریح کرد: دیپلماسی پارلمانی تکمیل کننده ماموریت دیپلماسی دولتی است.

"محمدمهدی شهریاری" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص نقش دیپلماسی پارلمانی در روابط بین کشورها اظهار داشت: جدای از نهادهایی که در مباحث مربوط به سیاست خارجی به صورت مستقیم مجری و تصمیم گیرنده هستند، براساس قانون اساسی مجلس شورای اسلامی نیز می تواند از طریق تصویب قوانین و موافقتنامه در این عرصه وارد شود.

وی با اشاره به تشکیل گروه های دوستی پارلمانی یادآور شد: معمولا این گروه ها خارج از چهارچوب روابط رسمی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که به همین دلیل در این جلسات خیلی از حرف ها بصورت غیر رسمی و در یک محیط دوستانه مطرح می شود و این خود می تواند در گسترش روابط بین کشورها موثر واقع شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما از تمام ظرفیت ها دیپلماسی پارلمانی استفاده نمی شود، گفت: در بعضی موارد شاهدیم که موضوعاتی که می توانست از طریق دیپلماسی پارلمانی حل شود از طریق وزارتخانه ها پیگیری شده و به نتیجه نرسیده است.

شهریاری افزود: دیپلماسی پارلمانی می تواند بسیاری از گره هایی که در روابط کشورها وجود دارد و دیپلماسی دولتی و رسمی آن را حل نکرده را بگشاید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دیپلماسی پارلمانی با فعالیت دستگاه های اجرایی تعارض ایجاد نمی کند، تصریح کرد: استفاده از این ظرفیت نه تنها در تعارض با فعالیت دستگاه های اجرایی نیست بلکه به عنوان تکمیل کننده ماموریت دیپلماسی دولتی ارزیابی می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین بر ضرورت هماهنگی بین مجلس و دولت و اجتناب از موازی کاری تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet