خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/11/05 09:56:00
سرویس بین الملل

سنایی: ظرفیت دپیلماسی عمومی در کشور ما کمتر شناخته شده است

"مهدی سنایی" با بیان اینکه دیپلماسی عمومی به عنوان یک بخش از دیپلماسی کاربردهای زیادی در کشورهای توسعه یافته پیدا کرده، اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما این بعد دیپلماسی کمتر شناخته شده است.

نماینده مردم نهاوند در گفتگو با خبر نگار خانه ملت، افزود: امروزه حوزه دیپلماسی عمومی در کنار دیپلماسی رسمی به عنوان یک حوزه تاثیرگذار و کمک‌رسان به دولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاد دانشکده روابط بین الملل خاطر نشان کرد: در کشور ما از این پتانسیل به خوبی استفاده نشده است و به دوشکل در این بخش ما دچار خلاء هستیم.

وی توضیح داد: یک بخش به پیوندهایی که دیپلماسی باید با اقتصاد، سیاست و صنعت برقرار کند بازمی‌گردد و بخش دیگر به رابطه‌ای که باید بین دیپلماسی رسمی و دیپلماسی عمومی بر قرار باشد.

سنایی تصریح کرد: ما هموار دیپلماسی عمومی را در کنار دیپلماسی رسمی از منظر رقیب نگریسته‌ایم و بر این اساس هیچگاه نتوانسته‌ایم خلاء‌های ناشی از این رویکرد را برطرف کنیم.

نماینده نهاوند با اشاره به جایگاه مجلس برای ایفای نقش در عرصه دیپلماسی اظهار داشت:  مجلس به دو شکل می‌تواند در رفع خلاء‌های موجود کمک کند: یکی با قانونگذاری و دیگری حضور و ایفای مسئو لیت در عرصه دیپلماسی؛ بعبارت دیگر پارلمان در هر کشور از ظرفیت بسیار بالایی برخودر است تا با بسترسازی برای حضور و بروز دیپلماسی عمومی کمک کند تا این نوع از دیپلماسی در خدمت دیپلماسی رسمی قرار گیرد.

وی در ادامه در ارزیابی از عملکرد مجلس هشتم در عرصه دیپلماسی گفت: مجلس در دوره هشتم حضور فعال‌تری در عرصه دیپلماسی داشته است‌، اما تا رسیدن به نقطه ایده‌ال راه درازی در پیش دارد.

سنایی با تاکید بر اینکه نمایندگان باید نگاه تخصصی به دیپلماسی داشته باشند اظهار داشت: به خلاف تصور برخی، ایفای نقش دیپلماسی صرفا در انجام سفر به دیگر کشورها نیست، بلکه دیپلماسی یک فعالیت تخصصی است که سفر کردن لازمه آنست.

نماینده نهاوند افزود: نمایندگان علاوه برعضویت در کمسیون سیاست خارجی و  انجمن‌های دوستی و عضویت مجلس در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای همانند اتحادیه بین المجالس، مجمع مجالس آسیایی، با فعالیت‌هایی که در این زمینه‌ها انجام می‌دهند زمینه گسترده‌ای را برای ایفای نقش دیپلماسی پارلمانی در روابط بین‌االمللی فراهم  می‌کنند.

وی از رویکرد بین‌المللی دکتر "علی لاریجانی" به عنوان رئیس مجلس هستم به عنوان یک مزیت بسیار خوب یاد کرد که می‌تواند در به فعل رساندن ظرفیت مجلس در ایفای نقش دیپلماسی پارلمانی در گسترش  و بهبود روابط نقش بسیار تعیین کننده‌ای داشته باشد.

سنایی که به عنوان یکی از اعضای هیات پارلمانی جمهوری اسلامی در حل مشکل غزه حضور داشت: در مورد نقش تلاش‌های این هیات برای رسیدن به راه حل و برون رفت از شرایط بحران در این منطقه گفت: مجلس شورای اسلامی چه پیش از وقوع جنگ در نوار غزه و چه در هنگام جنگ توانست نقش موثر و مفیدی در  ارائه راهکار برای حل این بحران منطقه‌ای ایفا نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet