هدر موبایل
1387/11/05 11:42:00
سرویس بین الملل
قائم مقام وزیر امور خارجه:

اجلاس بین‌المجالس در استانبول، نمونه موفق دیپلماسی پارلمانی بود

قائم مقام وزیر امور خارجه با تاکید بر اهمیت نقش پارلمان‌ها در عرصه دیپلماسی اظهار داشت: اجلاس فوق العاده کمیته اجرایی بین المجالس کشورهای اسلامی در استانبول نمونه موفق کاربرد دیپلماسی پارلمانی بود.

"حسین شیخ الاسلام" که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می گفت، افزود: در حالی که در اوج جنایات رژیم صهیونیستی در غزه سازمان کنفرانس اسلامی نتوانست جلسه مفید و سازنده ای برگزار کند، نشست فوق العاده کمیته اجرایی بین المجالس که قرار بود با حضور 9 رئیس پارلمان برگزار شود با استقبال گسترده ای برپا شد به نحوی که ما شاهد حضور 18 رئیس پارلمان، 7 معاون رئیس و چند هیات پارلمانی بودیم که حضور چنین ترکیبی در تاریخ برپایی بین المجالس بی سابقه بود.

شیخ الاسلام سپس به تلاش‌های موفق تروئیکای مجالس آسیایی اشاره کرد و افزود: در موضوع غزه تروئیکا نیز فعال شد و روسای این تروئیکا به کشورهای سوریه، لبنان و اردن سفر کردند و مذاکرات موثر و مفیدی را با مقامات این کشورها انجام دادند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی فعال شدن دیپلماسی پارلمانی را در تعارض با دستگاه دیپلماسی در قوه مجریه می‌دانند ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ اظهار داشت: تمام این تصمیمات در شورای امنیت ملی گرفته می شود و در این خصوص تعارضی بین دولت و مجلس وجود ندارد.

قائم مقام وزارت خارجه خاطرنشان کرد: پارلمان ها به عنوان نمایندگان ملت که اساس قدرت هستند در رابطه ملت ها و کشورها نقش اساسی دارند و حضور پر رنگ پارلمان ها در عرصه دیپلماسی مبین پایین‌ترین خواست ملت‌ها است. بویژه آن جایی که ما شاهد تعارض بین خواست ملت‌ها و رفتار دولت‌ها هستیم.

وی افزود: به طور مثال اتفاقی که در غزه پیش آمد و باعث شد ما شاهد حضور پررنگ پارلمان ها در این خصوص بودیم.

قائم مقام وزیر امور خارجه تصریح کرد: برخی از دولت‌ها در حای که رژیم صهیونیستی در مورد مردم غزه آن جنایات را  مرتکب شد به جای حمایت از مردم غزه به لابی کردن با مقامات این رژیم پرداختند در حالی که خواست مجالس آنها حمایت از مواضع دولت‌هایشان نبود.

شیخ الاسلام تصریح کرد: هر چه پارلمان ها بیشتر نماینده ملت ها باشند رفتار دولت ها و خواست آنها به تقاضای ملت ها نزدیک تر است اما متاسفانه وقتی پارلمان ها نماینده ملت ها نباشند ما می‌بینیم که رفتار دولت‌ها با خواست ملت‌ها بسیار فاصله دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet