هدر موبایل
1387/11/05 12:11:00
سرویس بین الملل

الهیان: مجالس در عرصه بین‌الملل بر اساس خواست ملت‌ها موضع‌گیری می‌کنند

"زهره الهیان" تصریح کرد: مجالس به جهت داشتن پشتوانه مردمی می‌توانند آزادانه‌تر تصمیم بگیرند و براساس خواسته‌ها و نیازهای موکلین خود موضع‌گیری کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر دیپلماسی پارلمانی در روابط کشورها یادآور شد: مجالس به جهت داشتن پشتوانه مردمی می‌توانند آزادانه‌تر تصمیم بگیرند و براساس خواسته‌ها و نیازهای موکلین خود موضع‌گیری کنند لذا دیپلماسی پارلمانی تا حدی با دیپلماسی دولت‌ها متفاوت است.

وی افزود: دیپلماسی رسمی و دولتی بیشتر در چارچوب سیاست‌های مدون عمل می‌کند. خصوصا در کشورهایی که تحت تاثیر غرب هستند این سیاست‌ها گاه دیکته شده است و قاعدتا انتظاری جز محافظه‌کاری از آن دولت‌ها نمی‌رود.

الهیان با تاکید بر تعامل هر چه بیشتر با مجالس دنیا خاطرنشان کرد: ما باید در راستای دیپلماسی پارلمانی با برقراری ارتباط با مجالس سایر کشورها، اهداف و ایده‌های خودمان که همانا عدالت خواهی و استکبار ستیزی است را دنبال کنیم.

نماینده تهران یادآور شد: در جریان حمله رژیم صهیونیستی به غزه، این ملت‌ها بودند که به میدان آمدند و سپس به تبع آنها مجالس اقدام به موضع‌گیری کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: به عنوان مثال ما در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با غزه نامه‌هایی را به نمایندگان پارلمان‌های جهان فرستادیم و از آنها خواستیم تا برای دفاع از حق این مردم مظلوم از جایگاه خود در مجالس استفاده کنند که این کار نتایج بسیار خوبی داشت.

الهیان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر جایگاه مردمی گسترده‌ای در سرتاسر جهان دارد و به تبع این پایگاه مردمی می‌تواند در پارلمان‌های کشورهای مختلف جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دیپلماسی پارلمانی با فعالیت دستگاه‌های اجرایی تعارض دارد یا خیر، گفت: جایگاه نمایندگان مجالس با جایگاه دستگاه‌های اجرایی و دولتی متفاوت است و هر کدام می‌تواند از کانال‌های ارتباطی خود امور را دنبال کنند و این دو تعارض با هم ندارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet