خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/11/06 11:09:00
سرویس صحن
با مصوبه امروز مجلس

دولت مکلف به پیگیری حقوق مصدومان و شهدای شیمیایی شد

با تصویب مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف به پیگیری حقوق مصدومان و شهدای شیمیایی ناشی از هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در محاکم داخلی و خارجی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه به بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد طرح الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازی و قربانیان جنگ شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداختند و با 198 رای موافق و 3 رای مخالف طرح مزبور را تصویب کردند.

با رای مجلس از تاریخ تصویب این قانون، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است حقوق مصدومان و شهدای شیمیایی ناشی از هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را در محاکم داخلی و خارجی پیگیری نماید.

از زمان ابلاغ این قانون تا دو ماه دولت موظف است ضمن تجمیع دستگاه‌های فعال در پیگیری حقوق جانبازان و بازماندگان جنگ شیمیایی یک دستگاه مشخص پاسخگو به مجلس را به عنوان مسئول پیگیری و اجرای این قانون تعیین نماید.

همچنین براساس این مصوبه دولت موظف است با تجمیع اقدامات گذشته در جمع آوری اسناد جنایات شیمیایی علیه ملت ایران، یک بانک اطلاعاتی تشکیل داده و اسناد مربوطه را به روز رسانی کند.

با تصویب مجلس با توجه به ضرورت ساماندهی به تحقیقات علمی و پژوهشی مربوط به عوارض جنگ شیمیایی بر افراد و محیط، دولت مکلف است مراکز متعدد مربوطه را در قالب یک مرکز خاص تجمیع نماید.

همینطور دولت و قوه قضاییه موظفند با رعایت قوانین و مقررات ملی و بین المللی حمایت های فنی، حقوقی و دیپلماتیک را از تمام اتباع و اشخاص ایرانی صدمه دیده از حملات و کاربرد مواد شیمیایی ناشی از هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به عمل آوردند.

براساس این مصوبه دولت مکلف است هر شش ماه یکبار گزارش اقدامات مربوط به اجرای قانون را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet