هفته دفاع مقدس
1392/04/08 11:34:21
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سنایی:

انتخابات 24 خرداد شکست تندروی و بُرد اعتدال بود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تشریح دلایل شکست اصولگرایان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که انتخابات شکست تنگ‌نظری و تندروی و برد عقلانیت و اعتدال بود.
انتخابات 24 خرداد شکست تندروی و بُرد اعتدال بود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تشریح دلایل شکست اصولگرایان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که انتخابات شکست تنگ‌نظری و تندروی و برد عقلانیت و اعتدال بود. https://cdn.icana.ir/d/019/2773.jpg انتخابات,24,خرداد,شکست,تندروی,و,بُرد,اعتدال,بود Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ مهدی سنایی در ارزیابی از دلایل شکست اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بخشی از این موضوع به عملکرد دولت و افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از این عملکرد به ویژه در یک سال اخیر برمی‌گردد که مردم را دچار چالش کرد.
وی تاکید کرد: اصولگرایان نمی‌توانند خودشان را از عملکرد دولت فعلی مبرا بدانند و مسوولیت آن را به عهده نگیرند چون وقتی دولت دکتر احمدی‌نژاد سرکار آمد این اصولگرایان بودند که قریب به اتفاق از ایشان دفاع کرده و می‌گفتند که پیروزی ایشان را پیش‌بینی می‌کردند. آنها دولت آقای احمدی‌نژاد را به عنوان دولت اصولگرا معرفی می‌کردند.
نماینده مردم نهاوند در مجلس خاطر نشان کرد: زمانی که دوره ماه عسل و شیرین دولت بود، همه مدافع بودن اما زمانی که چالش‌ها و مشکلات دولت ظاهر شد بسیاری از اصولگرایان تلاش کردند آن سابقه را پاک کنند اما خواهی نخواهی جامعه عملکرد دولت را با اصولگرایان پیوند زده است.
سنایی ادامه داد: البته شاید اصولگرایان آروز می‌کردند که فردی غیر از آقای احمدی‌نژاد به عنوان رییس جمهور انتخاب می‌شد کسی که بیشتر از آنها حرف شنوی داشت اما این اتفاق رخ نداد و پیوند عملکرد دولت با اصولگرایان در ذهن جامعه و مردم ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: چالش‌هایی که دولت با آن مواجه شده است و روش‌های اتخاذی در این دوران موجب شد که عملکرد دولت به نام اصولگرایان تمام شود. حتی اگر حمایت اصولگرایان در سال 84 را نیز درنظر نگیریم حمایت همه جانبه آنها از آقای احمدی‌نژاد در سال 88 کاملا مشهود و واضح بود.
نماینده مجلس نهم اتخاذ رویکردهای نسبتا رادیکال در طول هشت سال گذشته را به عنوان دلیل شکست اصولگرایان در انتخابات برشمرد و توضیح داد: مردم با وجود پایبندی به انقلاب و نظام اسلامی و اهداف و ارزش‌های آن، از روش‌های رادیکال و برخوردها وصدور بیانیه‌ها و اظهارنظرها ناخوشنود بودند؛ حتی اگر این موضوع را به تمامی جامعه تعمیم ندهیم اما در این هشت سال بخش قابل توجهی از مردم نادیده گرفته شدند که تمامی عوامل منجر به روی کار آمدن رییس جمهور میانه‌رو شد.
سنایی در ادامه حمایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از حسن روحانی در پیروزی رییس جمهور منتخب را بسیار تاثیرگذار خواند و گفت: مردم علیرغم تمامی تهمت‌ها و تخریب‌های بسیار گسترده در طول سالیان گذشته علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اما به این موضوع باور دارند که ایشان از استوانه‌های انقلاب و یار و همراه رهبری هستند که در پیشرفت و سازندگی کشور تاثیرگذارند. از طرف دیگر ناکامی سیاست‌های دولت فعلی ذهن مردم را معطوف به آیت‌الله هاشمی کرد به طوری که این ذهنیت شکل گرفت که خروج از مشکلات داخلی و خارجی با حضور ایشان میسر می‌شود. وی یادآور شد: در این شرایط و بعد از اینکه آقای هاشمی نتوانست از مرحله تایید صلاحیت شورای نگهبان عبور کند طبیعتا خواست و تایید ایشان از آقای روحانی مورد توجه جدی قرار گرفت. از طرف دیگر حمایت آقای خاتمی موجب به حرکت درآوردن قاطبه نیروهای اصلاح‌طلب و طیف‌های علاقمند به ایشان شد.
نماینده مجلس با بیان اینکه عوامل کوتاه مدتی نیز در پیروزی حسن روحانی تاثیر داشت، گفت: ‌دو هفته مانده به برگزاری انتخابات ارایه شخصیت مقبول، میانه‌رو و قاطع از دکتر روحانی و همچنین از صحنه خارج شدن آقای عارف و به تبع آن شکل گرفتن ائتلاف غیررسمی در کنار اختلاف و تشتت در طیف اصولگرایان به پیروزی آقای روحانی کمک کرد.
سنایی خاطر نشان کرد: البته نباید از این نکته غافل شد که حتی اگر اصولگرایان هم ائتلاف می‌کردند نمی‌توانستند به پیروزی برسند چون بخش قابل توجهی از آرای آنها مربوط به آقای ولایتی و آقای قالیباف به سمت آقای روحانی می‌رفت زیرا طیف‌های متوسط و میانه‌روی مردم، بدون نگاه سیاسی طرفدار این دو کاندیدا بودند.
وی افزود: نزدیکی دیدگاه طرفداران این کاندیداها با آقای روحانی حتی منجر به این موضوع شد که گروه‌های مختلفی از افراد وابسته به این دو ستاد، به ستاد آقای روحانی ملحق شوند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با تاکید بر اینکه انتخابات شکست تنگ‌نظری و تندروی و برد عقلانیت، اعتدال و خردمندی بود، گفت: یکی از مزیت‌های این انتخابات این بود که همه برنده شدند البته مقام معظم رهبری در شکل‌گیری این شرایط و خلق این حماسه نقش بسیار موثری داشتند.
سنای با تاکید بر اینکه در انتخابات نظام اسلامی پیروز شد، گفت: مردم با حضور گسترده در این انتخابات قدرت خود را در اذهان عمومی به نمایش گذاشتند و نشان دادند که خواسته‌شان را در قالب نظام و انتخابات دنبال می‌کنند. از طرف دیگر نظام سیاسی کشور نیز ظرفیت خود را در این انتخابات به نمایش گذاشت.
نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تمامی گروه‌های سیاسی از این انتخابات خوشحال‌اند،‌ گفت: در شرایط کنونی باید از تمامی ظرفیت‌های کشور استفاده شود. براین اساس باید از تمامی امکانات و ظرفیت‌هایی که به حاشیه رفته است متناسب با شرایط امروز و به خاطر تعالی کشور در حوزه داخلی و خارجی بهره گرفت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا،وی ابراز امیدواری کرد که رییس جمهور منتخب از تمامی ظرفیت‌ها و تجربیات با نگاهی فراجناحی و البته با یک نوع نوگرایی استفاده کند تا کابینه‌ای را تشکیل دهد که بتواند در کنار حل و فصل مشکلات کشور در پیشبرد بیشتر اهداف انقلاب موثر باشد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet