ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/04/08 15:24:47
سرویس اجتماعی
کوچکی‌نژاد‌ مطرح کرد:

موازی کاری؛ اصلی‌ترین مانع تحقق اهداف پارک‌های علم و فناوری

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه موازی‌کاری مانع از تحقق اهداف پارک‌های علم و فناوری شده است، گفت: برخی از نهادها مثل بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی - فناوری ریاست جمهوری بخش عمده‌ای از بودجه‌های پژوهشی را می‌بلعند و فعالیت‌این پارک‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
موازی کاری؛ اصلی‌ترین مانع تحقق اهداف پارک‌های علم و فناوری نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه موازی‌کاری مانع از تحقق اهداف پارک‌های علم و فناوری شده است، گفت: برخی از نهادها مثل بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی - فناوری ریاست جمهوری بخش عمده‌ای از بودجه‌های پژوهشی را می‌بلعند و فعالیت‌این پارک‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/22253.jpg موازی,کاری؛,اصلی‌ترین,مانع,,تحقق,اهداف,پارک‌های,علم,و,فناوری Icana

جبار کوچکی‌نژاد ارم‌ساداتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در سال حماسه اقتصادی باید علم و فناوری را بدل به نهادهای سودآور کنیم، توضیح داد: پارک‌های علم و فناوری از سال 1381 کار خود را آغاز کردند و هدف اولیه آنها نیز برقراری ارتباط میان علم و فناوری با بخش‌های خدماتی و تولیدی برای سود و منفعت مادی کشور است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر 31 پارک علم و فناوری در هشت استان کشور وجود دارد که تا پیش از این از اضافه بودجه دستگاه‌های پژوهشی برای کمک به این نهادها استفاده می‌شد ولی امسال با تخصیص ردیف بودجه مستقل قرار شد تا مبلغی بین یک الی دو میلیارد تومان برای هر یک از پارک‌های مذکور در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: اجرا پروژه‌های تحقیقاتی و باروری و ثمربخشی آنها نیاز به کار و صرف زمان زیادی دارد و امیدواریم با صرف بودجه‌ها و فعالیت پژوهشگران بتوانیم شاهد برداشتن گام‌های خوبی در سال‌های آینده باشیم.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری وشرکت‌های دانش‌بنیان حلقه اتصال دانشگاه و بازار کار است، ادامه داد: بر اساس سیاست‌های کلی برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه باید در چند سال آینده ایران سرآمد علمی در منطقه باشد، از آنجا که توانمندی های خوبی در قشر جوان کشور برای کار پژوهشی در کشور وجود دارد بنابراین تنها مسائله در تخصیص بودجه و اعمال حمایت‌هاست.

وی ضمن انتقاد از  موازی‌کاری دستگاه‌ها در حوزه دانش و پژوهش، افزود: موازی‌کاری مانع از تحقق اهداف پارک‌های علم و فناوری شده است چرا که برخی از نهادها مثل بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی - فناوری ریاست جمهوری بخش عمده‌ای از بودجه‌های پژوهشی را می‌بلعند و فعالیت‌این پارک‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

کوچکی نژاد با بیان اینکه طولانی شدن فرایند ابلاغ آئین‌نامه شرکت‌های دانش بنیان از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مورد سوال قرار گرفت، گفت:‌ شرکت‌های دانش بنیان به بخش خصوصی تعلق دارند ولی مسئولیت اعطای مجوز و نظارت بر آنها بر عهده پارک‌های علم و فناوری است و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی این شرکت‌ها تاکنون معطل ابلاغ آئین نامه اجرایی و اصلاح اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است.

وی ادامه داد:‌ هر ساله اعتبارات مناسبی از سوی صندوق توسعه ملی به شرکت‌های دانش بنیان تعلق می‌گیرد و حتی در این راستا این شرکت‌ها از معافیت‌های مالیاتی نیز بهره‌مند می‌شوند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: در حوزه علمی، فناوری و پژوهشی باید فعالیت‌ها روی پارک‌های علم و فناوری متمرکز شود تا بتوانیم از این حوزه استفاده کافی را داشته باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet