اربعین حسینی
1392/04/09 08:28:00
سرویس اجتماعی
قربانی: هیچ گزارشی از اجرای پایلوت طرح پزشک خانواده ارایه نشده است

پزشک خانواده بر سر دوراهی

سخنگوی کمیسیون کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر بلاتکلیفی حمایت‌های بیمه‌ای از طرح پزشک خانواده، گفت: با توجه به اینکه در دوره قبل اجرای این طرح ناموفق بود بنابراین اگر این بار نیز با شکست روبرو شود اعتماد عموم جامعه از پزشک خانواده از بیندست می‌رود.
پزشک خانواده بر سر دوراهی سخنگوی کمیسیون کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر بلاتکلیفی حمایت‌های بیمه‌ای از طرح پزشک خانواده، گفت: با توجه به اینکه در دوره قبل اجرای این طرح ناموفق بود بنابراین اگر این بار نیز با شکست روبرو شود اعتماد عموم جامعه از پزشک خانواده از بیندست می‌رود. https://cdn.icana.ir/d/019/34945.jpg پزشک,خانواده,بر,سر,دوراهی Icana

محمدحسین قربانی در گفت ‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در مورد آغاز اجرای طرح پزشک خانواده در تهران، افزود: یکی از شرایط اجرای طرح پزشک خانواده، تجمیع بیمه‌ها است که در حال حاضر این اقدام هنوز عملیاتی نشده است؛ ما هنوز از قانون عقب هستیم چراکه در ابتدا قرار بود بیمه سلامت برای همه ایرانیان یکسان باشد و همه مردم از خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند اما متاسفانه این مهم شکل اجرایی به خود نگرفته است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در ابتدا قرار بود همه بیمه‌ها با وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی قراردادی امضا کنند و در آن قرارداد متعهد شوند تا پرداختی‌ها از سوی بیمه دقیق و درست انجام گیرد اما این کار نیز انجام نگرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر بلاتکلیفی حمایت‌های بیمه‌ای از پزشک خانواده و اجرایی نشدن طرح تجمیع بیمه‌ها، تصریح کرد: با وجود چنین شرایطی این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چگونه می‌خواهد طرحی با این وسعت را اجرایی کند؟ این طرح در سطح استانی مثل تهران با سختی و پیچیدگی زیادی همراه است و نباید شتابزده اجرا شود.

وی، یادآور شد: لازم است تا کارهای کارشناسی بیشتری برای اجرای طرح پزشک خانواده انجام گیرد؛ با توجه به اینکه در دوره قبل اجرای این طرح ناموفق بود بنابراین اگر این بار نیز با شکست روبرو شود اعتماد عموم جامعه از پزشک خانواده از دست می‌رود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تامین مالی طرح پزشک خانواده را مهم‌ترین رکن اجرای این طرح خواند وگفت: بدون تامین اعتبارات لازم اجرای طرح پزشک خانواده امکان‌‌پذیر نیست، البته بنا به گفته مسئولان وزارت بهداشت اعتبارات برای اجرای این طرح در تهران درنظر گرفته شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. 

 

گزارشی از چگونگی اجرای پایلوت پزشک خانواده ارایه نشده است

قربانی، درباره گزارش وزارت بهداشت از نتیجه اجرای طرح پزشک خانواده به صورت پایلوت در چند استان کشور، افزود: سه‌شنبه هفته گذشته قرار بود وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گزارش جامعی را در این خصوص به کمیسیون ارایه دهد اما متاسفانه هیچ گزارشی دریافت نشد، که بعد از درخواست نمایندگان برای ارایه گزارش قرار شد بعد از تعطیلی صحن مجلس این مهم به کمیسیون ارایه شود.

 سخنگوی کمیسیون کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، پزشک خانواده را اصلی برای توزیع عادلانه خدمات پزشکی خواند وگفت: امروزه در اکثر کشورهای دنیا برای آنکه تمام طبقات جامعه از خدمات درمانی یکسانی برخوردار شوند این طرح را به اجرا درآوردند؛ طرح پزشک خانواده طرحی است که اگر منابع مالی آن تامین شود و بیمه‌‌ها نیز حمایت کنند موفق خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet