هدر موبایل
1392/04/09 09:28:13
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه عنوان کرد

تحریم‌زدایی لازمه تداوم مذاکرات با ۱+۵/ پرهیز از تنش با کشورهای مسلمان

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحریم‌زدایی را لازمه تداوم مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ برشمرد.
تحریم‌زدایی لازمه تداوم مذاکرات با ۱+۵/ پرهیز از تنش با کشورهای مسلمان عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحریم‌زدایی را لازمه تداوم مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ برشمرد. https://cdn.icana.ir/d/019/4127.jpg تحریم‌زدایی,لازمه,تداوم,مذاکرات,با,۱+۵/,پرهیز,از,تنش,با,کشورهای,مسلمان Icana
به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  درباره سیاست خارجی دولت یازدهم، با بیان اینکه مهمترین کاری که دولت آینده می‌تواند در سیاست خارجی انجام دهد این است که مطلق‌گرایی در دیپلماسی را تعدیل کند، توضیح داد: چون دیپلماسی تابوپذیر نیست و نمی‌توان یک امر مطلق را به دیپلماسی تحمیل کرد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد:‌ اگر نگاه به شرق در دستور کار قرار گیرد یک نوع مطلق‌گرایی است، اگر پذیرش تداوم چالش‌ و دشمنی با غرب در دستور کار قرار گیرد نوعی مطلق‌گرایی است و اگر تلاش خوشبینانه برای حل همه مشکلات با غرب و پیوستن به دوستان جدید غرب انجام شود، این هم مطلق‌گرایی است.

وی با ذکر این نکته که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط خاص آن نیازمند نوعی سیالیت و تفکر باز با استفاده از همه ظرفیت‌هاست، خاطرنشان کرد: اولین کاری که باید در دستور کار سیاست خارجی در دولت آینده قرار گیرد، در قبال همسایگان و منطقه است.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: در این زمینه بایستی 2 کار صورت گیرد. یکی در زمینه ایجابی که به معنای تقویت همه ظرفیت‌های تعامل و تبادل با کشورهای منطقه است و با توجه به قرابت‌هایی همچون اسلامی بودن و اشتراکات استراتژیک و راهبردی‌ این کار باید صورت گیرد. به عنوان مثال آزادسازی ظرفیت‌ تعامل با 15 کشور همسایه به تنهایی می‌تواند بخش عمده‌ای از مضرات تحریم را از بین ببرد.

وی اضافه کرد: دوم کارهایی است که باید در زمینه سلبی صورت گیرد و آن پایان دادن به تنش‌های ایجاد شده با ایران است. حتما دولت آینده باید بهانه‌های موجود برای ایران‌ هراسی را از بین ببرد و میز مربوط به هر کشور و سفارتخانه ایران در آن کشور باید مسئول شناسایی تنش‌ها شوند و راهکارهای ابتکاری خود را برای پایان دادن به این تنش‌ها به کار گیرند.

* خستگی و ناکارآمدی بازیگران بی تجربه در سوریه

این استاد دانشگاه مهمترین ابتکاری که در گام اول حضور دیپلماتیک روحانی باید ارائه شود، ابتکاری سازنده برای حل بحران سوریه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به مواضع بازیگران بین‌المللی موجود اقبال لازم برای ایفای نقش ایران فراهم است به ویژه آنکه بازیگرانی که به گونه‌ای بی‌‌تجربه و شتابزده و در عین حال منفی در امور سوریه دخالت کرده‌اند، همه دچار خستگی و ناکارآمدی شده‌اند.

*ارائه منشوری واحد در زمینه بیداری اسلامی

وی اضافه کرد: علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران باید در زمینه بیداری اسلامی یک منشور واحد را با حفظ احترام به حق تعیین سرنوشت ملت‌ها ارائه دهد، منشوری که در عین حال که به معنای استقبال از حرکت‌های دموکراسی‌خواهانه در دنیای اسلام است، مقتضیات روابط جمهوری اسلامی با دولتمردان مسلمان را نیز دربرگیرد.

*تحریم‌زدایی معیار عملی رابطه ایران با گروه 1+5/پرهیز از تنش با کشورهای مسلمان

فلاحت پیشه با یادآوری این نکته که پرهیز از تنش با کشورهای اسلامی نیاز امروز سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، عنوان کرد: در عرصه بین‌المللی معتقدم شاخصی تحت عنوان تحریم‌زدایی باید معیار عملی رابطه ایران با گروه 1+5 باشد.

وی با بیان اینکه هنوز غرب فقط به صورت لفظی و تبلیغاتی حماسه 24 خرداد ایرانیان و پیروزی روحانی را مورد توجه قرار داده و هیچ گونه گام عملی برای کاهش تحریم‌ها برداشته نشده است، خاطرنشان کرد: روحانی باید مراقب باشد که همچون دوران خاتمی غرب در لفافه الفاظ زیبا سیاست‌های تحریمی خود را نثار ایرانیان نکند. در آن زمان شاهد شروع سیاست‌های تحریمی علیه ایران بودیم که با تحریم شرکت آمریکایی کونکو شروع شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در حال حاضر تحریم‌زدایی لازمه تداوم مذاکرات با 1+5 است. معتقدم در آینده آمریکایی‌ها هم چراغ سبز‌های بدون متنی را به دولت روحانی نشان خواهند داد. طبیعتا ایشان و تصمیم‌گیرندگان سیاست خارجی ایران در سطح کلان به حدی از تجربه برخوردارند که فرق بین رفتارهای عملی و چراغ سبزهای بی‌نتیجه را درک کرده و تشخیص دهند.

به گزارش فارس،فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که تحریم‌ها ادامه دارد مخالفان ایران در عرصه بین‌المللی در تلاشند که فشار این تحریم‌ها برنامه‌های اقتصادی دولت آینده را نیز تحت تاثیر قرار دهد. غرب فقط در زمانی می‌تواند اطمینان ایرانی‌ها را جلب کند که در زمینه تحریم‌زدایی از جمهوری اسلامی ایران راهبرد وقت‌کشی را کنار بگذارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet