ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/04/10 08:28:00
سرویس سیاسی
نقوی‌حسینی: احمد‌ی‌نژاد با اظهارات ‌بی‌فایده،جبهه‌های مخالف جدید مقابل ایران ایجاد کرد

احمدی‌نژاد با انتصاب مشاوران‌ویژه به جایگاه وزارت‌خارجه ضربه زد

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه موضع‌گیری‌های بی‌فایده احمدی‌نژاد، عامل شکل‌گیری جبهه‌های مخالف جدید مقابل ایران شد،گفت: او همچنین باموازی‌کاری درسیاست‌خارجی به دیپلماسی‌کشور ضربه زد.
احمدی‌نژاد با انتصاب مشاوران‌ویژه به جایگاه وزارت‌خارجه ضربه زد سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه موضع‌گیری‌های بی‌فایده احمدی‌نژاد، عامل شکل‌گیری جبهه‌های مخالف جدید مقابل ایران شد،گفت: او همچنین باموازی‌کاری درسیاست‌خارجی به دیپلماسی‌کشور ضربه زد. https://cdn.icana.ir/d/019/8386.jpg احمدی‌نژاد,با,انتصاب,مشاوران‌ویژه,به,جایگاه,وزارت‌خارجه,ضربه,زد Icana

سید حسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه سیاست خارجی، گفت: دولت با موفقیت‌ها و شکست‌هایی روبه‌رو بود.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دستاوردهای دولت احمدی‌نژاد در حوزه دیپلماسی، افزود: مواضع مناسب کشور در مجامع بین‌المللی، نفوذ ایران در آمریکای لاتین، شبه قاره هند و آفریقا، برگزاری جنبش عدم تعهد، مقاومت کشور در برابر زیاده‌خواهی کشورهای استکباری از نقاط قوت دولت نهم و دهم به‌شمار می‌آید.

وی ادامه داد: کاهش تعاملات و ارتباطات ایران با کشورهای منطقه و همسایگان جنوبی، استفاده نکردن از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی و موازی کاری در حوزه ارتباطات خارجی از نقاط ضعف دولت است، که دولت آینده باید نقاط قوت دولت گذشته را تقویت و نقاط ضعف آن را رفع کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه کشور در عرصه دیپلماسی در منطقه و حوزه خلیج فارس با مشکلاتی روبه‌رو است، گفت: ضعف عملکردی دولت بخشی از عوامل بروز مشکلات در حوزه خلیج فارس است، از طرف دیگر برنامه‌ریزی آمریکا و کشورهای سلطه‌گر در کشورهای عربی برای ترویج ایران‌هراسی، در کاهش روابط ایران با این کشورها بسیار تأثیرگذار بوده است.

نقوی‌حسینی با بیان اینکه دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی باید اولویت خود را در بهبود روابط با کشورهای همسایه قرار دهد، تصریح کرد: وزارت خارجه دولت آینده باید در جهت گسترش روابط مسالمت‌آمیز با 15 کشور همسایه و کشورهای منطقه برنامه‌ریزی کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: علت اصلی دشمنی غرب با ایران این است که دستگاه دیپلماسی کشور در چند سال اخیر به‌دنبال افزایش نفوذ خود در جهان و کاهش نفوذ کشورهای اروپایی در این مناطق بوده است، از این رو این کشورها برای جلوگیری از روند پیشرفت ایران دست به سندسازی و افزایش تحریم‌ها می‌زنند.

اقدامات موازی کارانه دولت در سیاست‌خارجی به دیپلماسی کشور ضربه زد

نقوی‌حسینی یکی از نقاط ضعف دولت دهم در عرصه سیاست خارجی را افزایش موازی‌کاری در حوزه وزارت خارجه خواند و افزود: متأسفانه شاهد هستیم که رئیس‌جمهور در دوره دهم، اقدام به انتصاب نمایندگان و مشاوران ویژه منطقه‌ای کرد، که به طور حتم این موضوع به عملکرد وزارت خارجه ضربه زد.

انتقال وظایف وزارت خارجه به ریاست‌ جمهوری و یا بخش‌های دیگر به حوزه سیاست خارجی کشور لطمه می‌زند

وی با تأکید بر اینکه موازی‌کاری در عرصه دیپلماسی موجب سوختن ظرفیت‌ها و فرصت‌ها می‌شود، تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی جایگاه هر فردی در وزارتخانه‌ها به‌ویژه وزارت خارجه مشخص است، از این رو ایجاد سمت‌های جدید نه تنها کمکی به حوزه وزارت خارجه نمی‌کند، بلکه موجب بروز مشکلات بسیار می‌شود، از طرف دیگر انتقال وظایف وزارت خارجه به ریاست‌جمهوری و یا بخش‌های دیگر به حوزه سیاست خارجی کشور لطمه می‌زند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به نقش سیاست‌خارجی دولت نهم و دهم در تشدید تحریم‌های غرب علیه ملت ایران، یادآور شد: انتصاب تمام تحریم‌ها به عملکرد ضعیف دولت، ظلم است، از این‌رو این موضوع باید مطرح شود که بخش عمده‌ای از تحریم‌ها اعمال شده به علت سیاست‌های خصمانه کشورهای غربی علیه ملت ایران است و ما همیشه در تمام دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد چنین اقداماتی بوده‌ایم.

وی با اعلام اینکه سیاست‌های کلی نظام در حوزه سیاست خارجی به هیچ وجه تغییر نمی‌کند، گفت: دولت یازدهم باید در جهت اصلاح روش‌ها، نوع عکس‌العمل‌ها و تاکتیک در حوزه دیپلماسی برنامه‌ریزی کند.

ادبیات عجولانه دولت، سیاست خارجی کشور را با مشکل روبه‌رو می‌کرد

نقوی حسینی ادامه داد: دولت نهم و دهم می‌توانست با ابتکارات سیاست مدارانه و ادبیات مناسب از شدت تحریم‌های اعمال شده، بکاهد، از این‌رو دولت آینده باید این موضوعات را مد نظر قرار دهد.

نماینده مردم ورامین در مجلس، با اعلام اینکه در حوزه سیاست خارجی ضرورت ندارد، کشور در تمام جهات با کشورها مقابله کند، گفت:‌ تعامل و آشتی با کشورهای منطقه و همسایه باید در دستور کار وزارت خارجه قرار گیرد، اما نباید مواضع کشور در قبال غرب و کشورهای استکباری تغییر کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اعلام اینکه دولت با اظهارات عجولانه و طرح موضوعات بی‌فایده در عرصه سیاست خارجی جبهه‌های مخالف جدیدی را در مقابل کشور گشوده است، تصریح کرد: به طور حتم با دقت و کنترل سازمان‌های مؤثر در عرصه دیپلماسی می‌توان فضا بین المللی را به نفع کشور تغییر داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet