هدر موبایل
1387/11/06 12:43:00
سرویس صحن

گزارش عملکرد وزیر کشاورزی به مجلس

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات کشاورزی با رشد متوسط سالانه ۵ درصد از ۴/۲۳ میلیون تن در سال ۵۷ به ۱۰۲ میلیون تن در سال رسیده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدرضا اسکندری" که در جلسه علنی روز یکشنبه در اجرای ماده 64 آیین نامه داخلی مجلس در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی گزارش می‌داد، اظهار داشت: با آنکه براساس برنامه چهارم توسعه رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی بطور متوسط 5/6 درصد پیش بینی شده است اما در دولت نهم در سه سال گذشته یعنی سه سال اول برنامه چهارم توسعه، رشد 7/6 درصدی داشته است.

وی افزود: از ابتدای دولت نهم تاکنون عملیات اجرایی 190 مجمتع گلخانه ای و 284 مجتمع دامپروری در سراسر کشور با رویکرد توجه به مناطق محروم آغاز شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بطور متوسط هر هفته یک دستاورد در بخش پژوهش های علمی کشاوزی به کشور ارائه می شود، گفت: 83 برنامه راهبردی برای اولین بار در بخش کشاورزی در دولت نهم آغاز شده است.

وی افزود: تهیه الگوی کشاورزی ساماندهی فرایند تولید و ایجاد بانک اطلاعات کشاورزی از محورهای برنامه ماست.

اسکندری همچنین از تشکیل انجمن خبرگان کشاورزی در 334 شهرستان و 30 استان کشور خبر داد.

وی یادآور شد: مجمع ملی کشاورزی کشور نیز با 7 هزار عضو کشاورز، به عنوان مشاوران سیستم سازمانی وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سازماندهی فارغ التحصیلان رشته کشاورزی گفت: براین اساس تاکنون 1485 شرکت خدمات مشاوره کشاورزی در مناطق و روستاهای کشور تشکیل و 14 هزار فارغ التحصیل کشاورزی مشغول به کار شده اند.

اسکندری خاطرنشان کرد: برنامه ریزی توسعه این مراکز به کلینیک های دامپزشکی، ترویجی، انتقال یافته های علمی و خدمات فنی و مهندسی با اشتغال زایی 55 هزار فارغ التحصیل مرتبط با این رشته ها انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی را 14 درصد دانست و افزود: سهم این بخش در اشتغال کشور 23 درصد و سهم بخش کشاورزی در صادرات غیر نفتی 31 درصد است. همچنین ضریب خودکفایی بخش کشاورزی 94 درصد است.

وی تاکید کرد: هدف برنامه چهارم توسعه این بود که نرخ رشد بهره وری سرمایه در بخش کشاورزی یک دهم درصد ارتقا یابد که هم اکنون این نرخ ارتقا یافته و به 29 صدم درصد رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: براساس برنامه چهارم توسعه وزارت جهاد کشاورزی باید تا پایان سال 1386، 209 هزار شغل جدید در بخش کشاورزی ایجاد می کرد، اما در حال حاضر 446 هزار شغل ایجاد شده است یعنی دو برابر هدف برنامه چهارم اتفاق افتاده است.

وی در خصوص صادرات و واردات در بخش کشاورزی اظهار داشت: براساس برنامه چهارم توسعه در پایان سال 1388 ما باید به رقم دو میلیارد و 100 میلیون دلار می رسیدیم و این در حالی است که صادرات و واردات در بخش کشاورزی در پایان سال 1386 از مرز، 3 میلیارد و 200 میلیون دلار گذشته است یعنی اهداف برنامه چهارم در این بخش نیز محقق شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet