خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/11/06 16:11:00
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم:

اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بخش بزرگی از کسری بودجه 88 را پوشش می‌دهد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی تصریح کرد: برای تامین بخشی از کسری بودجه ‌سال آینده می‌توان با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و صرفه‌جویی اقدام کرد.

"غلامرضا مصباحی‌مقدم" در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران پارلمانی در ارتباط با اظهارنظر وزیر اقتصاد مبنی بر توافق بین دولت و مجلس برای اصلاح ماده 13 لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: از آنجا که کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است نمی‌توان گفت تفاهمی برای اصلاح ماده 13 لایحه مصوب شده است.

وی افزود: با بیان اینکه  مذاکراتی بین دولت و مجلس برای اصلاح این ماده صورت پذیرفته ولی نهایی نشده است، خاطرنشان کرد: البته نمایندگان پیشنهاداتی را ارائه داده‌اند که مورد قبول دولت واقع شده است.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: با تصویب ماده 13لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قانون خدمات کشوری لغو می‌شود و این به معنی عدم افزایش حقوق کارکنان به تناسب تورم و توقف اجرای قانون کار به نسبت افزایش حداقل دستمزدهاست.

 ییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی با تصریح بر اینکه مجلس موافق این بند نیست تاکید کرد: تمام قوانین باید به منصه اجرا درآید و در همین راستا مجلس خواهان اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و افزایش دستمزدها متناسب با نرخ تورم است.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد مجلس این است که مابه‌التفاوت تورم ناشی از اصلاح قیمت‌ها به صورت مستقیم در حقوق کارکنان پیش‌بینی نشود، بلکه به عنوان جبران نقدی از ناحیه‌ دولت تامین شود.

مصباحی مقدم در خصوص بودجه 1387 گفت: بودجه سال آینده بین 25 تا 35 هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت و برای تامین بخشی از این کسری بودجه ‌می‌توان با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و صرفه‌جویی اقدام کرد.

وی با تاکید بر این‌که این کار می‌تواند بخش قابل توجهی از کسری بودجه سال آینده را پوشش دهد، خاطرنشان کرد: در صورتی که نخواهیم قیمت حامل‌های انرژی را برای سال آینده اصلاح کنیم، مجبور به استقراض از بانک‌ها و موسسات مالی خارجی هستیم که با توجه به موضوع تحریم و بحران مالی جهانی، امکان تامین کسری بودجه از این شیوه وجود ندارد.

مصباحی‌مقدم استقراض دولت از بانک مرکزی را شیوه‌ دیگری برای تامین کسری بودجه عنوان کرد و گفت: در صورتی که دولت بخواهد از طریق نشر اسکناس جدید، کسری بودجه‌ خود را جبران کند، به ازای 15 هزار میلیارد تومان خلق پول جدید، 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد خواهد شد که تورم سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر از ترس تورم‌زا بودن اصلاح حامل‌های انرژی به سمت استقراض از بانک مرکزی برویم به منزله این است که چوب و پیاز را با هم خورده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet