هدر موبایل
1392/04/14 13:07:51
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فریدونی با اشاره به ششمین سال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین:

طرح سهمیه‌بندی بنزین به کاهش مصرف این فرآورده نفتی کمک شایانی کرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به قرار گرفتن در ششمین سال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، گفت: این طرح ضمن کمک به کاهش مصرف این فرآوره‌های نفتی، سبب توسعه پالایشگاه‌های کشور شده و خود کفایی در تولید بنزین را در آینده ای نزدیک رقم خواهد زد.
طرح سهمیه‌بندی بنزین به کاهش مصرف این فرآورده نفتی کمک شایانی کرد عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به قرار گرفتن در ششمین سال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، گفت: این طرح ضمن کمک به کاهش مصرف این فرآوره‌های نفتی، سبب توسعه پالایشگاه‌های کشور شده و خود کفایی در تولید بنزین را در آینده ای نزدیک رقم خواهد زد. https://cdn.icana.ir/d/019/22249.jpg طرح,سهمیه‌بندی,بنزین,به,کاهش,مصرف,این,فرآورده,نفتی,کمک,شایانی,کرد Icana
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ "نادر فریدونی" نماینده مردم فیروزآباد، قیر، کارزین و فراشبند در مجلس با بیان اینکه طرح سهمیه‌بندی بنزین توانست کاهش مصرف این فرآورده نفتی را به دنبال داشته باشد، گفت: مصرف بهینه انرژی از جمله مسائل اساسی در رشد اقتصادی و کنترل تورم یک کشور است، به صورتیکه افزایش قیمت بنزین می‌تواند بر نرخ تورم در بازار تاثیر‌گذار باشد، بر این اساس همه کشورها باید مصرف بهینه انرژی را در دستور کار خود قرار داده و میزان مصرف را با میزان تولیدات خود هماهنگ و متناسب کنند.

وی در ادامه افزود: ما یادمان نرفته است که تا همین چندی پیش علی‌رغم این که خود، تولید‌کننده ماده اصلی تولید این فرآورده نفتی بودیم بنزین وارد کشور می‌کردیم که این شایسته کشور نبود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: بر این مبنا بود که در شش سال گذشته مصرف بنزین در کشور طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سهمیه‌بندی شد و قطعا این کنترل مصرف توانست از میزان واردات هر چه بیشتر این فرآورده نفتی جلوگیری کند.

فریدونی تصریح کرد: از طرفی دیگر این اقدام منجر به  تاسیس پالایشگاه‌های جدید در سطح کشور و تکمیل پالایشگاه‌های مثل پالایشگاه‌های شازند اراک، آبادان، بندرعباس، شیراز و تهران شد و توانستیم تولیدات داخلی بنزین را افزایش دهیم.

وی در ادامه بیان داشت: پیش‌بینی این است که در آینده نزدیک دیگر نیازی به واردات بنزین نخواهیم داشت و ان‌شاءالله به سمتی می‌رویم که در بحث تولید بنزین خودکفا شده و حتی جزء صادرکنندگان این فرآورده نفتی خواهیم بود.

فریدونی در خاتمه خاطر نشان کرد: البته میزان مصرف بنزین بستگی به فصول مختلف سال دارد و معمولا در ماه‌های ابتدای سال که بحث تعطیلات سال نو و تابستان را داریم، میزان مصرف بنزین افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اخیرا اعلام کرده است، در حد فاصل سال 1389 تا 91 متوسط مصرف روزانه بنزین کشور بین 60 تا 65 میلیون لیتر در روز نوسان داشته اما از ابتدای سال جاری تاکنون، مصرف بنزین رشد و جهش قابل پیش‌بینی را ثبت کرده است.

لازم به ذکر است همزمان با ورود به ششمین سال اجرای نظام سهمیه‌بندی بنزین، متوسط مصرف این فرآورده نفتی با ثبت رشد 15 درصدی از مرز 75 میلیون لیتر در روز عبور کرده است./

پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet