خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1392/04/15 14:19:49
سرویس اقتصادی
سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد:

گرانی بازار میوه با عوامل گوناگون قابل توجیه است

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت:مقوله گرانی و گرانفروشی، با در نظر داشتن شرایط و تعامل‌های سنتی حاکم بر بازار میوه و تره‌بار اعم از تولید و توزیع، تاثیرپذیری از تغییر فصل‌ها و نوسان قابل ملاحظه عرضه و تقاضا در مقاطع مختلف سال، قابل توجیه است.
گرانی بازار میوه با عوامل گوناگون قابل توجیه است سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت:مقوله گرانی و گرانفروشی، با در نظر داشتن شرایط و تعامل‌های سنتی حاکم بر بازار میوه و تره‌بار اعم از تولید و توزیع، تاثیرپذیری از تغییر فصل‌ها و نوسان قابل ملاحظه عرضه و تقاضا در مقاطع مختلف سال، قابل توجیه است. https://cdn.icana.ir/d/019/36012.jpg گرانی,بازار,میوه,با,عوامل,گوناگون,قابل,توجیه,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان  در واکنش به خبری تحت عنوان " گرانی بازار میوه و خواب مسئولان " جوابیه ای منتشر کرد که به شرح ذیل است:

در پاسخ به متن منتشر شده در تاریخ 3/4/1392 با عنوان «گرانی بازار میوه و خواب مسئولان» برای آگاه نمودن مردم و مسئولان روزنامه به اطلاع می‌رساند:

همان‌طور که بارها بیان شده صرف‌نظر از تفاوت مقوله گرانی و گرانفروشی، با در نظر داشتن شرایط و تعامل‌های سنتی حاکم بر بازار میوه و تره‌بار اعم از تولید و توزیع، تاثیرپذیری از تغییر فصل‌ها و نوسان قابل ملاحظه عرضه و تقاضا در مقاطع مختلف سال، تا حدودی تغییرات قیمت میوه با در نظر گرفتن تنوع گسترده نوع و کیفیت آن قابل توجیه است و این موضوع باید در تحلیل شرایط بازار مدنظر گرفته شود.
تفاوت و بالا بودن قیمت میوه فقط به گرانفروشی و تخلف عوامل روش بستگی ندارد بلکه شرایط جوی، مکانیسم بازار (عرضه و تقاضا)، تعرفه و عوارض برای واردات میوه و سبزیجات، عدم وجود شبکه توزیع رسمی، نرخ حمل و نقل و ... در قیمت تاثیر فراوانی دارد.
با این حال بر خلاف فضای تصویر شده در گزارش مبنی بر رها بودن بازار عرضه، نظارت و پایش متسمر بازار اقلام کالایی مختلف از جمله میوه‌ همواره در دستور کار این سازمان قرار داشته و با متخلفان برخورد قانونی لازم انجام می‌شود. کما اینکه برابر گزارش‌های واصله از سطح کشور از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع بیش از 76 هزار مورد بازرسی از سطح مراکز عمده و خرده‌فروشی میوه انجام گرفته است و به 6 هزار فقره گزارش مردمی در این خصوص رسیدگی شده است که در نهایت منجر به تنظیم 7 هزار و 636 فقره پرونده تخلف به ارزش ریالی 372/223/058/1 گردیده است./

پایان پیام
                                                                                                             

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet