هدر اصلی
1387/11/06 19:49:19
سرویس اقتصادی
رییس مرکز پژوهش‌ها تاکید کرد:

هدفمند کردن یارانه‌ها با ترکیبی از سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی

رییس مرکز پژو هش‌های مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با ترجیح سیاست‌های قیمتی به مصلحت کشور نیست، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که لایحه مذکور با ترکیبی از سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی توام با هم اجرا شود.

"احمد توکلی" پس از پایان سمینار علمی بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها، "اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، چرا و چگونه؟" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، بابیان اینکه هدف دولت از اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، اصلاح بازار قیمت‌های حامل‌های انرژی می‌باشد، ‌تصریح کرد: اما اجرای این لایحه با ترجیح سیاست‌های قیمتی که به صورت یک شوک اقتصادی به جامعه وارد می‌شود، به مصلحت کشور نیست.

وی تصریح کرد: اعتقاد ما این است که لایحه مذکور با ترکیبی از سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی توام با هم اعمال شود.

رییس مرکز پژوهش‌ها خاطرنشان کرد: دولت با ترجیح اهمیت سیاست‌های غیر قیمتی می‌تواند بدون فشار آوردن به مردم، قیمت‌ها را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه دولت به علت انجام نشدن آن در سال‌های گذشته سعی در اجرای این لایحه دارد گفت: سناریوی ترجیحی دولت مبنی بر بنزین 400تومان، گازوئیل 150تومان، نفت کوره  200تومان، گاز 130 تومان و برق 100 تومانی می‌باشد.

توکلی با تاکید بر اینکه اجرای این سناریو تورم زیادی بر کشور تحمیل کرده و به توقف بخش تولید خواهد انجامید، هشدار داد: با وجود چنین شرایطی خطر رکود تشدید خواهد شد.

وی افزود: بنایراین به یک رکود شدید تورمی دچار خواهیم شد و باعث صدمه به قشر محروم و اشتغال خواهد شد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه به سمینار برگزار شده اشاره کرد و یادآور شد: همه کسانی که در این جلسه در این خصوص اظهار نظر کردند بر اینکه ترکیب بسته سیاستی غیر‌قیمتی و قیمتی با هم اجرا شود و در اجرای آن نباید تعجیلی صورت پذیرد، ‌اجماع داشتند.

نماینده تهران همچنین تاکید کرد که در تصمیم گیری در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نیز نباید تعجیلی صورت پذیرد.

توکلی در خصوص دیگر موانع اجرای این لایحه گفت: اینکه حقوق و دستمزد کارگران را منسجم نماییم و به آنها بگوییم که با یارانه  جبران می‌کنیم، کار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه اگر بایداقدام جبرانی برای کارمندان صورت بگیرد، باید برای دو دهک اول صورت بگیرد یادآور شد: این مسئله مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز می‌باشد.

رییس مرکز پژوهش‌ها گفت: برای اقشار مختلف مردم باید حقوق آنها تعدیل شود به طوریکه حق و حقوق افراد در این مسئله ضایع نشود.

وی تصریح کرد: پرداخت نقدی به 70 درصد از جمعیت جامعه ممکن و مطلوب نمی‌باشد.

توکلی با اشاره به لایحه بودجه که سه‌شنبه تقدیم مجلس خواهد شد گفت: پیش بینی شده است که در بودجه بخشی از درآمدهای اجرایی در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در نظر گرفته شود و اگر این کار نیز صورت بگیرد مورد ایراد نخواهد بود چرا که اگر بودجه در اوائل سال نیز تصویب شود و ابلاغ گردد قابل اجرا شدن می‌باشد.

سمینار علمی بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها، با عنوان "اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، چرا و چگونه؟" بعد از ظهر یکشنبه در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet