خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1392/04/16 09:11:01
سرویس اجتماعی
خضری با انتقاد از دپوی اقلام دارویی در شرکت‌های پخش دارو:

سودهای کلان در جیب شرکت‌های پخش دارو

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از دپوی اقلام دارویی در شرکت‌های پخش دارو، گفت: تخلفات شرکت های پخش دارو در جلوگیری از روند عادی توزیع اقلام دارویی، مبلغی بیش از ۵۰ الی ۱۰۰ درصد سود را به جیب آنان سرازیر می‌کند.
سودهای کلان در جیب شرکت‌های پخش دارو عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از دپوی اقلام دارویی در شرکت‌های پخش دارو، گفت: تخلفات شرکت های پخش دارو در جلوگیری از روند عادی توزیع اقلام دارویی، مبلغی بیش از 50 الی 100 درصد سود را به جیب آنان سرازیر می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/10494.jpg سودهای,کلان,در,جیب,شرکت‌های,پخش,دارو Icana

رسول خضری درگفت‌ وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از انحصاری بودن شرکت‌های پخش دارو، افزود: انحصاری بودن شرکت‌های پخش دارو روند توزیع دارو را دچار اختلال کرده و همین امر حوزه سلامت را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.

نماینده مردم پیرانشهر وسردشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه در کشور مافیای دارویی وجود دارد که بر واردات و توزیع دارو تصدی پیدا کرده است.

 

تهیه و تدوین آیین‌نامه غذا و دارو/ضرورت ایجاد فضای رقابتی سالم در توزیع دارو

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر تدوین آیین‌نامه غذا و دارو، تصریح کرد: چند تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با همراهی مسئولان سازمان غذا و دارو درصدد تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ منسجمی هستند تا همه موضوعات عمده دارویی کشور را مورد بازنگری قرار دهند که در این راستا مشکلات حوزه توزیع دارو و تخلفات شرکت‌های دارویی نیز برطرف خواهد شد.

وی، با بیان اینکه انحصاری بودن شرکت‌های پخش دارو، از ایجاد فضای رقابتی سالم در توزیع دارو جلوگیری می‌کند، یادآور شد: در حال حاضر به برخی از شرکت‌های پخش دارو امکان توزیع تعدادی از اقلام دارویی داده می‌شود این در حالی است که فرصت توزیع به شرکت پخش دیگر داده نمی‌شود در چنین شرایطی شاهد نبود فضای رقابتی برابر بین شرکت‌های توزیع دارویی خواهیم بود.

خضری با تاکید بر ضرورت ایجاد فضای برابر برای فعالیت شرکت‌های پخش دارو، گفت: به طور قطع اگر فرصت توزیع برابر اقلام دارویی به شرکت های مختلف داده شود انحصاری بودن فعالیت شرکت‌های پخش دارو مرتفع شده و شرکتی که محبوبیت، مقبولیت و مشروعیت داشته باشد در توزیع دارو موفق تر خواهد بود.  

 

دپوی داروها از سوی شرکت‌های پخش دارو برای تثبیت قیمت‌ها

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، با یادآوری اینکه شرکت‌های دارویی به بهانه انبارگردانی داروها را نزد خود نگه می‌دارند تا قیمت دارو تثبیت شود، افزود: متاسفانه این گونه اقدامات از سال‌های گذشته در حوزه سلامت وجود داشته است؛ زمانی که دارویی در معرض افزایش قیمت قرار گیرد به سرعت کمیاب شده و حتی در بازار سیاه هم یافت نمی‌شود، این در حالی است که طبق اطلاعات موجود در بخش تولید با هیچ کاهشی روبرو نبوده ایم.

وی تاکید کرد: واقعیت آن است که علت اصلی کمبود دارو عملکرد شرکت های دارویی است زیرا داروها را در انبارها نگه داشته تا در نهایت با چندین برابر قیمت به فروش برسانند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، با بیان اینکه توزیع نکردن دارو از سوی شرکت‌های دارویی، رانت نامشروعی را پدید می‌آورد، یادآور شد: بسیاری از شرکت‌های دارویی از توزیع نکردن دارو، رانت نامشروعی را به جیب می‌زنند که این برای بخش بهداشت و درمان کشور زیان‌بار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر سود بالای دپو شدن دارو در انبارهای شرکت‌های دارویی، تصریح کرد: با توجه به حذف ارز مرجع، توزیع نکردن داروها مبلغی بیش از 50 الی 100 درصد برای شرکت‌های پخش دارو سود خواهد داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه توزیع نکردن دارو از سوی شرکت‌های دارویی خلاف سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی است، گفت: وزارت بهداشت و درمان وظیفه دارد نظارت خود را در این بخش بیشتر کند زیرا بی‌توجهی به این مهم بحران جدی را در حوزه سلامت ایجاد می‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet