هدر موبایل
1392/04/17 10:52:43
سرویس اقتصادی
بهارستان نشینان از مشکلات و تنگناهای تولید و صادرات خرما می گویند:

بازگشت خرما به روزهای طلایی در گرو توسعه صنایع تبدیلی

خرما از محصولات مهمی است که می تواند در تأمین نیازهای بازار داخلی و نیز صادرات غیر نفتی کشور نقش مهمی ایفا کند اما متاسفانه به دلیل عدم وجود استانداردهای بهداشتی و نیز بسته‌بندی مناسب این محصول محموله‌های صادراتی ایران که خصوصا به کشورهای اروپایی صادر می‌شوند برگشت داده می‌شوند.
بازگشت خرما به روزهای طلایی در گرو توسعه صنایع تبدیلی خرما از محصولات مهمی است که می تواند در تأمین نیازهای بازار داخلی و نیز صادرات غیر نفتی کشور نقش مهمی ایفا کند اما متاسفانه به دلیل عدم وجود استانداردهای بهداشتی و نیز بسته‌بندی مناسب این محصول محموله‌های صادراتی ایران که خصوصا به کشورهای اروپایی صادر می‌شوند برگشت داده می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/28515.jpg بازگشت,خرما,به,روزهای,طلایی,در,گرو,توسعه,صنایع,تبدیلی Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، صادرات کالا و خدمات نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور  دارد. با رونق گرفتن تجارت همه کشورهای دنیا تلاش می‌کنند که با اتخاذ سیاستهای مناسب موتور رشد اقتصادی را فعالتر کنند لذا رقابت در عرصه تجارت افزایش یافته که در این میان کشورهایی موفق بوده‌اند که یک استراتژی مشخص برای صادرات محصول و کالاهای تولیدی خود داشته‌اند. خرما علاوه بر نقش تغذیه‌ای و درآمدی که در استانهای جنوبی کشور دارد به عنوان یک محصول عمده صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود و صادرات آن قدمت طولانی دارد. اما کشور ایران علی‌رغم تولید بسیار بالا در محصول خرما به دلیل عدم وجود شرایط مناسب جهت ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی خرما از لحاظ صادرات اگرچه پس از جنگ تحمیلی روند رو به رشدی را داشته است اما با توجه به پتانسیل‌های تولید می‌تواند با استفاده از برنامه‌های منسجم‌تر نسبت صادرات به تولید خود را افزایش دهد.

متاسفانه بدلیل عدم وجود استانداردهای بهداشتی و نیز بسته‌بندی مناسب این محصول محموله‌های صادراتی ایران که خصوصا به کشورهای اروپایی صادر می‌شوند برگشت و به کشورهای دیگر انتقال داده می‌شوند.

اما نباید این نکته را فراموش کرد که خرما به عنوان یکی از محصولات باغی می تواند موجب رونق صادرات غیر نفتی و نیز ارزآوری کلانی برای کشور شود که متأسفانه عملکرد ضعیف مسئولان دولتی منجر به صادرات فله ای و قیمت پایین خرما شده است، ضعف و سوءمدیریت درخصوص این میوه مفیدموجب از بین رفتن 8 میلیون اصل نخل خرما شده که این مهم منجربه کاهش میزان تولید خرما درکشورانجامیده به طوری که این میزان پاسخگو نیاز داخلی نیست به همین جهت علاوه بر کاهش میزان خرما دربازار و بازشدن پای دلالان به این عرصه و نیز نبود سیستم نظارتی برکنترل قیمت ها شاهد افزایش قیمت این محصول به ویژه درماه مبارک رمضان هستیم.

علاوه بر استان های جیرفت، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان تولید خرما در ۷ استان دیگر از جمله اصفهان، ایلام، خراسان، سمنان، بوشهر، یزد و کرمانشاه  نیز صورت می گیرد  اما عمده کارخانجات بسته‌ بندی خرما در استان‌ های  تولیدکننده  خرما قرار دارند و در سایر مناطق نیز کارگاه‌ های  بسته‌ بندی  خرما به صورت پراکنده، سنتی و نیمه سنتی وجود دارد. بسته ‌بندی خرما در ایران دارای نظام و انضباط  نیست به طوری که می ‌توان گفت که بسته‌ های  خرمای ایران هیچگونه جذابیتی نداشته و قابلیت رقابت با خرمای صادراتی سایر کشورها را نیز ندارند.اکثر مناطق خرما خیز کشور، درجهت تولید و بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی مطلوبی برخوردار هستند. به طوری که به اعتقاد کارشناسان صنایع غذایی، ایران می تواند علاوه بر ارزآوری بخش وسیعی از بازارهای  صادراتی را مورد توجه و هدف قرار دهد.

با وجود همه مشکلات موجود در زمینه خرما وقتی آمار صادراتی  محصولات را مرور می ‌کنیم، مرتبه صادرات ایران، آخرین مقام را نداشته، بلکه مرتبه‌ ای پایین را به خود اختصاص می دهد که با ارتقا و بهبود کیفیت محصول تولیدی از طریق جایگزینی و توسعه کشت ارقام مرغوب تجاری، رعایت اصول صحیح زراعی در نخلستان‌ها، رفع موانع سد راه مکانیزاسیون، احداث کارخانه ‌های  پیشرفته صنایع تبدیلی و تکمیلی خرما، بهبود سیستم حمل و نقل ، رعایت اصول بهداشتی در فرآیند داشت، برداشت، فرآوری و صادرات خرما، رعایت استانداردها در فرآیند درجه‌ بندی و بسته‌ بندی ارتقا سطح مهارت فنی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تبلیغات وسیع و ایجاد سیستم اطلاع‌رسانی سریع و قوی به صادرکنندگان از مهمترین راهکارهای بهبود صنعت خرمای  کشور است.در زمینه مشکلات و تنگناهای این بخش نظر تعدادی از بهارستان نشینان را جویا شده ایم که در پی می خوانید:

   

سؤمدیریت علت صادرات فله ای خرما

نماینده مردم بم،ریگان، فهرج و نرماشیر درمجلس، با تأکید براینکه ایران دومین تولیدکننده خرما در جهان است،گفت:ازیک میلیون و صد هزار تن خرما تولیدی درکشور حدود ۱۴۰ هزارتن آن به علت عملکرد ضعیف وزارت صنعت و معدن و تجارت بصورت فله ای وبا قیمت بسیار پایین به کشورهای اروپایی، کانادا واسترالیا صادرمی شود.

موسی غضنفرآبادی، نبود تبلیغات و اطلاع رسانی در بازارهای جهانی ونیز سوء مدیریت در بخش صادرات را از دلایل  موفق نبودن صادرات این محصول نام برد.

وی، نداشتن بسته بندی مرغوب و کافی برای صادرات خرما را یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت دانست و تصریح کرد: صادرات خرما از شهرهایی چون تبریز و بندرعباس به صورت فله ای و تا حدی بسته بندی انجام می گیرد اما این میزان بسته بندی پاسخگو حجم زیاد این محصول نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم ، ادامه داد: کشورعربستان با طراحی بسته بندی شکیل و مرغوب برای خرما خود توانسته هم بازارهای اروپایی را مورد توجه قراردهد وهم ارزآوری کلانی برای کشورش داشته باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با اشاره به راهکاری مبنی برارتقا سطح صادرات خرما ، گفت: کشور دارای انواع مختلفی از خرما ازجمله خرمای خشک و نیمه خشک است که با تفکیک و بسته بندی شکیل ومرغوب این نوع خرماها قطعأ می توانیم بازارهای صادراتی و هدف را مورد توجه قرار دهیم ومانند دیگر کشورها ارزاوری مناسبی  برای کشورمان داشته باشیم.

 

هسته وکلاهک خرما ایرانی در راه کشورهای عربی

  محمد سعید انصاری، با بیان اینکه استفاده ازهسته وکلاهک خرما به عنوان نمونه ای ازصنایع تبدیلی می تواند موجب توسعه صادرات غیرنفتی کشورشود، گفت: پودریا محصول بدست آمده از هسته و کلاهک خرما می تواند غذای مفیدی ازنظر میزان پروتئین و چربی برای دام باشد به طوری که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ازاین محصول برای پرورش شتراستفاده می کنند.

نماینده مردم آبادان درمجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه واردکنندگان این محصول به جنوب ایران می آمدند واین ضایعات را ازصادرکنندگان ایرانی به صورت فله ای خریداری می کردند، تصریح کرد: به علت آنکه کشورتکنولوژی استفاده ازاین ضایعات را نداشت لنج های بسیاری ازهند،پاکستان وافغانستان وسایر کشورها وارد ایران می شد وآنها نیز سه محصول خرما،هسته و کلاهک خرما را بارگیری می کردند واین مهم درآن زمان ارزآوری خوبی برای کشوربه دنبال داشت.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با تأکید براینکه میزان خرمای موجود درکشوردرحال حاضرپاسخگو نیازداخلی هم نیست ،افزود: از ۸ میلیون اصل نخل خرما درآبادان به علت کمبود و شوری آب فقط ۲هزاراصل نخل خرما باقی مانده است که متأسفانه با توجه به عملکرد ضعیف وزارت نیرو وجهاد کشاورزی در توزیع و تهیه آب به طورحتم همین میزان اندک هم درچند سال آینده از بین خواهد رفت.

انصاری، با اشاره به صادرات هسته و کلاهک خرما به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ادامه داد: متأسفانه میزان خرمای تولیدی درکشور بسیار پایین است به همین جهت صادراتی درزمینه خرما، هسته  و کلاهک خرما دیگر صورت نمی گیرد .

 نماینده مردم آبادان درمجلس، درواکنش به اظهارات نایب رئیس اتحادیه بسته بندی،تولید و صادرکنندگان خرمای خوزستان مبنی بر آنکه سالانه از ۸۰ هزارتن خرمای صادراتی خوزستان حدود شش هزار تن هسته و کلاهک خرما به دست آمده و به کشورهای عربی صادرمی شود که درازای هرتن ازاین محصول ۳۰۰ دلار بدست می آید، تصریح کرد: این اظهارات جزء دروغ و فریب افکارعمومی چیزدیگری نیست به طوری که تا به امروز متأسفانه هم درصادرات و هم درتأمین نیاز داخلی عملکرد جدی و مؤثری ازسوی مسئولان دولتی مشاهده نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، درواکنش به افزایش قیمت خرما درایام ماه مبارک رمضان، گفت: با توجه به اینکه ایام ماه رمضان درفصل برداشت خرما نیست ذخایرخرمای باغداران بسیار کم است به همین جهت چون متأسفانه بین عرضه و تقاضا در بازارتناسبی برقرار نیست منجربه گرانی خرما دراین ماه شده است.

 

قیمت خرما در بازار توسط دلالان تعیین می‌شود

 

 ابوالقاسم جراره، درواکنش به افزایش قیمت خرما درایام ماه مبارک رمضان، گفت: متأسفانه درکشور سیستم نظارت برقیمت گذاری محصولات ازجمله خرما وجود ندارد که این مهم منجربه عدم رضایت و تأمین نیاز مصرف کنندگان وهمچنین تولیدکنندگان شده است.

نماینده مردم بندرعباس،قشم،ابوموسی، حاجی آباد و خمیردرمجلس شورای اسلامی، با انتقاد ازعملکرد ضعیف مسئولان دولتی، تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی که ازسوی دولت برای محصولات کشاورزان درنظرگرفته شده پاسخگوهزینه های تولید آن ها نیست که متأسفانه یک نظام هماهنگی مناسبی که بتواند شرایط را برای کشاورزان رضایت بخش ومناسب کند درکشوروجود ندارد.

 این نماینده مردم درمجلس نهم، با تأکید براینکه افزایش قیمت خرما درایام ماه رمضان متناسب با قدرت خرید مردم نیست،افزود: کشوردومین تولیدکننده خرما درجهان است اما متأسفانه به علت اینکه نظارت دقیقی برروی قیمت های موجود در بازار صورت نمی گیرد شاهد افزایش قیمت این محصول هستیم.

وی، با بیان اینکه دلالان عامل تعیین کننده قیمت محصولات مختلف از جمله خرما در کشورهستند،ادامه داد: متأسفانه عملکرد ضعیف مسئولان دولتی منجر به راهیابی دلالان دراین حوزه شده به طوری که این دلالان موجب افزایش قیمت خرما به نفع خود شده اند.

جراره، با انتقاد از اینکه متأسفانه تا به امروز عملکرد مؤثر وجدی از سوی مسئولان در خصوص نظارت بر قیمت محصولات در بازارکالاهای اساسی مردم صورت نگرفته است، اظهارداشت: امیدواریم وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی هم علاوه بر کنترل قیمت بازار بتوانند درجهت توسعه صادرات وارزآوری این بخش ازصنعت غذا عملکرد مؤثری داشته باشند.

عضو کمیسون صنایع و معادن مجلس، با تأکید براینکه درمجلس قانون نظارت تصویب شده اما متأسفانه در بحث اجرا و عملکرد مسئولان  با مشکل مواجه هستیم، گفت: عملکرد اصلی مجلس نظارت برکار وزرارتخانه ها است که امیدواریم در این خصوص اقدامات مؤثروجدی درجهت نظارت بر بازاروکنترل قیمت ها به ویژه درایام ماه مبارک رمضان صورت گیرد.

گزارش از سوگند السادات چاوشی

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet