ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/04/15 16:08:27
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پورابراهیمی:

تغییر نحوه رای اعتماد به کابینه باعث از بین رفتن فضای مثبت مجلس می‌شود

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به درخواست نمایندگان مبنی بر تغییر روند تعیین صلاحیت وزرا گفت: روح حاکم بر این پیشنهاد این بود که وزرا در یک چارچوب معرفی شوند اما مسائلی که در این پیشنهاد مطرح شد باعث می‌شود فضای مثبتی در مجلس حاکم نشده و عملا رویکرد جدیدی را ایجاد می‌کند تا دستاوردهایی مانند توانمندی افراد، انتصاب بهترین گزینه و... که به دنبال آن‌ها بودیم را برعکس کند.
تغییر نحوه رای اعتماد به کابینه باعث از بین رفتن فضای مثبت مجلس می‌شود عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به درخواست نمایندگان مبنی بر تغییر روند تعیین صلاحیت وزرا گفت: روح حاکم بر این پیشنهاد این بود که وزرا در یک چارچوب معرفی شوند اما مسائلی که در این پیشنهاد مطرح شد باعث می‌شود فضای مثبتی در مجلس حاکم نشده و عملا رویکرد جدیدی را ایجاد می‌کند تا دستاوردهایی مانند توانمندی افراد، انتصاب بهترین گزینه و... که به دنبال آن‌ها بودیم را برعکس کند. https://cdn.icana.ir/d/019/21199.jpg تغییر,نحوه,رای,اعتماد,به,کابینه,باعث,از,بین,رفتن,فضای,مثبت,مجلس,می‌شود Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به تغییر تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با این مسئله حدود یک ماه پیش در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس پیشنهادی مطرح شد که این پیشنهاد به امضای 27 نفر از نمایندگان رسیده بود و در آن از اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس درخواست شده بود به نحوی رای اعتماد به وزیران را تامین نماید.
وی در ادامه با اشاره به بررسی اعتبارنامه وزیران بیان کرد: در این پیشنهاد ذکر شده که رئیس‌جمهور موظف است اطلاعاتی را به همراه اسامی وزیران ارائه نماید که این اطلاعات و مدارک شامل تصاویر مدرک تحصیلی، سوابق امتیازات علمی، سوابق کاری و.... بوده و این مدارک و سوابق به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شود تا در خصوص صلاحیت و یا عدم صلاحیت افراد، کمیسیون‌ها با استناد به مدارک بررسی‌های لازم را انجام دهند و نتیجه در صحن علنی قرائت شود.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: من شخصا به شدت با این مسئله مخالفت کردم زیرا به دلایلی که در ادامه ذکر خواهم کرد این مسائل قابل قبول نبود.
نماینده کرمان و راور در مجلس در بیان اولین دلیل غیرقابل قبول بودن این مسئله تصریح کرد: مجلس در مقام احراز صلاحیت افراد قرار ندارد بلکه مبنای ما این است که در زمان معرفی وزرا، رئیس‌جمهور باید تاییدیه را از مراجع ذیصلاح اخذ کرده باشد زیرا شاید نتوان صلاحیت فرد را به شکل مورد نظر توسط مجلس احراز کرد و باید این نکته را مد نظر داشت که مجلس احراز صلاحیت نمی‌کند بلکه رای اعتماد می‌دهد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بیان دومین نکته اظهار داشت: این مسئله که بخواهند در کمیسیون‌های مربوطه در مورد استحقاق و یا عدم استحقاق افراد اظهارنظر کنند سوال برانگیز است زیرا کمیسیون‌ها جایگاهی در این مورد نداشته و وظیفه‌شان بررسی و اعطا رای اعتماد است.
وی ادامه داد: باید به این مسئله توجه کنیم که اگر کمیسیون مربوطه رای به عدم استحقاق شخص داده و آن شخص در مجلس رای بیاورد و یا بالعکس تکلیف چیست؟ این مسئله نواقصی را ایجاد می‌کند که به صلاح مجلس نیست.
پورابراهیمی در بیان سومین نکته تصریح کرد: روح حاکم بر این پیشنهاد این بود که وزرا در یک چارچوب معرفی شوند و تا حدی اتفاق نظر حاکم شود اما مسائلی که ذکر شد باعث می‌شود فضای مثبتی در مجلس حاکم نشده و عملا رویکرد جدیدی را ایجاد می‌کند تا دستاوردهایی مانند توانمندی افراد، انتصاب بهترین گزینه و... که به دنبال آن‌ها بودیم را برعکس می‌کند.
وی با اشاره به این مطلب به دلیل مسائلی که در بالا به آن‌ها ذکر شد با این پیشنهادها مخالفت کردیم و کمیسیون به این مسئله رای نداد بیان کرد: آقای کاتب اصلاحیه‌ای را ارائه کردند که بیشتر به نظر شخصی شبیه بود و در زمان به رای گذاشتن در کمیسیون تعدادی از نمایندگان من جمله بنده حضور نداشتند.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس ادامه داد: این پیشنهاد به نوعی مسئله را بدتر کرد زیرا در این پیشنهاد ذکر شده کسانی که از سوی رئیس‌جمهور معرفی می‌شوند باید مدرک تحصیلی‌شان کارشناسی ارشد باشد اما اگر به این نکته توجه کنیم که هنگامی که در قانون اساسی ذکر شده تحصیلات رئیس‌جمهور در حد خواندن و نوشتن کفایت می‌کند چگونه می‌توانیم این مسئله را مطرح کنیم.
وی با اشاره به این مطلب که اگر بگوییم حداقل مدرک وزرای معرفی شده باید کارشناسی ارشد باشد امکان این که دست دولت را ببندیم وجود دارد بیان کرد: این مسئله موجب می‌شود برخی افراد که مدرک کارشناسی دارند و توانمند نیز هستند نتوانند در کابینه دولت حضور یابند.
پورابراهیمی با ذکر این موضوع که در این اصلاحیه بیان شد که اشخاص باید ده سال سابقه اجرایی مرتبط ارائه دهند گفت: حال اگر شخصی نه سال سابقه اجرایی داشت نمی‌تواند در کابینه حضور داشته باشد؟ به نظر من این موارد موجب اختلال در روند مجلس می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، نماینده مجلس در پایان با اشاره به این که انتظار ما از رئیس‌جمهور منتخب این است که با توجه به شرایط موجود بهترین افراد را برای کابینه و وزرا به مجلس معرفی کند خاطر نشان کرد: معیارهای مجلس کاملا مشخص است و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی نیز در صحبت‌های خود به آن‌ها اشاره کرده اما نظر من این است که در این دوره مسئله تغییر در آیین‌نامه داخلی مجلس حذف شود تا تصور بر این نباشد که در همان ابتدای کار مجلس سر ناسازگاری دارد.
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet