هدر موبایل
1392/04/16 09:57:12
سرویس اقتصادی
قوامی با تاکید براستفاده از ابزارهای قانونی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی:

اقتصاد زیر زمینی 30 درصداز تولید ناخالص ملی را بلعید

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر استفاده از ابزارهای قانونی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی،گفت: براساس روش منطق فازی که یک روش علمی برای محاسبه حجم اقتصاد غیر رسمی است مشخص شده تقریبا ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور سهم اقتصاد زیر زمینی شده است.
اقتصاد زیر زمینی 30 درصداز تولید ناخالص ملی را بلعید عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر استفاده از ابزارهای قانونی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی،گفت: براساس روش منطق فازی که یک روش علمی برای محاسبه حجم اقتصاد غیر رسمی است مشخص شده تقریبا 30 درصد از تولید ناخالص ملی کشور سهم اقتصاد زیر زمینی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/489.jpg اقتصاد,زیر,زمینی,30,درصداز,تولید,ناخالص,ملی,را,بلعید Icana

هادی قوامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: برای سلامت اقتصاد کشورباید درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم ونسبت مالیات به تولید ناخالص ملی را با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم.

نماینده مردم اسفراین درمجلس شورای اسلامی افزود: نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی در کشورهای پیشرفته بالای 40 درصد است در حالیکه این نسبت در ایران چیزی حدود 6 درصد است  که رقم نسب به سایر کشورها پایین است.

قوامی ادامه داد: این نسبت نشان دهنده این موضوع است که نمی توانیم درآمد واقعی خود رااز سهم مالیاتی  به اندازه کافی وصول کنیم.

وی افزود: موضوع اساسی دیگر که در نظام مالیاتی کشور وجود دارد مسئله فرار مالیاتی است که باید پیگیری شود و با ابزارهای قانونی جلو فرارهای مالیاتی را گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم اظهار داشت: بر اساس روش منطق فازی که یک روش علمی برای محاسبه حجم اقتصاد غیر رسمی است مشخص شده تقریبا 30 درصد از تولید ناخالص ملی کشور سهم اقتصاد زیر زمینی شده است.

قوامی افزود: این رقم بالایی است که دراقتصاد زیر زمینی درحال گردش است و قابل شناسایی نیست و آثار منفی بر اقتصاد و جامعه دارد.

وی گفت: مقدار مالیات بر ارزش افزوده در کشور در حال افزایش است وپیش بینی شده در برنامه پنجم به 8 درصد برسد که در توسعه زیرساختها نیز می تواند نقش بسزایی داشته باشد و در کشورهای پیشرفته به این شاخص توجه می شود.

قوامی اظهار داشت: باید به این موضوع توجه بیشتری شود که به نوعی مالیات بر ارزش افزوده گرفته نمی شود بلکه مالیات بر مصرف کننده نهایی اخذ می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس خاطر نشان کرد:باید به موضوعاتی مانند پایه مالیاتی و نرخ های مالیات توجه بیشتر شود همچنین پایه های جدید مالیاتی شناسایی شود البته در لایحه جدید مالیاتی این نکات آمده و باید بررسی شود./

پایان پیام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet