هفته دفاع مقدس
1392/04/16 09:19:24
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شهریاری:

دولت در حوزه سلامت وزیری توانمند به مجلس معرفی کند

رئیس‌ کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به توزیع نامتوازن تجهیزات و نیروهای پزشکی و بهداشتی در کشور گفت:‌ دولت یازدهم وزیر کارآمدی معرفی کند که توانایی اجرای قانون برنامه را داشته باشد.
دولت در حوزه سلامت وزیری توانمند به مجلس معرفی کند رئیس‌ کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به توزیع نامتوازن تجهیزات و نیروهای پزشکی و بهداشتی در کشور گفت:‌ دولت یازدهم وزیر کارآمدی معرفی کند که توانایی اجرای قانون برنامه را داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/13652.jpg دولت,در,حوزه,سلامت,وزیری,توانمند,به,مجلس,معرفی,کند Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ حسینعلی شهریاری با بیان اینکه قانون در بسیاری از موارد در دولت‌های گذشته رعایت نشده‌ است، گفت: عدم اجرای قانون در بسیاری از موارد مشهود بوده است. از جمله این موارد قانون بیمه همگانی است که در سال 1383 تصویب شد که متاسفانه در هیچ یک از دولت‌ها اجرایی و عملیاتی نشد.
وی با اشاره به عملکرد دولت سازندگی افزود: ‌در این دولت یک طرح به نام خودگردانی بیمارستان‌ها تصویب شد. با اینکه در مجلس نیز این مساله دوباره مطرح شد، اما متاسفانه هیچ کدام از دولت‌ها زیر بار این قانون نرفتند و متاسفانه بسیاری از معضلاتی که امروز در بیمارستان‌ها دیده می‌شود به سبب همین مساله و به صورت کلی عدم رعایت قانون است.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به افراط و تفریط‌هایی که در حوزه بهداشت و درمان در دولت‌های گذشته صورت گرفته است، اظهار داشت: در بخش بهداشت که بسیار ارزانتر از درمان است، به صورت جدی کار نشد و سیستم کلی نیز با نقایصی روبرو بود که مشکلات عمده‌ای را امروز برای این حوزه بوجود آورده است.
شهریاری افراط در زمینه واردات دارو و عدم توجه به تولید را یکی از معضلات حوزه بهداشت و درمان دانست و خاطرنشان کرد:‌ در زمینه خودکفایی بخصوص در تولیدات دارویی، کار واقعا جدی انجام نشد. نتیجه آن را نیز امروز می‌بینیم که وابستگی زیاد به داروی خارجی به صورت کلان وجود دارد و کمبودهایی در این زمینه وجود دارد. زیرا بیشتر در این زمینه به واردات توجه شد و حتی آن داروهایی که در داخل تولید می‌شود وابسته به خارج است و مقدار زیادی از مواد اولیه‌ این داروها از خارج کشور تامین می‌شود و صنعت دارو وابسته به خارج است.
وی با بیان اینکه امروز حوزه بهداشت و درمان با معضلات جدی دست و پنجه نرم می‌کند، افزود:‌ یکی از معضلاتی که وجود دارد توسعه ناهمگون امکانات و خدمات بهداشت و درمانی در نقاط مختلف کشور است. عدم توزیع عادلانه پزشکان و عدم نظارت کافی بر بخش دولتی و همچنین خصوصی نیز بر این معضلات افزوده است؛ اینها مشکلاتی است که از قبل پیش روی حوزه بهداشت بوده و هنوز هم به طور جدی وجود دارد و متاسفانه افزایش هم پیدا کرده است.
نماینده مردم زاهدان عدم نظارت صحیح را پایه بسیاری از فسادهای اداری در بخش بهداشت و درمان قلمداد کرد و ادامه داد:‌ پدیده شوم زیر میزی گرفتن که امروز هم مشاهده می‌شود، به علت عدم نظارت کافی بوده است و هجوم بیماران به کلان شهرهایی مثل شهرتهران به این معنی است که در مناطق مخلتف کشور، به اندازه کافی متخصص نداریم و به اندازه کافی تجهیزات و امکانات را در مناطق مختلف توزیع نکرده‌ایم که بیماران اینچنین مجبور هستند برای درمان خود به کلان‌شهرها هجوم بیاورند.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه بهداشت و درمان مشکلات و چالش های کلانی وجود دارد، گفت:‌ حوزه بهداشت و درمان وزیری نیاز دارد که بتواند قانون برنامه را به خوبی اجرا کند. اگر وزیر به این سمت برود که به طور کلی این قانون را اجرا کند، قطعا ما مشکلی دراین حوزه نخواهیم داشت. حساسیت زیادی به همین دلیل هم در مجلس و هم در کمیسیون بهداشت و درمان وجود دارد و امیدواریم آقای روحانی وزیری را انتخاب کند که توان این را داشته باشد که قانون برنامه را اجرا کند.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به شاخصه‌های وزیر بهداشت دولت یازدهم تصریح کرد:‌ وزیر بهداشت باید کسی که باشد که به طور تمام وقت با مجموعه مسئولین و کارمندان وزراتخانه کار کند و باید نظارت خوبی در این زمینه داشته باشد. در قانون به طور کلی جایگاه بخش خصوصی و دولتی تعیین شده است و کسی در این زمینه باید در صدر کار باشد که این جایگاه را به خوبی تبیین کند و بتواند هم در بخش دولتی و هم خصوصی نظارت کافی را داشته باشد.
شهریاری توسعه متوازن آموزش پزشکی را یکی از دغدغه‌های بخش بهداشت و درمان خواند و گفت:‌ توسعه آموزش پزشکی که شاید در بسیاری از مواقع بر خلاف قانون برنامه صورت گرفته است، یکی از مهمترین مسائل حوزه بهداشت و درمان است. تربیت نیرو در این زمینه باید با توجه به نیازی که داریم صورت گیرد و به صورت عادلانه نیروها در مناطق مختلف کشور توزیع شود.
وی سوابق فردی وزیر بهداشت آینده در حوزه بهداشت و درمان را بسیار مهم دانست و تاکید کرد:‌ سوابق فردی که به عنوان وزیر معرفی می‌شود، بسیار مهم است. اگر کمیسیون بهداشت و درمان احساس کند که فردی که در این زمینه معرفی می‌شود، توان کافی برای اجرای قانون برنامه را ندارد، قطعا به آن وزیر رای نخواهد داد و این کمیسیون مصمم است که جهت احقاق حقوق مردم در حوزه بهداشت و درمان که همانا دفاع از سلامت مردم است، با قدرت عمل کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در پایان خاطرنشان کرد: سلامت جزو اولویت‌های اول کشور است و دولت باید در این زمینه وزیری توانا به مجلس معرفی کند؛ در غیر این صورت کمیسیون بهداشت و درمان به آن وزیر رای نخواهد داد. به همین دلیل امیدواریم آقای روحانی تدابیر لازم در این زمینه را بیاندیشد و وزیری را معرفی کند که کارآیی لازم را در این زمینه داشته باشد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet