هدر موبایل
1392/04/16 09:56:31
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پورابراهیمی:

باید در ترکیب شوراهای تخصصی بازنگری جدی صورت گیرد

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: باید در ترکیب شوراهای تخصصی در حوزه اقتصاد بازنگری جدی صورت گیرد و این شوراها بر اساس اولویت‌ها و نیازهای امروز کشور تشکیل و یا ادامه فعالیت دهند.
باید در ترکیب شوراهای تخصصی بازنگری جدی صورت گیرد نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: باید در ترکیب شوراهای تخصصی در حوزه اقتصاد بازنگری جدی صورت گیرد و این شوراها بر اساس اولویت‌ها و نیازهای امروز کشور تشکیل و یا ادامه فعالیت دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/22318.jpg باید,در,ترکیب,شوراهای,تخصصی,بازنگری,جدی,صورت,گیرد Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: برخی از شوراها که امروز به عنوان یک شورای تخصصی و عالی در کشور موجود هستند بر اساس نیازهای گذشته کشور ایجاد شده‌اند لذا لازم است یک بازنگری جدی در ارتباط با ماهیت این شوراها انجام شود و در این صورت این شوراها می‌توانند به عنوان یک بازوی کارشناسی در کشور انجام وظیفه نمایند.
وی افزود: در ارتباط با کارآیی این شوراها نیز لازم است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که آیا دولت آینده اعتقادی به فعالیت این شورا و استفاده از توان آن دارد یا خیر چرا که نگاه دولت و نحوه بکارگیری این شوراها توسط بدنه دولت در چگونگی عملکرد و تاثیرگذاری آنها موثر خواهد بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس تصریح کرد: آنچه که مسلم است قطعا برخی از شوراها بر اساس نیاز کشور تشکیل شدند و می‌تواند به عنوان یک نهاد تخصصی در جهت حل معضلات مختلف تاثیرگذار و مثبت باشد و اینکه بگوییم همه شوراها از کارآیی و مطلوبیت پایینی برخوردارند، نمی‌تواند درست و منطقی باشند.
پورابراهیمی با اشاره به شورای رقابت و برخی دیگر از شوراهای نظیر آن، گفت: اینکه شورای رقابت را به عنوان یک نهاد بی‌تاثیر و کم‌اهمیت بشناسیم نمی‌تواند درست باشد چرا که این شورا می‌تواند به رویکرد رقابتی در صنعت کمک شایانی انجام دهد اما در ارتباط با ورود این شوراها به قیمت‌گذاری خودرو باید بپذیریم که اتفاق مثبت و درستی نبود و ورود این شورا به بحث قیمت‌گذاری خودرو کاملا بی‌ارتباط با جایگاه آن بود.
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، گفت: کلیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان یک سازمان تاثیرگذار می‌تواند به شرط اصلاح و بهبود روند فعالیت خود نسبت به پیش از انحلال، مثبت و تاثیرگذار باشد و جا دارد که در دولت آینده احیا شود.
وی افزود: ما در کمیسیون اقتصادی صحبت‌هایی در ارتباط با احیای این سازمان انجام داده‌ایم و اعضای کمیسیون پیشنهاداتی را برای احیای آن به دولت ارائه کرده‌اند اما برخی دوستان در مجلس این موضوع را مطرح کردند که وجود سازمان مدیریت را به عنوان یک قانون به تصویب برساندند تا دولت‌ها نتوانند آن را منحل کنند اما به نظر می‌رسد این پیشنهاد منطقی نباشد چرا که دولت حق دارد برای انجام امور خود تصمیم‌گیری کند و سازمان‌های مرتبط با خود را بر اساس استراتژی خود تشکیل دهد.
پورابراهیمی ادامه داد: اما اگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی احیا شود می‌تواند در حوزه تصمیمات استراتژیک و کلان کشور موثر و مثبت عمل کند و شاید بشود بخش منابع انسانی را از آن جدا نمود و تنها این سازمان را در حوزه برنامه‌ریزی‌های کلان و استراتژیک به کار گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه برخی از شوراها در کشور در حد یک اسم هستند، گفت: برخی از شوراها حتی چند ماه یک بار نیز تشکیل جلسه نمی‌دهند و خروجی مصوبات آنان نیز لازم‌الاجرا نیست و یا به نوعی ضمانت اجرایی ندارد و ما در مجلس در ابتدای این دوره در این رابطه مصوبه‌ای داشتیم و نحوه عضویت نمایندگان در برخی از شوراها مورد بازنگری قرار گرفت و این موضوع از ماهیت و اهمیت شوراها نشات می‌گرفت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تاکید کرد: چه در حوزه شوراهای تخصصی و چه در حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جا دارد قانون مورد بازنگری قرار گیرد و قانون فعلی به‌روز شده تا بتوان از این نهادها در جهت کارآمدی بیشتر و پیشبرد اهداف نظام استفاده کرد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet