خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1392/04/16 14:55:14
سرویس اقتصادی
هروی :عملکرد مسئولان دولتی به تولید و صادرات زعفران فقط به صورت سنتی است

خام فروشی ،طلای سرخ را زمین گیر کرد

نماینده مردم قائنات درمجلس، خام فروشی زعفران را یکی ازمهم ترین مشکلات موجود درصنعت تولید و صادرات زعفران دانست وگفت: متأسفانه کشور با خام فروشی زعفران خود را متکی به میزان اندکی ازگردش مالی این محصول در بازارهای جهانی کرده و درزمینه صنایع تبدیلی زعفران عملکرد مؤثرو جدی انجام نداده است.
خام فروشی ،طلای سرخ را زمین گیر کرد نماینده مردم قائنات درمجلس، خام فروشی زعفران را یکی ازمهم ترین مشکلات موجود درصنعت تولید و صادرات زعفران دانست وگفت: متأسفانه کشور با خام فروشی زعفران خود را متکی به میزان اندکی ازگردش مالی این محصول در بازارهای جهانی کرده و درزمینه صنایع تبدیلی زعفران عملکرد مؤثرو جدی انجام نداده است. https://cdn.icana.ir/d/019/22424.jpg خام,فروشی,،طلای,سرخ,را,زمین,گیر,کرد Icana

جواد هروی درگفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه زعفران به عنوان نمونه ای ازصنایع تبدیلی می تواندموجب رونق صادرات غیرنفتی کشور شود،گفت: کشوردچار یک اقتصاد سردرگم به نام نفت است که متأسفانه مسئولان دولتی تمام درآمد زایی کشور رابر پایه نفت قرار داده اندو به سایر صنایع از جمله صنعت زعفران  که می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد توجه کمتری نیزکرده اند.

نماینده مردم قائنات درمجلس شورای اسلامی، خام فروشی زعفران را یکی ازمهم ترین مشکلات موجود درصنعت تولید و صادرات زعفران دانست و تصریح کرد: متأسفانه درموضوع فروش زعفران سیستم سنتی درکشور حاکم است به طوری که با صادرات فله ای وغیراستاندارد این محصول در بازارهای جهانی نه تنها نتوانسته ایم بازارهای صادراتی کشوررا تقویت کنیم بلکه منجر به افت تدریجی این بازارنیزشده ایم.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه صنایع تبدیلی تولید زعفران علاوه براشتغال زایی درمناطق دوردست می تواند موجب افزایش ارزش افزوده این محصول نیزشود، اظهارداشت: متأسفانه کشوربا خام فروشی زعفران خود را متکی به میزان اندکی ازگردش مالی این محصول در بازارهای جهانی کرده است و درسایرزمینه های درآمدزایی زعفران ازجمله صنایع تبدیلی عملکرد مؤثرو جدی نداشته است.

هروی، ادامه داد: به عنوان مثال تولید شربت های زعفرانی مختلف به عنوان نمونه ای ازصنایع تبدیلی می تواند جایگزین مناسبی برای نوشابه های مضرخارجی موجود دربازارمصرف شود که این مهم علاوه برحمایت از تولید ملی می تواند موجب اشتغال زایی پایدارو هدف قراردادن بازارهای صادراتی نیزشود.

وی، با انتقاد ازاینکه عملکرد مسئولان دولتی به تولید و صادرات زعفران فقط به صورت سنتی است، افزود: افغانستان وهلند با تأسیس مراکز تحقیقاتی وآموزشی درخصوص صنایع تبدیلی زعفران توانسته اند پیشرفت چشمگیری درتولید و صادرات این محصول در بازارهای جهانی داشته باشند.

نماینده مردم قائنات درمجلس، تأکید کرد: اگر ایران همچنان به دور از فعالیت های علمی و پژوهشی فقط به صورت سنتی به موضوع تولید و صادرات زعفران نگاه کند به طور حتم در سال های آینده درصادرات خام و فله ای زعفران هم دچارمشکل خواهد شد.

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از بخش خصوصی

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان راهکاری مبنی برارتقا سطح تولید وصادرات زعفران، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با حمایت و قراردادن تسهیلات به بخش خصوصی می تواند صنایع تبدیلی زعفران را درکشورارتقا دهد که این مهم علاوه براشتغال زایی موجب افزایش سطح صادرات کشور نیز می شود.

تأسیس مراکز تحقیقاتی درجهت ایجاد صنایع تبدیلی زعفران

نماینده مردم قائنات درمجلس، تأسیس مراکزتحقیقاتی وآموزشی درمناطق تولید این محصول را یکی دیگر ازراهکارهای موفقیت در صادرات دانست و گفت:عملکرد کشور در تولید و صادرات این محصول به علت اینکه سنتی است نتوانسته گام های مؤثر و جدی در افزایش ارزش افزوده این محصول در بردارد به طوری که ایران با تأسیس مراکز تحقیقاتی و آموزشی در خصوص صنایع تبدیلی زعفران همانند کشورهای افغانستان و هلند می تواند بازارهای صادراتی و هدف را مورد توجه قرار دهد.

برندسازی راهکاری برای افزایش سطح صادرات زعفران

هروی،با تأکید براینکه هنوز برند ثابت و مناسبی برای تولید وصادرات زعفران درکشور وجود ندارد، افزود:متأسفانه زعفران به صورت فله ای و با قیمت بسیار پایین به کشورهایی چون اسپانیا صادر می شود و این کشور زعفران ایرانی را با  بسته بندی مناسب و با برند اسپانیا به سایر کشورها ی اروپایی صادر می کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،اظهار داشت: ایران نخستین تولید کننده طلای سرخ جهان است اما متأسفانه درارتباط با صادرات این محصول نسبت به سایر کشورهای اروپایی بازمانده به طوری که سایر کشورها با استفاده از بسته بندی مناسب و مرغوب و صنایع تبدیلی زعفران توانسته اند ارزش افزوده و ارزآوری خوبی برای کشورشان داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet