خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1392/04/17 14:19:36
سرویس اقتصادی
نعمتی:بافندگان فرش دستباف توان پرداخت بدهی‌های خود به بانک را ندارند

چراغ فرش دستباف رو به خاموشی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تأکید براینکه صنعت فرش دستباف به عنوان یکی از صنایع روستایی به سرمایه گذاری مدونی نیاز دارد،گفت: بانک ها به جهت حمایت از تولیدکنندگان فرش دستباف وام ها و تسهیلاتی قرارمی دهند اما شرایط وتعهدات گسترده ای درزمیمه این تسهیلات وجود دارد که این مهم منجر به نبود توانایی تولیدکنندگان به پرداخت وام دریافتی خود به بانک ها شده است.
چراغ فرش دستباف رو به خاموشی است عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تأکید براینکه صنعت فرش دستباف به عنوان یکی از صنایع روستایی به سرمایه گذاری مدونی نیاز دارد،گفت: بانک ها به جهت حمایت از تولیدکنندگان فرش دستباف وام ها و تسهیلاتی قرارمی دهند اما شرایط وتعهدات گسترده ای درزمیمه این تسهیلات وجود دارد که این مهم منجر به نبود توانایی تولیدکنندگان به پرداخت وام دریافتی خود به بانک ها شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/32033.jpg چراغ,فرش,دستباف,رو,به,خاموشی,است Icana

بهروز نعمتی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فرش ماشینی خواستار بیشتری درجامعه نسبت به فرش دستباف دارد، گفت: درصنعت فرش ماشینی به علت وجود تنوع و گستردگی ونیز ایجاد اشتغال پایدار و همچنین عرضه این فرش متناسب با قدرت خرید مردم بایک استقبال عمومی مواجه است.

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی، با انتقادازعملکرد ضعیف سازمان فرش ایران و وزارت صنعت و معدن و تجارت، تصریح کرد:متأسفانه با افزایش سن بافنده‌های ریز بافت هیچگونه عملکردی در جهت آموزش صنعت فرش دستباف به نسل های آینده صورت نگرفته که این مهم منجر به توسعه نیافتن تولید فرش دستباف درکشور شده است.

نبود سیاست های تشویقی در خصوص صنعت فرش دستباف

این نماینده مردم درمجلس نهم، باتأکید براینکه متأسفانه سیاست های تشویقی درجهت اهمیت فرش دستباف در کشور اعمال نمی شود،اظهارداشت: صنعت فرش دستباف می تواند درآمدزایی و ارزآوری کلانی نسبت به سایر صنایع داشته باشد اما متأسفانه به علت نبود حمایت از سوی مسئولان دولتی فرهنگ سازی مناسبی جهت ترغیب جامعه به این صنعت انجام نشده است.

نعمتی، با بیان اینکه متأسفانه برنامه مدون و مشخصی درخصوص صنعت بافندگی کشوروجود ندارد، افزود: سازمان فرش ایران و وزارت صنعت ،معدن و تجارت در بحث تولید فرش دستباف برنامه مدونی مطرح نکرده اند که این مهم با توجه به ظرفیت و پتانسیل این صنعت درکشورمنجربه نبود پیشرفت آن شده است.

وی، با تأکید براینکه صنعت فرش دستباف به عنوان یکی از صنایع روستایی به سرمایه گذاری مدونی نیاز دارد، تصریح کرد: بانک ها به جهت حمایت از تولیدکنندگان فرش دستباف وام ها و تسهیلاتی قرارمی دهند اما شرایط وتعهدات گسترده ای درزمینه این تسهیلات وجود دارد که این مهم منجر به نبود توانایی تولیدکنندگان به پرداخت وام دریافتی خود به بانک ها شده است.

الگوی فرش ایرانی در بازارهای خارجی

 نماینده مردم اسدآباد درمجلس، با تأکید براینکه کشوردرصادرات فرش دستباف آن طورکه باید وشاید موفق عمل نکرده است، اظهارداشت: با وجود میزان تولید اندک فرش دستباف درکشورصادرات محدودی دراین زمینه نیز صورت می گیرد که همین میزان اندک هم منجر به شناخت نوع بافت و رنگ آمیزی فرش ایرانی در سراسر جهان شده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، ادامه داد: افغانستان، چین و ترکیه ازالگوی فرش ایرانی برای تولید وصادرات فرش های خود دربازارهای اروپایی استفاده می کنند اما این کشورها نمی توانند دربازارهای جهانی شناخته شوند چون فرش ایرانی در بازارهای جهانی حرف اول را می زند و مورد استقبال سراسر جهان است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تأکید براینکه صنعت فرش دستباف می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت کشورشود، گفت: دولت می تواند با حمایت از تولید و صادرات فرش دستباف علاوه براشتغال زایی وارزآوری مطلوب اقتصاد کشوررا از تک محصولی بودن نجات دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet