ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1392/04/17 11:49:51
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سلیمانی:

گفتمان" اعتدال" مبتنی بر شایسته‌سالاری است

نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است گفتمان اعتدال با الگوبرداری از گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی می‌تواند به اهدافش برسد.
گفتمان" اعتدال" مبتنی بر شایسته‌سالاری است نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است گفتمان اعتدال با الگوبرداری از گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی می‌تواند به اهدافش برسد. https://cdn.icana.ir/d/019/20124.jpg گفتمان",اعتدال",مبتنی,بر,شایسته‌سالاری,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمد سلیمانی گفت: هر گفتمانی که خود را مطرح می‌کند باید شاخص‌های اصلی و فرعی‌اش به طور شفاف و کامل مشخص شود تا با مشخص شدن حد و مرز این گفتمان، از برداشت‌ها و قرائت‌های متفاوت حاشیه‌ای و حتی متضاد جلوگیری شود.
وی افزود: حد و حدود گفتمان‌ها در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باید به درستی تعریف شود. در گفتمان اعتدال نیز باید نسبت تساهل و تسامح، فرهنگ اسلامی و خطوط قرمز در این حوزه به روشنی تبیین شود. دولت اعتدال باید منظورش از اعتدال در حوزه‌های اقتصادی، علم و فناوری، عدالت، سیاست خارجی، سیاست داخلی و فرهنگ را به روشنی بیان کند در غیر این صورت هر کس می‌تواند برداشت‌ خود را داشته باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: اگر این گفتمان و مولفه‌های آن به درستی تبیین نشود یک استاد تمام دانشگاه و یک استاد‌یار نمی‌دانند که از این گفتمان چگونه باید در بحث‌های نظری و تئوریک استفاده کنند. به بیان دیگر نباید برداشت دوگانه‌ای از گفتمان عدالت بین طبقات مختلف اجتماعی و علمی به وجود آید.
وی افزود:‌ نسبت گفتمان اعتدال در زمینه‌ها و رشته‌هایی که ذاتا رشد و تعالی را با خود دارند چیست، انسان تا بی‌نهایت اجازه رشد دارد. اعتدال در این حوزه‌ها به چه معناست؟ یا در حوزه‌های علم، عدالت و فرهنگ منظور از اعتدال چیست؟ یا منظور از اعتدال بین حق و باطل چیست؟ آیا گفتمان اعتدال نباید جانب حق را بگیرد؟
عضو جبهه پایداری با تاکید بر اینکه گفتمان اعتدال باید مرامنامه داشته باشد، افزود: با تعریف مانیفست و چارچوب در قالب کتابچه‌ای چندده‌صفحه‌ای باید گفتمان اعتدال تعریف شود. در گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف کاملا شفافیت موج می‌زند همین رویه باید در تبیین گفتمان عدالت مورد استفاده قرار گیرد حتی گفتمان‌های اصولگرایی، اصلاح‌طلبی و عدالت نیز باید در چارچوب گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی تعریف می‌شد.
سلیمانی آفت گفتمان‌ها را مصادره شدن توسط افراد فرصت‌طلب دانست و خاطرنشان کرد: گفتمان اعتدال یا سایر گفتمان‌ها همواره در معرض خطر مصادره از سوی افراد فرصت‌طلب یا تندروست. مولفه‌ها و معیارهای گفتمان اعتدال باید تعریف شود تا از خطرهایی که این گفتمان را تهدید می‌کند، پیشگیری شود.
نماینده مردم تهران در مجلس خواستار مرزبندی بین گفتمان اعتدال و گفتمان‌های اصلاح‌طلبی و اصولگرایی شد و خاطرنشان کرد: مرز بین اصلاح‌طلبان و اعتدال چیست؟ آیا در این گفتمان نقاط مثبت جریان اصلاح‌طلب استفاده و تقویت خواهد شد؟ اساسا مرز بین گفتمان اعتدال و اصولگرایی چیست و آیا نقاط ضعف این گفتمان در دولت اعتدال کنار نهاده خواهد شد؟
عضو جبهه پایداری با بیان اینکه منظور از اعتدال در ذهن جامعه بیشتر نظریه حزب کارگزاران است، گفت: اگر این مساله واقعیت داشته باشد و در جامعه نهادینه شود موضوع جدیدی نیست و همان تفکری مجدد به اجرا در خواهد آمد که امتحان خود را پس داده است بنابراین مرز بین گفتمان اعتدال و کارگزاران و سایر جریان‌های سیاسی باید به روشنی مشخص شود.
وی تصریح کرد: اینکه در کابینه دو نفر اصلاح‌طلب یا اصولگرا به کار گرفته شوند پدیده جدیدی نیست. در دولت نهم نیز وزیر راه و ترابری دولت اصلاح‌طلب ادامه کار داد یا آقای دانش جعفری با تفکر اقتصاد آزاد مدتی وزیر اقتصاد دولت عدالت بود، یا در دولت دهم برخی معاونان وزرا، اصلاح‌طلب بودند که در دولت‌های آقایان هاشمی و خاتمی وزیر یا معاون وزیر بودند. پس منظور از فراجناحی، به کار گرفتن دو نفر اصلاح‌طلب و اصولگرا در دولت یازدهم نیست.
سلیمانی تاکید کرد: باید عمق کار زیاد باشد و حتما باید از همه ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشور در ترکیب کابینه استفاده شود اما گفتمان اعتدال مبتنی بر شایسته‌سالاری است از این رو باید مولفه‌های شایستگی باید تعریف و به اجرا در آید تا نشان دهد اعتدال اتفاق افتاده است.
عضو جبهه پایداری متذکر شد: باید مرز باندی و حزبی شدن احتمالی گفتمان‌ها تعریف شود. گفتمان اعتدال با به میدان آوردن نسل سوم و چهارم انقلاب چه خواهد کرد، آیا معتقد به انتقال تجربیات نسل‌های اول و دوم انقلاب به جوانان هست؟ با افراد باندباز و مافیای قدرت و ثروت چه خواهد کرد؟ نسبت به عناصرامتحان پس داده در دولت‌های گذشته چه رفتاری خواهد داشت؟ آیا از افرادی که در دوره مسئولیت‌شان تنش و کشمکش‌های سیاسی و اجتماعی را دامن زدند باز هم استفاده خواهد شد؟
وی یادآور شد: شعارهای کلیشه‌ای توسط دولت‌های مختلف مطرح شد و بخشی از آنها نیز به اجرا درآمد. دولت یازدهم در زمینه طرح شعارها و عمل به آنها چه تفاوت‌هایی با دولت‌های گذشته چه تفاوتی خواهد داشت؟ آیا از عناصر افراط‌گر و تهدیدگر استفاده خواهد کرد؟
عضو جبهه پایداری گفتمان امام خمینی (ره) را بهترین الگو برای تبیین و تعریف گفتمان اعتدال دانست و افزود: بهترین تعریف از گفتمان اعتدال بازگشت به گفتمان انقلاب، امام(ره) و رهبری است چون این گفتمان شفاف‌ترین و روشن‌ترین گفتمان کشور است. گفتمان امام(ره) در سال‌های 42، 68 و 57 هیچ تناقضی با هم نداشت. طی سال‌های 42 تا 67 امام (ره) در سیاست خارجی یک خط سیر به هم پیوسته را دنبال کردند اگرچه ممکن است به لحاظ بیانی، تفاوت‌هایی در نوع بیان ایشان بوده باشد ولی هیچ تناقضی در مفاهیم گفتمان امام(ره) وجود نداشت.
سلیمانی افزود: سخت‌گیری با دشمنان و سخت‌گیری با دوستان در حوزه سیاست خارجی از برجسته‌ترین مولفه‌های گفتمان امام خمینی (ره) است یا در عرصه سیاست داخلی امام(ره) معتقد به رسیدگی به پابرهنه‌گان و کشاورزان بودند. یا در ساحت ساده‌زیستی ایشان خود یک الگوی به تمام معنا بودند.
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه گفتمان امام(ره) به معنای واقعی کلمه گفتمان اعتدال‌گرایانه بود، افزود: حتی اگر افراد سودجو، افراطی و فرصت‌طلب مدتی در کنار امام(ره) و یاران ایشان حضور می‌یافتند پس از مدتی به دلیل تضاد عمیق فکری با این گفتمان خود به خود حذف می‌شدند چون نمی‌توانستند خود را با این گفتمان تطبیق دهند.
وی خواستار احیای بخش‌های فراموش شده گفتمان اعتدال شد و افزود: رسانه‌ها نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در تبیین گفتمان‌ها به ویژه گفتمان اعتدال دارند. رسانه‌ها در طرح سوال و دریافت پاسخ و انتقال آن به مخاطب و همچنین دریافت نظرات مخاطبان و مطرح کردن آن با مسئولان نقش بسیار مهمی دارند.
عضو جبهه پایداری تاکید کرد: رسانه‌ها باید بدون گرایش‌های سیاسی و به دور از سانسور به مطرح کردن نظرات، اندیشه‌ها و دیدگاه‌های جریان‌های سیاسی در فضایی کاملا دوستانه بپردازند البته این سخن به معنای تعیین نشدن چارچوب برای شفاف‌سازی عملکردها نیست بنابراین رسانه‌ها در تبیین ابعاد و حد و مرزهای گفتمان‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.
سلیمانی ابراز تاسف کرد: متاسفانه در رسانه‌ها شاهد انحصارگرایی هستیم. امیدوارم در دولت یازدهم زمینه استقلال رسانه‌ها به وجود آید.
وی مدیران مسئول و سردبیران رسانه‌ها را عامل افراط و تفریط رسانه‌ای دانست و افزود: خبرنگاران به عنوان وسیله دست مدیران مسئول و سردبیران عمل می‌کنند که بسیار مشاهده شده است که فکر و ایده مدیران خود را قبول ندارند اما مدیران مسئول و سردبیران برخی رسانه‌ها اجازه نمی‌دهند همه مطالب و مسائل مختلف مطرح شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ نماینده مردم تهران در مجلس افزود: باید جلوی ترویج فرهنگ غرب را گرفت ولی نباید جلوی ترویج گفتمان امام(ره) را سد کرد. باید بستر تبیین گفتمان‌های اعتدال، اصلاح‌طلب و اصولگرا به وجود آید تا سوال ایجاد نشود.در این راستا رسانه نقش محوری و کلیدی در تبیین و ترویج گفتمان‌ها و پخته‌تر کردن این گفتمان‌ها را دارد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet